Vali Nayir'den Sakarya Anadolu Lisesine Ziyaret

Her Çarşamba farklı bir okulda temaslarda bulunup öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, bu hafta Serdivan ilçesindeki Sakarya Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Vali Nayir'den Sakarya Anadolu Lisesine Ziyaret

Serdivan Kaymakamı Muhsin Çatmadım, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Ergüven Aslan, Serdivan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Dere’nin de eşlik ettiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir’e bilgiler veren Okul Müdürü Yalçın Sevindik, 24 derslikte 52 öğretmen ve 724 öğrenci ile eğitim-öğretim hayatlarına devam ettiklerini ifade etti.
9, 11 ve 12. sınıfları gezerek derslere katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrenciler ve öğretmenlerle bir süre sohbet etti.

Her Yol Matematiğe Çıkıyor
11/C sınıfında Matematik dersinin önemine değinen Vali Nayir, “Hayatın her noktasında mutlaka matematikle karşılaşacaksınız. Mühendisliğin temelinde matematik vardır, tıbbın temelinde yine matematik vardır, neye bakarsanız bakın mutlaka bir ölçü, bir prensip vardır ve her şey dönüp dolaşıp en sonunda matematiğe dayanır. Zaten hem normal sınavlarda hem de üniversite sınavlarında daima matematiğe rastlayacaksınız. Sizler seçilmiş öğrenciler olarak varlığınızı ve farkınızı matematikte de göstermeye çalışmalısınız.
Umarım hedeflerinizi belirleyip ona güzel bir şekilde ulaşırsınız. Umutlarına kavuşanlar aslında sizden daha iyi imkânlara sahip olmadıkları halde hedeflerine ulaştılar, sizler de bu güzel imkânları değerlendirip azmederseniz, tüm hayallerinize ulaşabilirsiniz. Öğrencilik döneminiz de bir gün bitecek ve sizler bizlerin yerine geçip sınıfları gezeceksiniz, o zaman bugünkü duyguların aynısını yaşayacaksınız” diye belirtip dersin konusu üzerine öğrencilerle sohbet etti.

“Başarının Yolu Dersi ve Öğretmeni Sevmekten Geçiyor”
9/C sınıfı İngilizce dersinde okulda iki yabancı dilin öğretilmesinin büyük artıları olduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Özel şartlar gerektiren böylesi bir okulu tercih ettiğiniz için ailelerinizin de sizlerden önemli beklentileri vardır. Yalnızca ailelerinizin değil, okul idarecilerinizin, öğretmenlerinizin ve bizim de sizlere olan güvenimiz yüksek, bizi mahcup etmeyeceğinize inanıyoruz. Sizlerin çok başarılı kişiler olacağınıza inancımız tamdır. Bir derste başarılı olmanın ilk şartı, o dersi sevmekten geçiyor. Sevmeye başladığınız zaman başarının ilk yoluna girmiş oluyorsunuz, bunun ikinci yolu ise o dersin öğretmenini sevmektir. Öğretmeninizle gönül bağı kurduğunuzda başarı kendiliğinden geliyor. Öğrencilik yıllarıma dönüp baktığımda ben de öğretmenini sevdiğim derslerde daha başarılı olduğumu görüyorum. Ancak bir derse karşı ilgimin azaldığını hissettiğim zamanlarda, öğretmenini sevdiğim için, onu üzmemek için bir bahane bulup o derse sıkı sıkıya sarılmaya çalışırdım.

“Her Gayretin Karşılığı Başarıdır”
Bizler etrafı daima karışık olan çok zor bir coğrafyada yaşıyoruz. Bu coğrafyada ayakta kalabilmek için güçlü olmamız gerekiyor. Bunun yolu da güçlü insanlardan, iyi eğitim alan insanlardan müteşekkil bir millet oluşturmaktan geçiyor. Devletimiz, öğretmenleriniz, aileleriniz sizlerin daha iyi şartlarda eğitim alabilmeniz, vatanına, milletine hayırlı bir insan olabilmeniz için gayret gösteriyor. Sizlere daha iyi bir gelecek hazırlayıp bizlerden daha iyi yerlere gelebilmeniz için uğraş veriliyor. Sizlerin de bu gayretlere her alanda başarılı olarak cevap vermenizi istiyoruz. Sizler şuan hem bizlerden hem de anne ve babalarınızdan daha iyi imkânlarda eğitim alıyorsunuz. Bizim zamanımızda imkânlar kısıtlı olsa da, bu zorlukları birer bahane olarak görmedik ve çok çalışıp bir yerlere gelmek için büyük gayret gösterdik. Sahip olduğunuz imkânları iyi bir şekilde kullanıp daha da başarılı olabilmek adına çalışmalar yapmanızı istiyoruz.

“Sizlerle Bir Arada Olmak Bizleri de Mutlu Ediyor”
1 milyon nüfuslu Sakarya’mızda üniversitelerimizi de dâhil edersek yaklaşık 300 bin civarında öğrencimiz olması önemli bir rakamdır. Bu duruma kayıtsız kalmadığımızı göstermek adına ilin idarecileri olarak bizler de her Çarşamba günü bir okulu ziyaret edip öğrencilerimiz ve eğitimcilerimiz ile bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bu ziyaretler sırasında onlara çok önem verdiğimizi bildirirken aynı zamanda bizler de büyük bir şevk ve heyecan duyuyoruz” diyerek öğrencilere geleceğe dair planlarını sordu.

“Okuldaki Dostlukların Önemi Büyüktür”
12/F Matematik dersinde okul sıralarında edinilen dostlukların önemine değinen Vali Nayir, “Ortaokulu ve liseyi beraber okuduğum bir arkadaşımla üniversitede de aynı bölümde okuduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Okullardaki dostluklar, başka bir yerde asla bulunamıyor. Gelecekte güzel bir şekilde hatırlayacağınız en safi, en güzel duygular, şu sınıflarda, şu sıralarda yakalanan dostluklardır. Bunun için birbirinizden kopmamanızı ve birbirinizi unutmamanızı tavsiye ediyorum.

“Engeller Başarıya Mani Değildir”
Sizler böylesi özel yetkinlik gerektiren bir okulu kazanıp, bugünlere kadar gelerek başarısını ispatlamış gençlerimizsiniz, çocuklarımızsınız. Başarıyı yakalayamayanlar azmetmedikleri için, kararlı olarak yollarına devam edemedikleri için ilerleyemezler. Ülkemizi dünyada her alanda tanıtan birçok başarılı bilim insanı ve sanatçımız var. Onlar çocukluklarında, gençliklerinde yaşadıkları zorlukları, engelleri bir bahane olarak ileri sürmeden başarılı olmak için çok çalışmış ve başarıyı yakalamışlardır. En son örneğini de adını Nobel Kimya Ödülü ile duyuran Prof. Dr. Aziz Sancar’dan gördük. Okuduğu ortamı, sahip olduğu imkânları göz önüne alırsak bugünkü konumuna gelmesine mani olacak yüzlerce engel vardı, ancak o hiçbirine takılmadan azmederek bugün dünyanın sayılı bilim insanlarından birisi oldu. Onun gibi yüzlerce örnek insanımızın hayatının sizler için de bir ufuk olmasını istiyoruz. Hayalinize kavuşmak için hevesli olur, arzulu olursanız, önünüzde set olacak hiçbir şey kalmayacaktır, yeter ki isteyin” diyerek üniversite sınavına dair tavsiyelerde bulundu.

“Hayata Gülümseyen Bir Penceren de Bakmak Lazım”
Hayata biraz da espri penceresinden bakmak gerektiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kendi adıma, kendi mesleğim açısından ‘Devletin yüzü asıktır’ söylemini kırmaya çalışıyorum. Çarşamba günleri ziyaret ettiğimiz okullarda ve sınıflarda sizler gibi gençlerimizin yüzünü güldürmek bana da mutluluk veriyor, sizlere de hayata biraz bu açıdan bakmayı tavsiye ediyorum. Hayat elbette ciddilik gerektiriyor, ancak bazı noktalarda espriye de yer ayırabilmemiz lazım, olabildiğince hayatın gülen yüzüne de bakmanız gerekiyor. Bu coğrafyalar Mevlana’ları, Yunus Emre’leri yetiştirdiği gibi, aynı zamanda esprileri ve zekâsıyla nam salmış Nasreddin Hoca’ları da yetiştirmiştir. Hayatınızda hem ciddiyete hem de gülümseten detaylara yer vereceğiniz zamanlar olmalıdır.
Anadolu’da vatan, millet dedikten sonra üçüncü bir kelimeyi daha ilave edip bir de Sakarya diyorlar. ‘Vatan, Millet, Sakarya’ üçlemesi, mukaddesatımız uğruna her türlü fedakarlığa hazırız demektir, sizler de böyle bir ilde yaşıyorsunuz, bunun farkını mutlaka görün ve hayatınıza yansıtın” dedi.

“Güçlü Kalmamız Gereken Bir Coğrafyadayız”
Sınıf gezileri sonrası Öğretmenler Odasında öğretmenlerle bir araya gelen Vali Nayir, yürütülen kamu hizmetleri içerisinde eğitimin her zaman ilk planda olduğuna değinerek, “Ferdi, aileyi, toplumu, kısacası herkesi ilgilendiren konuların başında eğitim geliyor. Herkesin hayatının yarısından fazlasını eğitim oluşturuyor. Sizler burada başkalarının çocuklarıyla ilgilenirken, başka bir okulda da sizlerin evlatlarının hayatına değer katmaya çalışan başka bir öğretmen arkadaşınız var.
Sahip olmamız gereken en büyük güç; iyi eğitilmiş, hayatı bilen, kişiliğini bilen, önemli bilgilerle teçhiz edilmiş insanlara sahip olabilmek, böyle bir toplumu oluşturabilmektir. Bu hamur sizlerin ellerinde şekil alıyor. Zayıf kalanlara hayat hakkı tanımayan bir coğrafyada yaşıyoruz, dolayısıyla güçlü olmamız, geleceğe ait en büyük teminatımızdır. Bu güç, iktisadi güçten, siyasal güçten daha da önemlisi, iyi yetişmiş insan gücüdür. İyi yetişmiş bir insan gücünüz yoksa, askeri gücünüz de boşa çıkabilir, iktisadi gücünüz de, siyasi gücünüz de boşa gidebilir. Çünkü diğer iki gücü de yine iyi yetişmiş insanlar ortaya çıkarabiliyor. Bizler de, iyi insan yetiştirmede en çok güvendiğimiz öğretmenlerimiz ile bu konuda yapılabilecekleri istişare etme arzusuyla yola çıkıyoruz ve her hafta bir okul ziyaretinde bulunuyoruz. Ortak olduğumuz derslerde çocuklarımızın ufuklarını geniş tutmaya, onların cesaretlerini artırmaya çalışıyoruz. Dilimiz döndüğünce ailelerinin, sizlerin ve bizlerin kendilerine büyük bir güven duyduğumuzu, onları başarılı bulduğumuzu ifade ediyoruz.

“Helalinden Kazanılmış Olan Az da Olsa Değerlidir”
Eğitimdeki kaliteyi mutlaka artırmamız gerekiyor. Veliler her ne kadar çocuklarının çok iyi soru çözenlerden olmasını istiyorlarsa da, biz bunun doğru bir düşünce olmadığını biliyoruz. Yalnızca soru çözüp hayatın gerçeklerinden habersiz, değerlerinden habersiz gençler olmalarını istemiyoruz. Çok iyi soru çözmüş, çok iyi puanlar almış, daha sonra sınavlardan iyi bir derece elde edip önemli bir mevkiye ya da makama ulaşmış bazı insanların sorunların çözümünde yetersiz kaldıklarına çok fazla şahit olabiliyoruz.
Adına “Değerler Eğitimi” dediğimiz dersleri ayrı bir ortamda değil de, her dersin içerisine dağıtılmış şekilde vermemiz gerektiği kanaatindeyim. Yani Matematik dersinde 4’ün 2’den büyük olmasını öğretirken; kendi gayretiyle, başarısıyla helalinden kazanılan 2 TL’nin gayrimeşru yoldan kazanılan 4 TL’den çok daha büyük ve değerli olduğunu söyleyebiliriz. Çocuk Matematiği öğrenirken bu değeri de örnek vererek anlatabilmeliyiz. Hayata dair, paylaşıma dair, insan ilişkilerine dair hususları her dersin içerisine kısım kısım katarak çocuklarımıza verebilmeyi önemsiyoruz. Çok iyi soru çözen, girdiği her sınavda başarılı olan, ancak insan ilişkilerinde sıfır, akraba ilişkileri, aile ilişkileri, toplum ilişkileri, arkadaş ilişkilerinde beceriksiz bir nesil ile karşı karşıya kalmak istemiyoruz.

“Öğretmen Hayata Değer Katan Kişidir”
Her dönemin kendinden öncekini eleştirme âdeti mutlaka vardır. M.Ö. 300 lü yıllarda yazılmış bir eserde Aristo kendisinden önceki döneme bakarak, 'Kalmadı, saygı kalmadı, sevgi kalmadı, toplum dejenere oldu' diyordu, her dönem bir önceki dönemle kıyaslayarak bunları tekrar edebiliyor. Bizler de aynı şeyleri bugün için söylerken, bizden sonrakiler de bu cümleleri kullanıp bu duyguları mutlaka yaşayacaklardır. Ancak toplum ilişkilerinde, insan ilişkilerinde zayıflama olduğunu görüp bu konulara biraz daha fazla eğilmemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu konularda geleceğimizi şekillendirecek olan öğretmenlerimize herkesin her alanda yeterince destek olması gerekmektedir. Öğretmen yalnızca bilgi veren değil, çocuğun hayatına değer katan kişidir.

“Bu Oda En Güzel Aile Ortamına Örnektir”
Çok değişik alanlarda eğitim almış, farklı coğrafya ve kültürlerden gelen öğretmenlerimizin özelini oluşturan Öğretmenler Odasının da çok önemli bir havası olduğuna inanıyorum. Bir aile ortamı içerisinde birbirinizi motive ettiğiniz, tecrübelerin aktarıldığı, enerjinin paylaşıldığı yer olması, buranın önemini daha da fazla artırıyor. Okulumuzda da Sakarya’mızda olduğu gibi çok farklı yerlerden gelen kişiler bulunuyor. Sakarya'mız Türkiye'nin özeti diyoruz, aynı zamanda okullarımız da demek ki bunun bir parçası olarak farklı kültürlerden, farklı coğrafyalardan insanlarımızı buluşturuyor. Bunların hepsi birer faydaya dönüştürülebilir, mutlaka her yörenin kendine ait bir güzelliği vardır, güzellikler de taklit edilebilir hususlar olmalıdır. Oradaki bir güzelliği diğer arkadaşımız da kendi hayatına tatbik ederek, taklit ederek onu yaymaya çalışmalı diye düşünüyorum.

“En Büyük Sermayeniz Öğrencilerinizin Başarısıdır”
Omuzlarınızdaki yükün ağır olduğunu biliyoruz. Ancak bu yükü taşımanın mutluluğunu herkes anlayamaz. Öğretmenlik, ancak hevesle, zevkle yapıldığı takdirde karşılığını gönül rahatlığı ve gurur olarak verir. Eğer dünyada bir memuriyet yapılmak isteniyorsa, en güzel mesleklerden birinin öğretmenlik olduğuna inanıyorum. Bu mesleğin geleceğe ait size çok önemli bir değer bırakacağını, öğrencilerinizin gelecekte size duyacakları saygının, sevginin çok büyük bir sermaye olduğunu söyleyebilirim” diye sözlerine ekledi.
Öğretmenler Odasındaki toplantıda onlarla tek tek tanışarak görüş alışverişinde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, hepsine görevlerinde başarılar dilediğini de ifade etti.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER