İbre döndü galiba

Bu aralar Kocaali’nin havasından mıdır suyunda mıdır bilmem ama üzerimizde bir şans havasıdır aldı başını gidiyor. Geçtiğimiz hafta az buçuk bahsetmiştik. Karadeniz bölgesinde fındığın nasıl bir hasar gördüğünü piyasa fiyatlarının nasıl bir anda allak bullak olduğunu elimiz yettiği kadar yazma fırsatı bulmuştuk. Elbette Karadeniz’deki milyonlarca fındık emekçisinin zarar görmesinden hayıflanacak, onların üzüntüsüne zararına sevinecek değiliz ancak her şeyden önce kendimizi düşünmek durumundayız. Bölgemizde şimdiye kadar fındıkta Karadeniz’deki gibi aşırı düzeyde bir hasar olmaması gerçek anlamda bakıldığında evet Kocaali için bir şans gibi görünüyor. Net konuşmak gerekirse son bir haftadır fındık fiyatındaki bu dalgalanmanın üretici tarafından nasıl karşılandığını araştırıyorum. Kocaalili üretici şu an için halinden memnun ve tek temennisi şu önümüzdeki birkaç haftalık süreçte bir felaket yaşanıp fındığın biraz daha zarar görmemesi.

Öte yandan ilçenin turizm değerleri açısından da ciddi adımlar atılmaya başlandı. Özellikle önümüzdeki hafta sonu bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Kalkan Balığı Şenliği bu konuda esaslı bir proje gibi görünüyor. Hem zamanlama hem de katılımcılar açısından Kocaali’yi Kocaali olarak tanıtmak için iyi bir başlangıç olabileceğini düşünüyorum. Bu arada daha öncede bahsettiğimiz gibi üzerinde durulur ve şenlik günü birlik değil de sezon açılışı gibi lanse edilir ve yüksek oranda katılım sağlanabilirse çok değil sadece birkaç yıl içinde Karasu’nun fındık festivaline, Akçakoca’da düzenlenen Turizm ve Kültür Festivali’ne rakip olabilir. Hatta bir artı daha eklemek gerekirse Akçakoca’nın bu yıl festival düzenleme konusunda kararsız kalmasıdır. Zira birkaç gün önce Akçakoca Belediye Başkanlığı’ndan bir açıklama yapıldı ve bölgede geniş yankı uyandırdı. Yapılan açıklamaya göre 30 Mart yerel seçimlerinin telaşı Akçakoca Belediyesi’ne festivali falan unutturmuş. Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici festival hazırlığı için geç kalındığını ve bundan sonra hazırlık yapılsa bile Cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısı ile sağlıklı bir çalışma yapılamayacağını söyledi. Hal böyle olunca erken zamanlaması ile bölgedeki dikkatlerin Kocaali’de yoğunlaşması kaçınılmaz görünüyor. Tabi burada iş yine Kocaali’ye ve Kocaalili idarecilere düşüyor. Bu zaafı fırsata çevirmek bizzat bizim elimizde.

Son olarak yaklaşık 9 – 10 aydır aralıklarla gündeme getirdiğimiz şu doğalgaz meselesine vurgu yapmak istiyorum. Bildiğiniz gibi belediyenin bu konuda ciddi bir çabası var. Karasu’ya kadar gelen doğalgazdan Kocaali’nin de yararlanabilmesi için büyük gayret sarf ediliyor. Sonunda olan oldu ve belediye tuttuğunu nihayet kopardı. Bildiğiniz gibi ilk olarak yeterli görülen 4500 müracaat sayısı açıklanmıştı. İlanlar duyurular yapıldı. Bir zaman sonra talebin yeterli düzeyde olmadığı ortaya çıkınca belediye süre kısıtlılığını, genelgenin geç ulaşması gibi sıkıntıları gündeme getirerek hem süre uzatımı hem de müracaat sayısının düşürülmesi için yola koyuldu. En sonunda film bu hafta koptu. Bakanlık baktı ki Kocaali işin peşini bırakmıyor müracaat sayısını 2000’in altına kadar düşürdü. Fındık fiyatı ve şenlik meselesinin ardından Kocaali son dönemdeki üçüncü şansını da doğalgaz iş ile yakalamış oldu. Doğalgaz demek ekonomik anlamda kalkınmak demek. Bu gün dünyanın neresine bakarsanız bakın bizim ölçeğimizdeki ilçeler bu nimetten faydalanmak için neredeyse birbirini eziyor. Sonuç itibari ile son dönemde ibre biraz Kocaali’ye doğru dönmüş görünüyor. Bu kadar fırsat aynı dönemde ele geçmişken sırt çevirmek bu nimetlerden yararlanmamak Kocaali’ye yapılacak en büyük haksızlık olur herhalde. İnşallah benim gibi düşünenlerin sayısı çoktur da, Kocaali biraz daha hızlı silkinip üzerindeki ölü toprağını daha çabuk atar. 

YORUM EKLE