Vali NAYİR’den Akyazı Eyyup Genç Fen Lisesine ziyaret

Vali Ahmet Hamdi Nayir, her hafta gerçekleştirilecek okul ziyaretleri kapsamında ilk olarak Akyazı ilçesindeki Eyyup Genç Fen Lisesini ziyaret etti.

Vali NAYİR’den Akyazı Eyyup Genç Fen Lisesine ziyaret

Akyazı Kaymakamı Yakup Güney, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Özdemir’in eşlik ettiği ziyarette 9, 11 ve 12. sınıf öğrencilerinin derslerine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir, öğrencilerle geleceğe dair hedefleri ve hayalleri üzerine bir süre sohbet ederken, nasihatlerde de bulundu.

“FARKLI DÜŞÜNEBİLEN VE UFKU AÇIK OLARAK YETİŞİN”
‘Görmek isteyenler için yeterince ışık, istemeyenler için yeterince karanlık vardır’ cümlesiyle söze başlayan Vali Nayir, başarı anlamında çıtanın yükseltilmesi için gençlere inandıklarını ve güvendiklerini belirterek “Çalışmanın yeri ve zamanı yoktur. Bu ülkenin geleceğini emanet edeceğimiz ellerin daha güvenilir eller olmasını ve sizlerin daha çok çalışmasını arzuluyoruz. Sizlerden güzel olan her şeyi isterken, kötü olan her şeyden de uzak durmanızı talep ediyoruz. Bunu mutlaka hem anne ve babalarınız hem de öğretmenleriniz istiyordur.
Öğrencilerimizin farklı düşünebilen, alternatif düşünebilen, hatta herkesin düşündüğünün dışında düşünebilen, ufku açık olarak yetişmesini arzu ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Muallimler, Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.’ Saplantısı olmayan, önyargılı olmayan öğrenciler istiyoruz. İnşallah öğretmenlerimiz de bu yönde üzerlerine düşeni yapıyorlardır. Böylece bizler de, gözümüz arkada kalmadan ülkemizi sizlere teslim edebiliriz” dedi.

“BİRGÜN BİZİM YERİMİZDE SİZLER OLACAKSINIZ”
Kendisinin de bir dönemler lise öğrencisi olduğunu belirten ve öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Vali Nayir, "Bir zaman sonra sizlerde bu makamlara gelecek ve bizim gibi sınıfları gezerek öğrencilerle tanışacaksınız. Yani hep öğrenci kalmayacaksınız, bir zaman sonra üniversite bitecek ve belki öğretmen olarak bu masada oturacak ya da idareci olarak aynen bizim yapmış olduğumuz gibi okulları ziyaret edeceksiniz. Herkesin düşündüğü gibi düşünmek zorunda değilsiniz, herkesten farklı düşünerek daha güzel şeyler ortaya çıkarmaya çalışın. Dünyanın, ülkemizin ve insanlığın buna ihtiyacı var.

“İÇİNİZDE AZİZ SANCAR’LAR MUTLAKA VARDIR”
Akyazı’dan Türkiye’yi değiştirecek fikirler çıkacağına inanıyoruz, yeter ki kendinize güvenin. Başaranların sizden hiçbir farkı ve üstünlüğü yoktur. Son olarak Nobel ödülü alan vatandaşımız Aziz Sancar’ı duymuşsunuzdur. Mardin’in bir köyünde okuyor, köyünde okul olmadığından evine 5 Km. uzaklıktaki bir köye her gün yürüyerek gidip geliyor. 5 sınıfın bir arada olduğu birleştirilmiş bir sınıfta öğrenim görüyor. Bütün bu şartları üst üste koyarsanız, başarısızlık için her sebep olduğu halde hiçbirisine takılmamış. Kendisini o başarısızlıkların önünde yenik düşürmemiş, bu zorlukları aşmaya başarıp Nobel ödülü almış.

“SORUNLARI ENGEL OLARAK DEĞİL, BASAMAK OLARAK GÖRÜN”
Başarmamak için hiçbir sebebiniz yok, yeter ki önce siz kendinize inanın. Emin olun ki, aileleriniz de, öğretmenleriniz de sizlere çok güveniyor ve inanıyor. Önünüze engeller çıkabilir, onu engel olarak değil basamak olarak görün. Basamakları birer birer çıktığınızda, dünyanın ufuklarını daha iyi göreceksiniz. İşte her şey sizin yorumlama kabiliyetinize bağlı. Engel olarak gördüğünüz size gerçekten engel olur, basamak olarak gördüğünüz ise sizi yükseltecek bir husus olur. Sonuçta ikisi de fiziken aynı olsa da, sizin hayatınıza katkıları çok farklıdır.

“KANAATKÂR DEĞİL, TALEPKAR OLUN”
Kanaatkâr olmak güzeldir ancak biz gençlerimizin kanaatkâr değil, talepkâr olmasını diliyoruz.  Bir şeyler istesinler, geleceğe dair daha güzel ümitlerini paylaşsınlar istiyoruz. Bu gibi okullar seviyesi belli bir eğitim yuvasıdır, sizler de buraya başarınızı ispat ederek geldiniz. Ama başarı bisiklet sürmek gibidir, pedalları çevirmeyi bıraktığınız anda düşmeye başlarsınız. Başarıyı devam ettirmek için de, bir gayrete ihtiyacınız olduğunu çok daha iyi biliyorsunuz. Sizler bir yarış içerisindesiniz ve o yarışı ailenizi, ülkenizi düşünüp kazanmanız gerekiyor. Bizler gönül rahatlığıyla görevlerimizin hepsini size devretmeye hazırız, buna inanın, biz size güveniyoruz, siz de kendinize güvenin” diye sözlerine ekledi.
Bu yıl YKS heyecanı yaşayacak 12. sınıf öğrencilerinin derslerine ortak olup başarılar da dileyen Vali Nayir, daha sonra öğretmenler odasında okul yönetimi ve öğretmenler ile bir araya gelerek, istişarede bulundu

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER