Vali Balkanlıoğlu “Sakarya’da Huzurlu Okul Güvenli Eğitim” Toplantısına Başkanlık Etti

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde okulların çevresindeki güvenlik tedbirlerinin ele alındığı “Sakarya’da Huzurlu Okul, Güvenli Eğitim” toplantısı, Vali İrfan Balkanlıoğlu başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Balkanlıoğlu “Sakarya’da Huzurlu Okul Güvenli Eğitim” Toplantısına Başkanlık Etti

Valilik Toplantı Salonundaki toplantıya Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Jandarma Komutanı Cengiz Yiğit, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, İl Emniyet Müdür Vekili İsmail Baş, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve İlçe Milli Eğitim Müdürleri, SESOB Başkanı Hasan Alişan, Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Sakarya Otobüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Cevat Demir, Sakarya Kantin İşletmecileri Esnaf Derneği Başkanı Kemal Yavuz, Okul Aile Birliği Başkanları, kurum amirleri, okul yöneticileri ve muhtarlar katıldı. kocaali

İlimizdeki öğrenci, öğretmen ve velilerin 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı 2. dönemini daha güvenli ve huzurlu geçirmelerini sağlamak amacıyla, okullar ile yakın çevrelerinde alınacak güvenlik tedbirlerinin görüşüldüğü toplantında İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, okullarda uygulanan güvenlik önlemlerinin yanı sıra,  eğitim ve öğretimle ilgili projeler, öğrencilerin daha nitelikli olması, ve Sakarya’nın eğitim seviyesinin yükseltilmesi için yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verirken, oda başkanları ile okul-aile birliği başkanları da sorun ve sıkıntılar konusunda görüşlerini dile getirdi.

Çocuklarımız ve gençlerimize güvenli, huzurlu bir ortam oluşturmak adına okullarda alınacak tedbirlere bu dönemde de çok önem verdiklerini ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Okullarımızda 180 binin üzerinde, birçok vilayetin nüfusundan fazla öğrencimiz var ve bu çocuklar memleketimizin, vatanımızın geleceği. Hepsi genç ve her türlü gelişime açık olduğu gibi, istismara da açık. Bundan dolayı bu nesilleri elimizden çalmak isteyenler, bu öğrenciler üzerinden bir takım menfaat, çıkar elde etmek isteyenler, okul çevrelerinde öğrencilere musallat olup çeşitli zararlı alışkanlıklar kazandırma gayreti içerisine giriyorlar. Çocuklarımızı hem bu kişilerden hem de zararlı alışkanlıklardan uzak tutmak için uğraş vermek sadece Milli Eğitim Müdürlüğünün değil, herkesin, hatta toplumun görevi. O nedenle ilk dönem yaptığımız toplantı gibi, burada tedbirleri tekrar gözden geçirmek için toplanmış bulunuyoruz. Geçen dönemdeki kararların uygulanıp uygulanmadığı, sıkıntıların çözülüp çözülmediği konularını ele alıp, yeni karar almak icap ederse onları da değerlendireceğiz. Allahuteala herkesin çocuğunu muhafaza etsin. Gençliğimizi zararlı alışkanlıklardan, kötü insanların şerrinden korusun.

İçişleri Bakanımızın imzasıyla bize gönderilen genelge çerçevesinde yaptığımız bu toplantı ile, öğrencilerin güvenli bir ortamda eğitim görmeleri, can ve mal güvenliği, hastalık ve gelebilecek zararlara karşı korunması ve madde bağımlılığına karşı, hem sağlıklarının, hem de onlara yönelecek tehdit veya tehlikelere karşı korunması konularında kararlar alınması gerekiyor. Çocuklarımız açısından iki tür tehdit değerlendirmesi yapmak lazım. Birincisi; okul dışındaki insanlardan veya şahıslardan, kuruluşlardan gelebilecek tehlike ve tehditler; bunlar çocuklara saldırı, taciz, tecavüz, çocuk kaçırma, dayak, madde bağımlılığına alıştırma. İkincisi ise; okulun içerisinde çalışan kişiler; yani çocuklarımızı emanet ettiğimiz kişiler. Her iki durumda da öncelikle tedbir alacağız ve belki de birçok olayı daha başlamadan bertaraf edeceğiz” dedi.
2017-2018 eğitim-öğretim yılı 2. döneminin de öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve tüm velilerimize hayırlı, uğurlu olmasını dilediğini belirten Vali Balkanlıoğlu, toplantıya katılan herkese de başarılar diledi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER