Haydi hayırlısı

Çok değil bundan sadece bir iki hafta önce yerel seçimlerin tarihini konu eden bir yazı yazmış ve kış aylarına denk gelmesi dolayısı ile özellikle Kocaali için ne kadar zorlu geçeceğine vurgu yapmak istemiştim.

 Tarih, nüfus yoğunluğunun en az olduğu dönemi işaret ediyor ancak işi asıl zora sokan teşkilatların olayı ağırdan almasıydı. Onlar yavaş gittikçe aday adaylarının da işi zora girmeye başladı. Bunun tamamen bir hata olduğu düşüncesindeydim. Halen aynı fikri taşıyorum.

Biz bunları konuşurken Ak Parti genel durumun farkına varmış olacak ki daha önce 21 Ekim olarak belirlediği aday adaylığı başvuru tarihini geçtiğimiz hafta içi 20 gün öne aldı. Tabi iktidarın bu düşüncesi adaylarını bir an önce netleştirip işe koyulmaktan başka bir temele dayanmıyor.

Diğer illerde nasıl bunun nasıl bir yansıması olur bilemeyiz ancak Sakarya’da ve özelikle ilçemiz Kocaali’de bir nebze de olsa rahatlamaya yol açacak.

Sonuç itibari ile ortada kazanılmış 20 günlük bir süre var. Ve bu süreçte işi resmiyete döken aday adayları, insanlar ortalıktan kaybolmadan kendilerini anlatma fırsatı bulacak.

Zaten yeterince geç olduğu için, başvuru sürecinin başlaması ile birlikte müracaatların da hızlanacağı kanaatindeyim. Ben bu yazıyı süreci başladığı ilk günün sabahında yazdığım için kendimi bir bakıma baskı gününün azizliğine uğramış sayıyorum.

Zira bir veya iki gün daha geç olsaydı şimdi burada başvuru yapan aday adayları ile ilgili yazıyor olma ihtimalimiz oldukça yüksekti.

Bu haftayı kaçırmış görünebiliriz ama 1 Ekim itibari ile seçim telaşesi resmen başlamış oldu ve önümüzdeki bir iki hafta içinde daha somut şeyler konuşmaya başlayacağız.

Geride kalan bir kaç aylık süreçte Ak Parti ilçe teşkilatı dedikodulara prim vermeyen, çizgisini bozmayan ve herkese eşit mesafedeyiz imajı veren bir görüntü çizse de Ahmet Acar’a olan eğilimini pek fazla gizlemedi. Dolayısı ile bu süreçte Ak Parti’den aday adayı olması muhtemel görünen isimlerin öncelikle kendilerini teşkilata kabullendirmeleri gerekiyor.

Öte yandan MHP cephesinde de başı çeken isimler belirginleşmeye başladı. Kenan Çatalbaş ve Sinan Ulusinan isimleri yavaş yavaş öne çıkmaya başlasa da Ömer Emecan, Bahattin Gezer gibi isimlerin de bu işin peşini bırakacak gibi bir görüntüsü yok.

 Son olarak bir kaç aydır kongre süreci ve yeni yapılanma mücadelesi veren CHP ilçe teşkilatı bu hafta içi kongre işini bitirip yeni teşkilatını iş başına getiremeye hazırlanıyor. Görünen o ki kongre ile birlikte onlar da seçim startını resmen vermiş olacaklar.

YORUM EKLE