Vali Balkanlıoğlu SAÜ’deki Etkinliklere Katıldı

Vali İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Üniversitesinde gerçekleştirilen Kazakistan’ın Bağımsızlığının 26. yılı kutlamaları ve Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ile İlim Yayma Cemiyeti Eğitim Müdürü Kurtuluş Öztürk’ün konuşmacı olduğu konferansa katıldı.

Vali Balkanlıoğlu SAÜ’deki Etkinliklere Katıldı

Kazakistan Öğrenci Topluluğunca Kazakistan’ın bağımsızlığının 26. yılı kutlamaları çerçevesinde SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen konser programı, saygı duruşunun ardından iki ülkenin marşlarının okunmasıyla başladı.
Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Kazakistan Büyükelçisi Abdal Saparbekuly ile öğrencilerin de katıldığı programda Kazakistan ve dünyanın birçok yerinden ilimize gelerek eğitim gören öğrencilerimizle kardeşçe yaşadıklarını ifade eden Vali Balkanlıoğlu, “Bizim dost, kardeş ve soydaşlarımız olan Kazakistan, onurlu ve büyük bir millettir. Dünyanın birçok yerinde haksızlığa uğramış ve kâfirlerin zulmü ile epey uğraşıp çok şehit vermişlerdir. Bu onurlu millet, bir süre Sovyetler Birliğinin boyunduruğu altında yaşarken SSCB’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlıklarını ilan etti. Düşmanlık ebedi değildir. Dostluk, kardeşlik uzun vadede her zaman kazanır.
Kazakistan çok geniş bir coğrafyaya sahip, birçok açıdan da gelişmiş bir ülkedir. En önemlisi Baykonur Uzay Üssü mesela. İnsanı hayran bırakan düz ve geniş ovaları var. Ben Kazakistan’da Almatı, Taraz ve Çimkent şehirlerine gittim, Hoca Ahmet Yesevi, Timur ile Arslan Baba türbelerini de ziyaret etmiştim. Oraya gittiğimizde çok büyük bir medeniyetin, büyük bir kültürün ve büyük bir milletin parçası olduğumuzun bilincine varıyoruz. kocaali

Kazakistan aslında bütün dünyaya İslamiyet'i yaymak için uğraş veren Alp Erenlerin ocağıdır. Sadece soydaşımız değil, aynı zamanda İslamiyet'in yayılması ve kültürümüzün, değerlerimizin korunmasında büyük hizmetleri olan bu kavim ile kardeş olduğumuz için son derece mutluyuz.

Kazakistan'ın gelişmesi, kalkınması, dünya ülkeleri arasında onurlu ve güçlü bir yer tutması bizim de gücümüz, bizim de sevincimizdir. Kardeşliğin sıcaklığını her zaman hissediyoruz. Kazakistan her türlü mücadelemizde bize destek olmuştur. Değerli Devlet Başkanları Nursultan Nazarbayev öncülüğünde büyük ilerlemeler kaydettiler” dedi.

Böyle anlamlı bir etkinliği düzenleyen ve kaynaşmamıza vesile olan herkese teşekkür eden Vali İrfan Balkanlıoğlu, Kazakistanlı öğrencilerin konserini izledikten sonra bağımsızlık pastasını keserek yöresel Kazak kıyafetlerini de giydi.
Program bitiminde Divan Öğrenci Birliği tarafından yine SAÜ’de düzenlenen ve Gazeteci-Yazar Abdurrahman Dilipak ile İlim Yayma Cemiyeti Eğitim Müdürü Kurtuluş Öztürk’ün konuşmacı olduğu Yeni Türkiye'ye Emin Adımlarla Emin Adamlarla adlı konferansa katılan Vali Balkanlıoğlu, çok önemli ve faydalı olduğuna inandığı konferans için emeği geçenleri tebrik etti.

SBB Basın Şube Müdürlüğü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER