Vali Nayir Kansere Dokunan Eller Sergisini Açtı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 1-7 Nisan Kanser Haftası vesilesiyle Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Ressam Şule Görgün'ün yağlıboya resimleri

Vali Nayir Kansere Dokunan Eller Sergisini Açtı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 1-7 Nisan Kanser Haftası vesilesiyle Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Ressam Şule Görgün'ün yağlıboya resimleri ile İlimizdeki Kanser Savaşçılarının yürüttüğü çalışmaların yer aldığı fotoğraf sergisinin açılış programına katıldı.

Atatürk Kültür Merkezi önünde düzenlenen ve saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programa Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fatih Çelikel, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Musa Zor, kurumların personelleri ve vatandaşlar katıldı.

Programda bir konuşma yaparak kendisinin de kanser ile mücadele ederek bu hastalığı yendiğini belirten Ressam Şule Görgün, Kanser Savaşçıları ile birlikte farkındalık oluşturmak ve kendisi gibi kanserle mücadele eden kişilere bu konuda yardımcı olmak amacıyla böyle bir etkinliğe imza attıklarını ifade ederken, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü de, Sağlık Bakanlığının sadece bu bir hafta içerisinde değil, yılın her gününün kanser farkındalık günü olması için çalışmalar yürütülmesi gerektiğini ifade ettiğini belirterek “Kanserin tedavisi zor olmasına rağmen erken teşhis edilmesi durumunda tedavisi çok mümkün olan bir hastalıktır. Bunun için de kanser hastalığında erken teşhis için farkında olmamız gerekmektedir. Aile Hekimliklerimiz ile birlikte tüm hastanelerde bu konu üzerine uzman olan çalışma arkadaşlarımız bulunmaktadır. 1. Basamakta sadece kanser konusu ile ilgilenen toplam 12 ilçenin merkezlerinde bulunan Kanser Eğitim ve Tarama Merkezlerimiz var. Bununla birlikte Mobil araçlarımız ile de hizmet vermekteyiz. Son yıllarda artık hiçbir kanser hastası vatandaşımızı şehir dışına sevk etmeden tüm tedavilerini İlimizde yapabiliyoruz. Bu durum bizim için büyük bir kazançtır.

Kanser tedavisi için İlimizde bulunan merkezler tüm ileri teçhizatla donatılmış bir şekilde hizmet vermektedir. Bizim halkımızdan beklentimiz; kanser farkındalığının bilincinde olup hastalığa dair herhangi bir durumdan şüphelendiklerinde Aile Hekimliklerimiz başta olmak üzere hizmet merkezlerimiz ya da hastanelerimize acilen başvuruda bulunmalarıdır” dedi.

Programda ayrıca ‘Kanser Taramaları’ konulu bir gösteri düzenlenirken, bu konuda büyük çaba sarf edip gayret gösteren sağlık personellerine de plaketleri verildi. 
AKM önündeki etkinliklerin ardından salona geçen Vali Ahmet Hamdi Nayir, protokol üyeleri ile birlikte Ressam Şule Görgün'ün yağlıboya resimleri ile İlimizdeki Kanser Savaşçılarının yürüttüğü çalışmaların yer aldığı fotoğraf sergisinin açılışını yaptı. Sergiyi gezerek Hem Ressam Görgün’den hem de eser sahiplerinden bilgiler alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, kanser konusunda büyük bir farkındalık oluşturmak için düzenlenen etkinliğin amacına ulaşacağına inandığını kaydederek, emeği geçenleri de tebrik etti.

Kanser konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla AKM Sergi Salonunda düzenlenen Kansere Dokunan Eller Sergisi 1 hafta süreyle gezilebilecek.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER