Vali Nayir’e dünya engelliler günü ziyareti

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” vesilesiyle Sakarya Engelliler Birlik Federasyonu Başkanı Nadide Dülger, yönetim kurulu üyeleri ve engelli vatandaşlarımızı kabul etti.

Vali Nayir’e dünya engelliler günü ziyareti

Valilik Makamında gerçekleşen ziyarette Birlik Başkanı Dülger, kabullerinden dolayı Vali Nayir’e teşekkür ettiklerini ifade edip Birliğin faaliyetleri hakkında bilgiler verirken, İlimizde engellilerle ilgili hem kamu kurum ve kuruluşlarının hem de belediyelerin çok önemli düzenlemeler yaptıklarını, ancak bazı sıkıntıların giderilmesi için Sayın Valimizin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.


“Artık Engellilerimiz Daha Özgür”
Ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir engellilerimizin engelsiz bir şekilde yaşamlarını devam ettirebilmeleri için yapılanlardan daha fazlasının gerekliliğine dikkat çekerek, “Ancak ülke geneli ve İlimize baktığımızda, onların rahat, huzurlu olabilmeleri için yapılan çalışmalarda gelinen noktayı çok önemsiyoruz. Dünya üzerinde ne kadar engelli olduğu bilinmiyor, ancak günümüzde tahmin edilebilir bir tarafı vardır. Bir zamanlar yalnızca engelli sayısı değil, engellilerin kendileri toplumdan saklanırdı. Bugün artık engellilerimiz toplum içerisinde eğitime, sanata, spora yönlendirilip, dışarıda özgürce gezebiliyorlar. Doğal olarak sosyal aktiviteler içerisinde bulunma imkânları arttıkça, daha da görünür ve özgüvenli oluyorlar. Toplum içerisinde farklı engel gruplarının yüzde 10’dan aşağı olmadığını öngörürsek, bu kadar büyük bir nüfus oranına sahip engellilerimizin elbette ki ihtiyaçları da fazladır. Başta sağlık ihtiyaçları, eğitim ihtiyaçları olmak üzere diğer insanlarımız gibi onların da çarşıdan, pazardan, parktan istifade edebilecekleri imkânların olması da gerekiyor.


“Acımadan Önce Anlamak Sorunları Çözecektir”
Engellilerin bütün noktalara erişmesine olanak sağlanmasının istendiği, bütün kurum ve kuruluşlara büyük sorumluluklar yükleyen, adına erişilebilirlik dediğimiz bir mevzuatımız var. Bu mevzuatta belirtilen önemli çalışmaların yerine getirilmesinin yanı sıra, toplumun birbirini anlamasına da ihtiyacımız var. Biz engellilere acımak yerine, önce onları anlama duygusunu geliştirmeye çalışıyoruz. Ailelerin sırtında, kişilerin sırtında bulunan bu yükü taşımak kolay değil. Bu yük ancak paylaşıldıkça azalabilecektir. Toplumun bütün kesimlerinin birbirini aile kavramıyla anlayıp neler yaşadıklarını bilmesi gerekiyor. Otistik bir çocuğumuzun geçirdiği nöbette yaşadığı huzursuzluğu yaramazlık olarak değerlendiren birisinin olayı anlamaması, çekilen sıkıntıları bilmediğinin de bir kanıtıdır.


“Salon Programındaki Performanslara Hayran Kaldım”
Olabildiğince toplumun bütün kesimlerinin her şartta birbirini anlayıp yardımcı olma duygusunu pekiştirebilirsek, gelişme seviyemizi de yükseltmiş, medeni bir toplum haline gelmiş oluruz. Bu gibi haftaların önemi de burada ortaya çıkıyor. Bu konuların medyada, kurum ve kuruluşlarda, sokaklarda konuşulup farkındalık oluşturulmasının sonucunda da, birçok sorunu çözme kavuşturabiliyoruz. Dün gerçekleştirilen salon programında engelli bireylerimize bir kez daha hayran kaldık. Fırsat sunulduğunda engellilerimizin bir sanatçı edasıyla sahnede yer alabildiğini, tiyatro oyunu sergileyebildiğini, birçok skeç ve performans icra edebildiğini gördük. Bu etkinlik hem onların hem de ailelerinin hoşuna gitti ve bizler de çok mutlu olduk.


“Herkese Görevler Düşüyor”
Bu konuda devlete, özel sektöre, yerel yönetimlere ve üniversitelerimize görevler düştüğü kadar sivil toplum kuruluşlarımıza, derneklerimize, federasyonlarımıza, konfederasyonlarımıza da önemli görevler yüklüyor. Toplumun bütün kesimleri ile birlikte bu konuyu iyi anlamamız ve engellilerimiz ile ailelerine her alanda yardımcı olmamız insani bir görevimizdir” dedi.
Birlik üyeleri tarafından aktarılan sorunların çözümü için ellerinden gelen her türlü desteği vereceklerini söyleyen Vali Nayir, Birlik Başkanı Dülger ve yönetimine çalışmalarında başarılar diledi.
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER