İmkanları değerlendirmek lazım

Biraz zor ve uzun oldu ama en sonunda geçtiğimiz hafta sonu itibari ile soğuk bir sezonu geride bıraktık. Ve şimdilerde yavaş yavaş bizim için çok değerli bir sürece giriyoruz. Değerli derken ekonomik anlamda hareketleneceğimiz bir döneme hazırlanıyoruz. Bir yandan bağ bahçe işlerinin artmasıyla özellikle son bir haftalık süreçte ufak ufak canlanmalar başladı. Bu hafta okullarında tatile girmesi ile birlikte daha fazla gözle görülür hale gelecek. Çok değil sadece bir iki hafta sonra da buna bayram hareketliliği eklenecek ki zaten esnafımızın yakın gelecekteki en büyük beklentisi de bu. Öte yandan her ne kadar bizim yaşadığımız turizm ve tatil sezonu güney sahilleri gibi canlı olmasa da kendi çapımızda bir yaz sezonumuz var. Ancak son dört yılı pek verimli kullanamadık. Bunların ilk üç tanesi Ramazan aynın tam sezona denk gelmesi ile sönük geçti. Geçtiğimiz yıl ise malum darbe girişimi Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi bizde de sezonu başlamadan bitirdi. Ancak bu yıl durumlar farklı çünkü çark bizim lehimize dönüyor. Hem Ramazan’ın sezondan önce bitmesi hem bayram hem de sezon açılışı çok güzel bir zamanda gerçekleşecek. Buna bir de yavaş yavaş ilçemizin marka değeri haline gelen Kalkan Balığı Festivali’ni eklediğimizde, önümüzde (çok ekstra bir olay yaşamaz isek) sezona bomba gibi girmemiz için hiçbir engel kalmadığını görüyorum. Tabi sezona bomba girmek kadar, devamını da aynı şekilde getirebilmek önemli. Bunun için de renkli ve cazibesi olan bir ortam hazırlamak lazım. Bu arada yapımı devam eden kadınlar plajının şu an ne aşamada olduğu ve bu sezona faydası olup olmayacağı konusunda pek bir fikrim yok. Ben sadece geçtiğimiz günlerde birkaç kez sahile inip Merkez Plajı ile ilgili araştırma fırsatı buldum.

İlk olarak şu yol meselesinden bahsetmek istiyorum ki esnafın şu an için öncelikli beklentisi yolun bir an önce trafiğe kapatılması. Zira insanlar yavaş yavaş inmeye başladı ve bazı kanı kaynayan gençler yolu öyle sorumsuzca kullanıyor ki her an birinin başına hal gelmesi muhtemel. Mesela geçen Pazar gecesi sadece 2 saat kadar sahilde bir kafeteryada oturup kafa dinlemek istedim. İstedim diyorum çünkü dinleyebilmek ne ala. Müzik sesini sonuna kadar açıp bangır bangır geçenler mi dersiniz, kısa mesafede sürat yapıp lastik sesi çıkaranlar, drift yapmaya çalışanlar mı dersiniz, abart egzos ile böğürte böğürte gezenler mi dersiniz ne derseniz deyin işte o gece hepsi ordaydı. Hem görüntü ve gürültü kirliliği açısından facia hem de tehlike. Belediyeden ricam bir an önce bu yolu beton bloklarla trafiğe kapatması. Aksi takdirde başımıza gelecek bir kazanın hesabını hiç birimiz veremeyiz. Öte yandan geçen yıl da canlı müzik konusunda esnafımızın talebi olmuştu. Ancak pek sağlıklı bir adım atılamadı. Aynı şekil de bu yılda canlı müzik konusunda beklenti var. Bu konuya da kulak verilse gayet iyi olur.

Yine geçtiğimiz yıl bu dönemlerde etkinlik düzenleme konusunda zayıf kaldığımızı yazmıştım. Hatta benim bir çalışmam da çevrenin olumsuz önerileri nedeni ile yarım kaldı. Biliyorum Kocaali’de geniş çaplı bir eğlence organizasyonu düzenlemek öyle basit bir iş değil. Bunun çevresel etkenleri var, asayiş sıkıntısı var, konaklama sıkıntısı var. Kısacası bizde böyle bir işin olmaması için ne lazımsa mevcut. Ama benim içimin yandığı yegane konu söze geldiği zaman 150 metre genişliğinde 16 kilometre uzunluğunda diye bahsettiğimiz kumsalımızdan gerektiği gibi yararlanamıyor oluşumuz. O kadar kumsalı her gün sabahtan akşama kadar yüzmek ve güneşlenmek için gelen insanlarla dolduramadığımıza göre birkaç tane de olsa günübirlik organizasyon düzenleyerek reklam yapmamız lazım diye düşünüyorum. Kaldı ki esnaf buna sponsorluk konusunda ılımlı, sadece yerel idarenin destek vermesi gerekiyor.

Gelelim gerçekten de ciddi ama ciddi olmasına rağmen kimsenin dillendiremediği bir konuya. Malumunuz bu sahil kenarları falan manyetik alan sebebi ile biraz tuhaf olur. Kimi yerde radyo telefon falan çekmez. Bizim sahilimizde de telefon çekmemesi internet çekmemesi gibi anlamsız bir sorun var ve bu yıllardır devam ediyor. Bir Allah’ın kulu da çıkıp şu işe bir el atalım demedi. Yani düşünsenize “Bakir Kocaali Sahili” diye övünüyoruz. Ama telefonların bile adam gibi çekmediği bir yer olduğunu söyleyemiyoruz. Neden bu işe bir çözüm bulunamadığı konusunda da tereddütlerim var ya neyse. Bildiğim kadarıyla çevre ilçelerde de bu gibi sorunlar yaşanmıştı. Ama onlar ilgili kurumlarla iletişime geçerek mobil çözümler üretebildiler. Bence bir an önce Kocaali’de de bu telefon ve internet meselesine mobil çözüm bulunması lazım. Bu arada daha önce birkaç kez gündeme gelmişti diye hatırlıyorum ama şu sahilde ücretsiz internet meselesini tekrardan oturup konuşsak iyi olacak galiba. Bunu da biraz önce yazdığım mobil şebeke ile çözmek mümkün diye düşünüyorum. Hatta belki de bize hiç maliyeti olmadan çözmemiz bile mümkün olabilir. Demek istediğim şu ki bizim yapmamız gereken sadece akılcı çözümler üretip elimizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirmek.

YORUM EKLE