Vali Nayir Öğretmenleri Ziyaret Etti

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Adapazarı Osmanbey İlkokulu öğretmenlerini ziyaret etti.

Vali Nayir Öğretmenleri Ziyaret Etti

İlçe Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Coşkun Bakırtaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli ve Okul Müdürünün de hazır bulunduğu ziyarette, öğretmenler ile bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkesi tek tek tebrik ederek karanfil hediye etti.
Vali Ahmet Hamdi Nayir’in okullarını onurlandırdıklarını ifade ederek söze başlayan Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, “24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle ziyaret etmek istediğimiz Sayın Valimizin, ‘Öğretmenlerimizi bizim ziyaret etmememiz gerekiyor’ sözleri hasebiyle, bizler de Valiliğe yakın olmasından dolayı bu okulda program yaptık. Bizleri onurlandırdıkları için kendilerine müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

İlimizde göreve başladığı günden bu yana hem ilk okul hem de Valiliğe bağlı olan ilk kurum ziyaretini 24 Kasım münasebetiyle bu okulumuza gerçekleştirdiklerini belirten Vali Nayir, “Bir iki iade-i ziyaret babında belediyemize, adli kuruluşlarımıza, askeri kuruluşlarımıza gittik, ancak Valiliğimize bağlı birimlerden ilk ziyareti de sizlere gerçekleştirmiş olduk. Bir öğretmenler günü öncesinde, bugünü 24 Kasım sayarak sizlerle birlikte olup,  gününüz kutlu olsun demek istedik.

Bundan önceki görev yerlerimde de 24 Kasım Öğretmenler günündeki usulümüz buydu. Eğer makama gelinseydi, daha az kişiyle görüşme imkânımız olacaktı. Ancak biz daha fazla öğretmenimizle bir araya gelmek istedik. Sizler büyük bir ekip ve büyük bir camiasınız.
Yürüttüğümüz hizmetler içerisinde bizler için eğitimin özel bir yeri vardır. Her ferdi her aileyi her toplumu ilgilendiren en önemli konularımızdan bir tanesi eğitimdir. Nüfusumuzun neredeyse 5’te 1’i, bazen 4’te 1’i öğrenci oluyor. Üniversite ağırlığımızı da buna koyarak, velilerimizi de işin içine kattığımızda, nüfusun neredeyse tamamının eğitimle ilgili olarak bir planı, bir programı, bir gayreti var. Sizlere emanet edilmiş çocuklar, ülkemizin geleceğini oluşturuyor. Kamu görevlileri olarak elbette bizim için her konu önemlidir, herhangi bir ayırım yapmak niyetinde olamayız. Eğitim önemli de, asayiş mi önemsiz, asayiş önemli de, sağlık mı önemsiz diye düşünürsek, mutlaka her konu önem arz ediyor. Önemli olan o konunun muhatabının o görevi hakkıyla yerine getirmesidir. Biz sizlere inanıyoruz, güveniyoruz. Emanet edilen çocukları, ülkenin geleceğine en iyi şekilde hazırlayacağınızdan hiçbir şüphemiz yok. İnanıyoruz ki sizler kendi çocuklarınızın başka öğretmenlerin elinde nasıl muamele görmesini istiyorsanız, size emanet edilen çocuklara da aynı empatiyle yaklaşıyorsunuzdur.

Biz çok güzel bir coğrafyadayız. Atalarımız bizlere Anadolu gibi bir cennet vatan bırakmışlar. Ama bu güzel yurt, deyim yerindeyse her kesimin gözünün üstünde olduğu bir yer.  Doğusundan, batısından, güneyinden, kuzeyinden bütün ülkelerin, bütün kuruluşların, aklınıza gelebilecek bütün şer odaklarının, bu topraklar üzerinde bir hesabı var. Dolayısıyla ayakta durabilmenin, canlı olabilmenin yegâne yolu, güçlü olmaktan geçer. Buna askeri açıdan güçlülük, kültürel açıdan güçlülük, sanayi açısından güçlülük gibi aklınıza gelebilecek her şeyi katabilirsiniz. Ancak en önemlisi, yetişmiş insan gücü olarak güçlü olmak zorundayız. İşte bu da sizlerin görev alanına giriyor.

Herkes mutlaka bir öğretmen terbiyesinden geçmiştir, buradaki Kaymakamımızın da, Milli Eğitim camiasındakilerin de, bugünlerini borçlu oldukları öğretmenleri vardır. Bu konuda herkes takdirini, kıymetini bilir, o konuda üzerine düşen kadirşinaslığı da yapar.
Dün olduğu gibi bugün de en önemli görevler ve sorumluluklar sizlerin omuzunda ise, velilerimizin olduğu gibi ilin idarecilerinin de sizlerden büyük beklentiler içerisinde olmaya hakkı var. Güçlü ve değerlerine bağlı fertler yetiştirmeniz için sizlere emanet edilen çocuklarımız üzerinde hiçbir fedakârlıktan kaçmayacağınıza inanıyoruz. İnşallah bu düşüncelerimizde bir hayal kırıklığına uğramayacağımızı düşünüyoruz.

Bundan önceki görev yerlerimde her hafta bir okulu ziyaret etmeye çalışıyordum. Ancak ilimizin ölçeği biraz daha farklı görünüyor. İnşallah aynı şeyi burada da devam ettirmeye çalışacağım. Bu anlamda ilk okul ziyaretimizi sizlere gerçekleştirdik. Gittiğimiz okullarda birkaç sınıf görüp, çocukların enerjisinden istifade etmek ve şuan içerisinde bulunduğumuz öğretmenler odasının havasını da teneffüs etmek istiyoruz.

Buraların havası bana çok güzel bir atmosfer olarak geliyor. Görevine yeni başlayan öğretmenlerimiz ile 30-40 yıllık tecrübeyi taşıyan öğretmenlerimizin aynı ortamda olması, herkes için çok büyük bir imkân. Bu öğretmenler odası, arada yorulup çay içilen yerler değil de, şevkinizin, heyecanınızın, tecrübenizin paylaşıldığı yerler olmalı. Omuzunuzdaki yükü kaldırmak için buna çok fazla ihtiyaç olduğunu düşünüyor ve her gittiğim yerde bunu dillendiriyorum. Kıdemli arkadaşlarımız mutlaka buraya yeni gelen arkadaşlarımıza kucak açıyorlardır. Ben bu okulun öğrencisiydim, şimdi bu okulda öğretmen oldum, benim öğretmenim de burada, aynı öğretmenler odasında beraberiz diyenler de eminim ki çok mutludurlar. Bu olaya şahit olduğumda çok seviniyorum” dedi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER