Vali Nayir Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Heyecanına Ortak Oldu

Vali Ahmet Hamdi Nayir,  Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri için doktorluk mesleğine adım atmaları dolayısıyla düzenlenen Beyaz Önlük Giyme Törenine katıldı.

Vali Nayir Tıp Fakültesi Öğrencilerinin Heyecanına Ortak Oldu

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen törene Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra; SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Barış Tamer Tonguç, Prof. Dr. Hatem Akbulut, SAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, MHP İl Başkanı Av. Ahmet Ziya Akar, Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Çakar, Sakarya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Gökhan Gedikli, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

“İlk Adımı Atmanın Heyecanı”
SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ile başlayan törende 1. sınıf öğrencileri adına bir konuşma yapan Merve Oygun isimli öğrenci, bu kutsal mesleği öğrenmek için ilk adımı atmanın heyecanı ile hayatlarında yeni bir sayfa açıldığını, giyecekleri beyaz önlüğün kendilerine birçok sorumluluk yükleyeceğini dile getirirken, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir de hem öğrencilere hem de velilere seslendiği konuşmasında Tıp Fakültesinin tarihçesi ve başarısına değinerek öğrencileri gelecekte hekimlik yapacak şekilde bilgi beceri ve ahlaki donanım ile donatmak için büyük çaba göstereceklerini ifade etti.

“Hayat Boyu Meşgul Olunacak Bir Meslek”
Öğrencilerin bu noktaya gelmeleri için her türlü fedakârlığı yapan velilerin her şeyden önce bir teşekkürü hak ettiklerini ifade eden Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, törenin açılış konuşmasını yapan öğrencileri Merve’nin gözlerindeki ışıltı ve sözlerindeki kararlılık ile bütün öğrencilerin sözcüsü olduğunu, Tıp Fakültesine gelen öğrencilerin aileleriyle beraber çok zorlu dönemler yaşadıklarını, önlerinde bulunan önemli hedefe ulaşmak için aileleri ile birlikte verilmesi gereken bir mesaileri olduğunu, bu bölümü okumanın ve mezunu olmanın, hayat boyu meşgul olmaya aday olmaları anlamına geldiğini söyledi.

“Öğrencilerle Aynı Heyecanı Yaşıyoruz”
Bugün burada uzun yılların emeğiyle, gayretiyle, başarısıyla kazanılmış bir bölümün mesleğine ait ilk üniforma sayılan beyaz önlük giyecek öğrencilerin yaşadıkları heyecanı, sevinci ve gururu paylaşmak üzere bir arada bulunduklarına değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sağlık hizmetleri, 7’den 70’e herkes için doğumdan önce başlayıp belki ölümden sonrasına kadar da devam eden önemli kamusal hizmetlerden birisidir. Öğrencilerimiz bu mesleğe adım atarken de, icra ederken de herkesin ihtiyaç duyduğu, ihtiyaç duyduğunda da sabrının tükendiği, önceliğin kendisine verilmesini istediği bir hizmetle karşı karşıya kalacaklar.

“İnsanlara Faydalı Bir Meslek İcra Edeceksiniz”
Bizim kültürümüzde, ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır’ düsturu bulunmaktadır. Bu nedenle öğrencilerimiz buna talip olarak, ‘İnsanlara en hayırlı biz olalım, çünkü en çok fayda duyacakları meslek bizim elimizde olacak’ diye yola çıktılar. Böyle bir mesleği onurla, gururla isteyerek yapma yoluna girdikleri için bütün öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Aynı zamanda onlara destek verip bugüne kadar yetişmelerini sağlayan ve bundan sonra da desteklerini, emeklerini arkalarında hissettirecek olan velilerimize de çok önemli görevler düşüyor. Belki bu süreç biraz sıkıntılı olacak, ancak sonucu güzel bir mesleğe, tatmin duygusu en yüksek mesleğe ulaşmanın sevinciyle tamamlanacak bir yol olacağını da iyi biliyoruz. İlimize gelen evlatlarınızın Sakarya’mıza emanet, üniversitemize emanet, kaldıkları yurtlara emanet olduğunu belirtmek istiyorum. Gözleriniz arkada kalmasın, çocuklarınızı kendi çocuklarımız gibi biliyoruz, onlara sahip çıkarak hayata da öyle hazırlamaya çalışıyoruz.

“Üniversitelerimiz Dokundukları Her Yere Kıymet Katarlar”
Şehirler üniversiteleriyle kıymetli, üniversiteler de fakülteleriyle kıymetlidir. Tıp Fakültemizin de Sakarya Üniversitemize en büyük katkıyı sağlayacak fakültelerden biri olduğuna inanıyorum. Sakarya Üniversitemiz ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz, İlimize değer kattıkları için bizim gözümüzde önemli bir yerde bulunuyorlar.

Bugün burada giyilecek olan, temizliğin, saflığın, sadeliğin işareti beyaz önlüklerin, öğrencilerimize yakışacak olan meslek üniformalarının, onların hayat boyunca aynı temizlikte yaşayacakları giysiler olmasını diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Dönem birincisi Merve Oygun isimli öğrenciye beyaz önlüğünü giydiren Vali Ahmet Hamdi Nayir tüm öğrencilere meslekleri ve hayatlarında başarılar dilerken, yaklaşık 154 Tıp Fakültesi öğrencisi de beyaz önlük giymenin heyecanını yaşadı.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER