Vali Nayir SAÜ’deki Öğrencilerin Mezuniyet Heyecanına Ortak Oldu

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesinin 2018 - 2019 Eğitim  ve Öğretim Yılı Mezuniyet Törenine katıldı.

Vali Nayir SAÜ’deki Öğrencilerin Mezuniyet Heyecanına Ortak Oldu

SAÜ Kongre Merkezindeki törene Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, Rektör Yardımcıları, STK temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. 
Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, Devlet Konservatuarı öğrencileri de sevilen şarkıları seslendirdiler.

“Bu Yıl Yaklaşık 10 bin Mezun Verildi”
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştirerek hafta içerisinde mezuniyet törenlerinin yapıldığını ancak dereceye giren öğrenciler için özel bir gece düzenlemek ve onları alkışlamak istedikleri için böylesi bir program düzenlediklerini ifade eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, bu yıl 1203 tanesi Yüksek Lisans ve Doktora olmak üzere toplamda yaklaşık 10 bin mezun verdiklerini, kuruldukları günden bu yana ise mezun sayısının 180 bine ulaştığını, öğrenci odaklı bir üniversite olduklarını, insana insan olduğu için değer vermeyi ilke edindiklerini, bundan dolayı her bir öğrencinin kendileri için çok büyük bir değer olduğunu, tüm akademisyenlerin de bu ilke doğrultusunda hareket ettiğini belirtip, tüm öğrencilere bundan sonraki hayatlarında daimi başarılar dilediğini beyan etti.

“Diploma Tek Başına Yeterli Olmuyor”
Bir zamanlar kendilerinin de bu mutluluğu yaşadıklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yoğun geçen bir dönemin sonunda başarılarını taçlandıran öğrencilerin mutluluklarına ortak olmaktan sevinç duyduklarını, diplomanın tek başına yetmediğini, öğrenmenin ve kendini geliştirmenin hayat boyu devam eden ve bizlerin de kopmaması gereken bir süreç olduğunu, farklı şehirlerden, farklı coğrafyalardan gelen öğrencilerimize şehrimizde en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalıştıklarını, İlimizden ayrılacak olan gençlerimizin de Sakarya’nın birer kültür elçisi olmalarını temenni ettiklerini ifade etti.

“Üniversitelerimizin Eğitime Katkısı Büyük”
Bugün burada hayatlarına yeni bir başarı halkası ekleyen gençlerimizin mutluluklarını paylaşmak için bir arada bulunduklarını söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Her Milletin en önemli hedefi ve gayesi; iyi yetişmiş, değerlerine bağlı, sorumluluğunu bilen gençliğe ve yeni nesile sahip olmaktır. Bu açıdan bakıldığında üniversitelerimizin eğitime olan katkısını çok önemsiyoruz, beklenti çıtamızı da sürekli yüksekte tutuyoruz. Buralarda verilen eğitimin ülkemizin geleceğine damga vuracağına inancımız büyük. Dünya tarihine baktığımız zaman, büyük badireler atlatmış hatta yıkıntıya uğramış birçok ülkenin, iyi yetişmiş insan gücü ile yeniden canlandığını ve hak ettiği yere gelebildiğini görebiliyoruz. En son örneklerini harplerde yenilmiş ve yerle bir olmuş ülkelerin iyi yetişmiş insan gücü ile yeniden dünya lideri ülke olmayı başarmış Almanya ve Japonya gibi ülkelerden biliyoruz. Bizim de en büyük gayemiz budur. Bizler aynı badirelere elbette düşmek istemeyiz, ancak dünyada hak ettiğimiz yeri alabilmek için buralarda yetişmiş gençlerimizin en büyük umudumuz olduğunu biliyoruz. İnşallah üniversitelerimizin, ihtiyacımız olan bu gücü bizlere sağlayacaklarını umuyoruz.

“Sakarya Her Açıdan Güzel Bir Şehir”
Gençlerimizin bazıları iki yıl, bazıları dört yıl, bazıları da altı yıl boyunca güzel Sakarya’mıza emanettiler. Üniversitelerimize emanettiler, İlimize hizmet veren tüm merkezi yönetim ve yerel yönetimlere emanettiler. Umarım onlara yeterince kıymet vermişizdir ve onlar da bizlerden memnun bir şekilde ayrılıyorlardır. Burada elde ettikleri dostluklar ve İlimizin marka değerini oluşturan zenginliklerle hayatlarına güzel şeyler katmalarını temenni ediyorum. Sakarya’mız önemli zenginliklere sahip, önemli güzelliklere sahip bir İlimizdir. Gençlerimizin İlimizin doğal güzelliklerini, tarımdan sanayiye kadar her alanı iyice keşfedip, kendilerini daha da geliştirdikleri kanaatindeyim. Her bir öğrencimizin Sakarya’nın birer fahri elçisi olacağına yürekten inanıyorum. Gençlerimizin geleceğe daha da ümitle bakıp, yapabileceklerinin sınırlarını daha da yukarı çıkarmanın gayretinde olmalarını temenni ediyoruz” dedi.

Fakülte ve MYO bölüm-program birincilerine belge ve ödülleri üniversite hocaları ile protokol üyeleri tarafından verilirken, üniversite birincisi olan SAÜ Eğitim fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencisi Sena Tandaç Güneş de belge ve ödülünü Vali Ahmet Hamdi Nayir ile Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın elinden aldı.

“Mezuniyet Kütüğüne Plaket Çaktılar”
Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokulunu dereceyle tamamlayan öğrencilerin mezunlar anısına mezuniyet kütüğüne plaket çakmasının ardından, üniversite birincisi Sena Tandaç Güneş, kısa bir konuşma yaparak bu başarıda büyük katkısı bulunan ailesine ve üniversitedeki hocalarına teşekkür ettiğini söyledi.

Kep ve cübbeleri giyerek diplomalarını alan öğrenciler, keplerini aynı anda havaya fırlatarak büyük bir sevinç yaşadılar.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER