Yandaş avukat savunma yapamaz

“Çoklu baro” yasa teklifi, AKP ve MHP oylarıyla meclis komisyonundan geçti ancak teklifin AYM ve AİHM’e aykırı olduğunu savunan avukatların tepkisi dinmiyor.

Yandaş avukat savunma yapamaz

Gazetecilerin çoklu baro ile ilgili sorularını yanıtlayan Av. Remzi Kazmaz, yeni düzenlemeyle hükümetle yakın, uyumlu kişilerden oluşturulmuş alternatif barolar kurulacağını, avukatların siyasi görüşlerine göre ayrıştırılacağını söyledi.

Yandaş ve yandaş olmayan barolar olmak üzere en az iki ayrı baronun ortaya çıkacağını belirten Av. Remzi Kazmaz, görüşlerini şöyle dile getirdi:

“İşçi sendikalarını, memur sendikalarını bölüp yandaş sendikalar türettikleri gibi demokratik seçimle ele geçirilemeyen baroları da bölerek yandaş barolar oluşturulacak. İlk etapta kamudaki tüm avukatlar hükümete yakın baroya üye yapılacak. Böylece, seçimlerde çok düşük oy alan Ak Parti ve MHP’li avukatların oy oranları yüzde 100 artacak. Her yerde kendilerinin kazanacağı seçim sistemleri oluşturacaklar. 

Uygulamada da telafisi mümkün olmayan sorunlar çıkacak. Duruşma esnasında savunma yapan avukatın siyasal kimliğinin, aidiyetinin bilinmemesi gerekir. Ama bu sitemde avukatın siyasi duruşu bilinecek. Yargılama etkilenecek. 

İktidarın güdümündeki yandaş barodan gelmiş bir avukatın ise vatandaşın hakkını devlete karşı adil bir şekilde savunması mümkün olmayacak. Çünkü yandaş avukat savunma yapamaz.”


Ayrıntılı bilgi için:
Av. Remzi KAZMAZ
remzi@kazmazhukuk.com
0532 215 40 32
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER