Vali NAYiR Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesini ziyaret etti

Vali Ahmet Hamdi Nayir, okul ziyaretleri kapsamında Adapazarı ilçesi 15 Temmuz Camili Mahallesinde bulunan Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesini ziyaret etti.

Vali NAYiR Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesini ziyaret etti

Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli’nin eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Hazırlık sınıfı ile 12. sınıf öğrencilerinin derslerine ortak olurken, öğretmenlerle de istişarelerde bulundu.
12. sınıf öğrencileri ile yeni başlayan YKS başvuruları üzerine bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, hazırlık sınıfındaki bilgisayar dersine de katıldı.

“PROBLEM ÇÖZÜMÜNDE SOSYAL BİLİMLER ÇOK ÖNEMLİ”
Sosyal bilimler alanına en az fen alanı kadar ihtiyacımız olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bu ülkenin problemleri yalnızca fen bilimleri alanında eğitim görmüş kişilerin problemleri değil, aynı zamanda sosyal bilimler alanında yetişmiş insanların da problemleridir. Hatta problemlerin asıl çözümlerinin sosyal bilimler alanında olduğunu söylersek daha doğru olur.
Bizim iyi doktorlara, iyi mühendislere ihtiyacımız var, ancak sosyal bilimler alanında da ülkemizin problemlerini çözecek gençlerimize ihtiyaç duyuyoruz. Bir köprüde ya da enerji alanında meydana gelen problemleri ülke dışından birilerini getirtip çözebiliriz, ancak sosyal problemlerde herhangi bir ülkeden birilerini getirmemiz mümkün değildir. Eğer böyle bir şey yaparsak zaten bu durum bizi iyi bir yere de götürmez. Bizim çok iyi edebiyatçılarımıza, çok iyi tarihçilerimize, çok iyi sosyologlarımıza, çok iyi ilahiyatçılarımıza ihtiyacımız var. Bu alanda kendisini iyi ispatlamış öğrencilerimizin yer alması gerekmektedir. İşte sosyal bilimler okulları da bu amaçla kuruldu.

“SOSYAL BİLİMLER ALANINI BOŞ BIRAKMAMALIYIZ”
İddia ediyorum ki, sosyal bilimler alanında gençlerimiz çok iyi eğitim görmüş olsaydı, belki bu ülke15 Temmuz olayını yaşamazdı. Biz bu alanı boş bıraktığımız için, eğitimsizler bu alanda toplum önderi oldular ve toplumu yanlış yönlendirdiler. İnşallah sizler bu ülkede çok önemli bir yere sahip olacaksınız, bu ülkenin sosyal problemlerini daha iyi noktaya götürerek çözeceksiniz. Bu konuda ümidimiz sizlersiniz. Biz size inanıyoruz, sizler de kendinize inanın ki daha iyisini hep beraber başaralım. Sakarya her konuda sizleri hazırlayacaktır. Siz hedefinizi yüksek tutarsanız inanıyorum ki tüm kapılar sonuna kadar açılacaktır. Yeter demeden daha fazlasını istemelisiniz. Şuan hayatınızın en iyi aşamasındasınız, enerjinizin en yüksek olduğu, analiz kabiliyetinizin en yüksek olduğu aşamadasınız. Ailenizin ve büyüklerinizin beklentisinin yüksek olduğunu bilin, ona göre de yaşamınızı yönlendirin.

“OSMANLICA GENİŞ BİR COĞRAFYANIN ZENGİNLİĞİDİR”
Dilimize de sahip çıkmamız gerektiğinden, Edebiyat dersi bu anlamda büyük önem arz etmektedir. Bu coğrafyada bin yıllık bir geçmişimiz olduğundan, çok farklı dillerle irtibatımız ortaya çıkmıştır. Arapça ve Farsça ile iç içe olmuşuz. Osmanlıca bu dillerdeki kelimelerin karışımından oluşan farklı bir dil. Arapça ile Farsçadaki kelimeleri bir araya getirerek farklı bir kelime oluşturmuşuz. Mesela ‘Kütüphane’ kelimesini açarsak; Arapça ‘Kütüp’ kitaplar demek, Farsça ‘Hane’ ev demek, ‘Kitapların evi’ bizim icat ettiğimiz güzel bir kelime olmuş. Ne Araplar ne de Farisiler böyle kullanmıyorlar. Osmanlıca çok geniş bir coğrafyada kullanılmış zengin bir dildir. O coğrafyadan da bayağı etkilenmiş bir dildir. Umarım sizler de bu dilin zenginliklerini kültürümüzün bir zenginliği olarak kabul ederek öğrenir ve istifade edersiniz. Hatta o zenginliğe de bir katkı vermiş olursunuz” dedi.
Ziyaretin sonunda okul yemekhanesinde incelemelerde bulunarak öğrencilerin taleplerini de dinleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm öğrencilere derslerinde başarılar diledikten sonra okuldan ayrıldı.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER