Vali NAYİR Akyazı ilçesinde Kütüphane açılışına katıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Akyazılı yazar Mehmet Niyazi Özdemir'in isminin verildiği İlçe Halk Kütüphanesinin açılış törenine katıldı.

Vali NAYİR Akyazı ilçesinde Kütüphane açılışına katıldı

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra Kaymakam Yakup Güney, Belediye Başkanı Hasan Akcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Mehmet Başaran, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, ilçe daire amirleri ile yazar Mehmet Niyazi Özdemir’in eşi Özlem Özdemir, yakınları, arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.
 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende yazar Mehmet Niyazi Özdemir’in biyografisi ve yazdığı kitaplara dair bilgiler verilirken, protokol üyeleri ile yazarın yakın arkadaşları da birer konuşma yaptı.
 Törende bir konuşma yaparak bu güzel ilçede eşinin adının çok anlamlı bir yerde yaşatılmasının kendisini duygulandırdığını ve mutlu ettiğini belirtip yazar Mehmet Niyazi Özdemir’in anılarını da paylaşan eşi Özlem Özdemir, kütüphaneye emek veren ve programa katılan herkese gönülden teşekkür ettiğini söyledi.
 
AKYAZI BİRÇOK GÜZELLİĞİ BİR ARADA YAŞIYOR”
 Bu önemli eserin ilçemize hayırlı olmasını dileyerek, bugün birkaç güzelliği bir arada yaşadıklarını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Akyazı ilçemizin birçok yeri kıskandıracak güzellikte bir kütüphaneyi kazanıyor olması ilk güzellik olarak bizleri mutlu ederken, ikincisi buradaki Belediyemiz, İl Kültür Müdürlüğümüz ve Kültür Bakanlığımızın katkılarıyla hizmete açılacak olan bu yapının, önemli bir işbirliğinin ürünü olarak da bizlere ayrı bir güzelliği yaşatmasıdır. Bir başka güzellik de, güzel Akyazı’mızın yetiştirmiş olduğu, bizi biz yapan değerlere, tarihimize, kültürümüze hizmet etmiş değerli yazarımız Mehmet Niyazi Özdemir’in adının bu kütüphanede yaşatılacak olmasıdır.
 
“KİTAP DÜNYAYA AÇILAN KAPIDIR”
 Bizler çağımızı genellikle bilgi çağı olarak tanımlıyoruz. Bilginin en vazgeçilmez kaynağı da elbette ki kitaplarımızdır. Her ne kadar yeni ürünler ortaya çıkmış olsa bile, bizi biz yapan değerleri öğreten kitap, dünyaya açılan kapımız olarak kıymetini her zaman muhafaza edecektir. Bin yıl önce yaşamış bir insanla konuşmamız, ancak yazdığı kitap elimizde ise mümkün olabiliyor. Bizlerden binlerce kilometre uzakta olan biriyle konuşmamız da, yine yazmış olduğu kitap bizim kütüphanemizde var ise ve biz de ona ulaşabiliyorsak mümkündür. Zamanı ve mekanı en kısa şekilde kat etmemizi sağlayan kitaplar bizi biz yapan, değerlerimize bağlayan en önemli bilgi kaynaklarımızdır. Dolayısıyla buradaki açılış, hangi açıdan bakılırsa bakılsın gerçekten büyük bir önem ifade etmektedir.

 
“YENİ MEHMET NİYAZİ ÖZDEMİRLER YETİŞECEKTİR”
 Akyazılılarımızın bu kütüphaneye göstermiş olduğu önemin bir göstergesi olarak bu güzel coşkulu katılım da bir diğer güzel manzarayı oluşturuyor. İnşallah kütüphanemiz katılımın buralardan faydalanması ile de en üst derecede bir görev ifa edecektir. Dokunulmayan yerler değil, her noktasına dokunulan, istifade edilen yerlerden birisi olacağına inanıyorum. Bu birlikteliğin bir sonucu olarak burada görev alacak olan arkadaşlarımız da özverili çalışmalar gerçekleştirerek, adına Halk Kütüphanesi dediğimize göre; gencinden yaşlısına, 7'den 70'e herkese hizmet verebilecek olan bu mekanı en iyi şekilde, en faydalı, en etkili şekilde kullandıracaklardır. Yeni Mehmet Niyazi Özdemir’ler yetişmesi için bu kütüphane İnşallah bir fırsat olacaktır, bizlere birer imkan sağlayacaktır.
 
“DEĞERLİ YAZARIMIZ İLE TANIŞMIŞTIK”
 Değerli yazarımız sağlığında birkaç kez görüştüğümüz büyüklerimizden idi. Bakanlığımızdaki birkaç konferansını canlı olarak dinlemiştim, kitaplarından da istifade etme imkanım olmuştu. Kendisine Yüce Allah’tan rahmet dilerken, İnşallah bu gibi kütüphanelerin Mehmet Niyazi Özdemir’lerin sayısının artmasına vesile olmasını da temenni ediyorum” dedi.
 
“KİTAP HEDİYE ETMEYE DAVET ETTİ”
Konuşmasının ardından protokol üyeleri ve yazarın ailesi ile birlikte açılış kurdelesini kesen Vali Ahmet Hamdi Nayir,  daha sonra Kütüphane içerisini de gezdi. Kitap okuyan çocuklarla bir süre sohbet eden Vali Nayir, oyun salonundaki çocuklarla da yakından ilgilendi. Bu güzel kütüphanede emeği geçen herkesi tebrik ettiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, kendi arşivindeki Dede Korkut kitabını kütüphaneye bağışlayan bir vatandaşa teşekkür ederken, tüm Akyazılıları da kütüphaneye kitap hediye etmeye davet etti.
 
Yaklaşık 13 bin kitabın yer aldığı ve Türk edebiyatına 12 den fazla eser bırakmış Akyazılı yazar Mehmet Niyazi Özdemir'in isminin verildiği kütüphanede okuma odalarının yanı sıra; satranç aktivasyonları, toplantı odaları, internet kafe ve oyun odası ile anaokulu öğrencileri için de oyun salonları bulunuyor.

Sakarya Valiliği Basın Şube

SIRADAKİ HABER