İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon

Bir kadın, kendiniz veya kız arkadaşınız, hatta  kızınız veya bazen bir erkek- hayatındaki eş, sevgili ile ilgili olarak belirsizlik içinde kıvranıyor: Bir yandan yolda, masada, yatakta dünyanın en muhteşem erkeklerinden biri ile beraber olduğunu düşünüyor, bir yandan da hayatının dayanılmaz bir işkence olduğunu söylüyor…
 
Bu son derece etkileyici, cazip, konuşkan, zeki, renkli, yaratıcı, canlı, hayat dolu, düşünceli erkekle beraberliğin içinde canının acıdığını anlatıyor. Bir yandan bu ilişkinin sona ermesi gerektiğini düşünüyor ve beri yandan bu düşüncesinden ötürü de kendinde adeta bir anormallik olduğuna inanmaya başlıyor. İnsan hiç bu kadar mükemmel bir erkekten (bazen de kadından) ayrılmak ister mi? Yoksa kendisinin bağlanmak, ilişki kurmak ile ilgili sorunları mı var?

Yakınlaşmak, mutlu olmak, çatışmak, darbe almak, reddedilmek, kopmak...  Birleşmek, tekrar kopmak, tekrar yakınlaşmak veya kendi kendine adeta tecrit cezası vermişçesine yapayalnız yaşamak... Durum cesaret ile üzerine gitmeyi gerektiriyor gerçekten de.
 
İkili ilişkilerde sorun yaşamak bir sorun değildir. Zaten kaçınılmaz olduğu için değil, bu sorunlar kişiye gelişme, ilişkiye de derinleşme imkanı sunan hayırlı vesileler olduğu için. Önemli olan, yaşanan sorunların yapıcı özelliklerini yitirip yıkıcılık  boyutuna varıp varmadığını anlamaktadır. Gitmekle, büyüme gelişme potansiyeli olan bir ilişkiyi sabote mi etmiş oluruz, yoksa kalarak çıkışı olmayan bir yolda zaman, hatta ömür mü yitirmekteyiz? İşte burada bir rehbere ihtiyaç duyulabilir.

Bu arayış içinde iken ilk başvurduğumuz destek kaynağı genellikle arkadaşlar olur. Her kafadan başka bir ses çıkması durumunda durum iyice karışabilir: “Amaaan, biraz da diş sıkmak lazım canım. Bak herkes yalnız, iyi kötü bir eşin var işte. Hem o kadar huysuzluğu hangi başka kadın/erkek yapmıyor ki...” Ben senin yerinde olsam, bir dakika daha sabretmezdim... Doğru olan ne ya da ne yapacağız şimdi?

Genel olarak ikili ilişkilerde baskın olan taraf erkekler oluyor narsizmini doruklarda yaşıyor ve yaşatıyorlar. Burada bahsedeceğimiz durum, acı çeken ve birazda neden acılı bir ilişki içinde olduğunu algılayamayanlar için…

Narsistik bozuklukların erkeklerde görülmesinin iki sebebi var. Birincisi, sapkınlık özünde maskülen bir şey; ikincisi, tarihsel olarak bakıldığında erkekler, uzun süredir ikili ilişkilerde iktidar sahibi ama şimdi bu patolojik durumu destekleyen bağlantıda konumlarını kademeli olarak kaybediyorlar. 

Hayatında narsistik sapkınlık eğilimi gösteren bir sevgili ya da eş olanlara ne tavsiye ediyoruz? Saldırılara karşı olabildiğince tepkisiz kalınmalı ve narsistik sapkın haklı çıkartılmaya çalışılmamalı. Bunun yanında, uzaklaşılan arkadaşlarla ve aile bireyleriyle tekrar ilişki kurulup yakınlardan ya da bir profesyonelden destek alınmalı.
 

YORUM EKLE