İnce mesaj

Daha önce birkaç kez vatandaş olarak birçok konuda duyarsız davrandığımızı yazmıştım. Mesela birisi yeni bir şey yaptığı zaman onu onura etme konusunda ciddi bir eksiğimiz var. Galiba toplum olarak bu zaafımızı üzerimizden atamıyoruz. Daha önce de birkaç kez örneğine rastlamıştım ama bu kez biraz daha derin gibi. Lafı getireceğim yer şu geçtiğimiz hafta içi yapılan kitap fuarı. Malum ilçemizin yeni esnaflarından bir hanım kardeşimiz, yaklaşık bir yıldır kırtasiye işletiyor, dik duruşu, ticari zekası ve ahlakı ile her geçen gün ilçe içerisinde saygınlık kazanıyor. Deyimi yerinde ise dişi ile tırnağı ile kazıyarak mücadele veriyor. Ve geçtiğimiz hafta içi büyük bir risk alarak okuma oranının, çok düşük olduğu Kocaali gibi bir ilçede kitap fuarı açmak gibi bir işe girişti. Ben projeyi biraz takip ettim. Çok kıska zamanda tasarlanmış ve hayata geçirilmiş bir proje oldu. Aslında düşünce aşaması uzun ama hayata geçme süresi gerçekten çok kısıtlıydı. Hatta afişleri bile fuarın sadece bir gün öncesinde bitirip afişleme yapabildi. Dolayısı ile projenin işleyişinde bazı aksaklıklar olması normaldi. Ama daha normal olan bu eksik ve aksaklıkların büyükler tarafından hoş karşılanmasıydı.

Lafı getireceğim yer şurası. Fuar bitip iş konuyu haberleştirme kısmına geldiğinde hanım kardeşim ile görüşüp yazacağım haber metnine ilave bir şeyler ekleyip eklemeyeceğini sordum. Sonuç itibari ile benim haber taslağım hazır, üzerine onun ağzından amire memura teşekkür kısmını ekleyeceğim. Bir sordum ki hanım kardeşim vatandaştan başkasına teşekkür edemiyor. Zira kendisi sözlü olarak gidip davet etmesine rağmen protokol yani ekabir takımından hiç kimse gelip fuar alanını ziyaret etmemiş. Ve bu kardeşimiz bu olaya cidden içerlemiş. Ve dedi ki gerekçe olarak davetiye göndermediğimi gösterdi bazıları. Ben bunu paylaşmak istemiyordum abi, ama durum böyle. Vatandaş sağ olsun yalnız bırakmadı heves verdi bize. Ama protokolümüz eksik oldu.

Ben bu konunun altına fazla bir şey eklemek istemiyorum, zaten kendisinin sözlerini aynen paylaştım. Sizler benim ne demek istediğimi anlayınız. Bir şeyleri eksik yapmak, yanlış yapmak ne kadar vahim bir durum ise o insanın eksiğini kapatmamak da o kadar vahim bir durumdur. Sonuç itibari ile davet şekli her nasıl olursa olsun, bu kadara risk alan bir insan onura edilmeliydi. İnşallah bu durum onun hevesini kaçırmamıştır ve gelecek yıl daha büyük bir organizasyona hazırlanır. Dip not olarak da önümüzde seçim olduğunu hatırlataraktan bazı siyasi organlarımıza mesaj göndermek istiyorum. Seçim dönemlerinde hatırladığınız basını normal zamanlarda da hatırlayınız. 

YORUM EKLE