Vatandaş TOKİ dedi

Caferiye’de bulunan gençleştirme sahasının yerleşime açılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu onayının ardından, bölgede oluşacak olan yerleşim alanı ile ilgili halk toplantısı düzenlendi. .

Vatandaş TOKİ dedi
Vatandaş TOKİ dedi

Halk toplantısı düzenlendi
Caferiye Köyü’nde bulunan gençleştirme sahasının, Büyük Melen Barajı inşasından etkilenen köylerin yerleşkesine açılması için başlatılan çalışmanın Bakanlar Kurulu onayını almasının ardından bölgede oluşturulması planlanan yerleşim alanının TOKİ eli ile yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile bir dizi görüşme yapan Kocaali heyeti, konuya ilişkin detayları bölge halkı ile paylaştı. Geçtiğimiz hafta içi Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Ortaköy Belediye Başkanı Cemal Angın, çevre köy muhtarları ve çalışmadan etkilenen bölge sakinlerinin katılımıyla Ortaköy’de düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuya ilişkin detaylar vatandaşa aktarıldı. Bir an önce somut adım bekleyen bölge halkı tercihini TOKİ’den yana kullandı.

Vatandaş onay verdi
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, projenin en kısa sürede ve en kolay şekilde neticelenmesi için mücadele edildiğini söyledi. Başkan Acar “Geçtiğimiz hafta içi gerçekleştirdiğimiz Ankara programında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndaki ilgili birimleri ziyaret ederek Caferiye’deki gençleştirme sahasında yapılacak olan yerleşim alanının Toplu Konut İdaresi aracılığı ile yapılması konusunda görüş alışverişinde bulunmuştuk. Hemen akabinde ise vatandaşımıza giderek detayları kendileri ile paylaştık. Önümüzde iki farklı seçenek var. Bunlardan birincisi bölgenin İskan Daire Başkanlığı eli ile inşa edilmesi, ikincisi ise TOKİ seçeneği.

Eğer oradaki yapılanma İskan Daire Başkanlığı eli ile yapılacak olursa mevzuat gereği vatandaşımızın bu haktan yararlanması oldukça zorlaşacak. Mevzuat oldukça sıkı, beraberinde büyük sorumluklar ve uzun bir prosedür getiriyor. Ancak TOKİ eli ile yapılırsa, bu süreç daha kolay ve daha kısa sürede netice veriyor, talep oldukça yükseliyor. Biz konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ileterek bir ön görüşme yapmıştık. Şimdi ise halkımızın ayağına giderek tüm detayları kendilerine aktardık. Onlar da bölgenin TOKİ eli ile yapılandırılması konusunda onay verdiler, fikir birliği yaptılar. Önümüzdeki süreçte, halkımızın da desteği ile arazinin mevzuata uygun şekilde TOKİ’ye devri için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2013, 09:10
SIRADAKİ HABER