Vali Nayir SAÜ’deki “Sünnetin Otoritesi” Sempozyumuna Katıldı

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İlahiyat Fakültesi ile Uluslararası İslam Düşüncesi Enstitüsü (IIIT) işbirliğiyle düzenlenen “Sünnetin Otoritesi” isimli uluslararası sempozyuma katıldı.

Vali Nayir SAÜ’deki “Sünnetin Otoritesi” Sempozyumuna Katıldı

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda başlayan sempozyuma Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Uluslararası İslam Düşüncesi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hişam Yahya Et-Tâlib, İl Müftüsü İhsan Açık, Uluslararası Kuruluşların Temsilcileri,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Türkiye’nin yanı sıra; Fas, Tunus, Ürdün, Katar, Irak, İngiltere ve Belçika gibi ülkelerden tanınmış akademisyenlerin tebliğ sahibi veya müzakereci olarak yer aldığı sempozyumda Doç. Dr. Hayati Yılmaz, Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dr. Enes Eş-Şeyh Ali, Prof. Dr. Hişam Yahya Et-Tâlib ve Prof. Dr. Fatih Savaşan da birer konuşma yaparak gerçekleştirilen programa dair bilgiler verdiler.

“MENFUR SALDIRIDA ŞEHİT OLANLARA RAHMET DİLİYORUZ”
Sempozyuma katılanlara hitaben bir konuşma yapan ve sözlerine Yeni Zellanda’daki menfur saldırıda hayatını kaybeden Şehitlerimize rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına da sabır dileyerek başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bizler üniversitelerimizi ortaöğretim eğitiminin üzerine önlisans, lisans, yüksek lisans veren öğretim kurumları gibi görmek istemiyoruz, öyle de olmamalıdır. Mutlaka bilgi hazinemize yeni kelimeleri, yeni cümleleri, yeni fikirleri ilave edecek akademik çalışmaların gerçekleştiği yerler olarak görmek istiyoruz, öyle de olmalıdır. İnanıyorum ki bu sempozyumlar, çalıştaylar, kıymetli hocalarımızın yapmış olduğu akademik çalışmalar, bilgi hazinemize yeni hususların da ilave edilmesini sağlayacaktır.

“BİLGİ DİNAMİK OLMADILAR"
Bilgi statik bir kavram değildir. Dinamik bir kavram olmalıdır ve sürekli bir yeniliğe, gelişmeye müsait olmalıdır. Burada yapılacak olan çalışmalardan da beklentimiz bu düzeydedir. Bugüne kadar söylenmemiş sözlerin, ifade edilmemiş düşüncelerin kayda geçmesi ve bildiklerimizin öğrencilere nakledilmesinin yanında yeni bilgilerin de oluşmasını sağlayacak çalışmalar, elbette ki kıymetlidir. Bizler öncü olmak zorundayız, Anadolu medeniyetleri olarak, Anadolu’daki İslam medeniyetini anlatmak konusunda, bu sempozyumun önemli bir yerinin olması gerektiğine inanıyorum.  İlimize yakışan ve ülkemize yakışan da budur.

“BARIŞIN HÂKİM OLDUĞU BİR DÜNYAYA UYANMAK”
Bu sempozyum dolayısıyla aramızda bulunan uluslararası kuruluşların temsilcilerini, başka şehirlerden ve ülkelerden gelen akademisyenlerimizi, çok kıymetli hocalarımızı İlimizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Ben bu bakış açısıyla, bu sempozyumu düzenleyenlere ve katkı verenlere teşekkür ediyor, hayırlara vesile olmasını diliyorum.

İnşallah terör olaylarının tekrarını yaşamamak üzere, insanlarımızın rahat ve huzur içerisinde yaşadığı, barışın hâkim olduğu bir dünyaya uyanmayı temenni ediyorum” dedi.

Açılış konferansını Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in “Usul ve Makasıd Açısından Sünnetin Evrensel Değeri” başlığıyla verdiği ve iki gün sürecek olan sempozyumda, Sünnetin Teşrii Değeri, Kur’an Sünnet Bütünlüğü, Hz. Peygamber’in Konumu, Sünnetin Dini ve Beşeri Yönü, Sünnetin Evrenselliği, Hz. Peygamber’in Fiil ve Tasarrufları, Sünnetin Bağlayıcılığı gibi konularda tebliğler sunulacak.

Sempozyumda son zamanlarda Hz. Peygamber’in sünneti ve bağlayıcılığı etrafında yoğunlaşan tartışmalara sağlıklı bir zemin oluşturması amacıyla, sünnetin teşrii değeri, dini ve beşeri yönü, vahiy ve Kur’an ile ilişkisi gibi konular ele alınarak, bu hususlardaki uluslararası ilmi birikimin ortaya konulması hedefleniyor.

Sakarya Valiliği Basın Şube

SIRADAKİ HABER