İnşaat Sektöründeki Gençlere 4 Önemli Kariyer Tavsiyesi

Workindo.com Pazarlama Direktörü Volkan Kırtok, inşaat sektöründe kariyer yapmak isteyen yeni mezun ve öğrencilere dört önemli tavsiye verdi.

İnşaat Sektöründeki Gençlere  4 Önemli Kariyer Tavsiyesi

Ülkemizde üniversite mezunu kalifiye elemana en çok ihtiyaç duyan sektörlerin başında inşaat sektörü geliyor. İnşaat mühendisliği başta olmak üzere, sektörle ilgili bölümlerde okuyan ya da mezun olan gençler, kendilerini bekleyen kariyer fırsatlarına başvurup bir an önce profesyonel hayata adım atmak istiyor. Türkiye’de sektörün çok gelişmiş olması ve inşaat firmalarının sürekliliği rekabeti artırırken kendisini geliştirip ekstra donanımlar kazananlar, özellikle büyük firmalara yaptığı başvurularda bir adım öne geçiyor. 
İnşaat sektöründe kariyer fırsatlarından ürün ve hizmet alım-satımına kadar birçok konuda çözümler sunan Workindo.com Pazarlama Direktörü Volkan Kırtok, “Sektörün nabzını tutan bir platform olarak gençlerin sitemize yoğun ilgisi olduğunu gördük. Firmaların da gençlerden ne istediğini bildiğimiz için daha kariyerlerinin başındayken onlara yol gösterici bazı tavsiyelerde bulunmak istedik.” dedi. Volkan Kırtok, sektörde çalışmak isteyen yeni mezun ve öğrencilerin, iyi bir kariyer yapabilmeleri için gereken 4 maddeyi şöyle sıraladı:
1. Gelişmeleri Takip Edin
Alanınızla ilgili gelişmeleri yakından takip etmeniz ve sektör hakkında güncel gelişmelere hakim olmanız çok büyük önem taşıyor. İş hayatında başarılı olmak için kendinizi sürekli yenileyip güncel teknoloji ve bilgileri kullanmanız gerekiyor. Global pazarlarda ve iç pazarda kullanılan son teknolojiler ve yöntemleri öğrenmelisiniz. Bunun için araştırmalar yaparak online videolardan faydalanabilirsiniz ya da eğitimler alabilirsiniz. 
2. Part Time İşlerde Çalışın veya Kesinlikle Staj Yapın
Mezun olmadan önce alanınızla alakalı farklı yanlarınızı ve yeteneklerinizi ortaya çıkarabilecek part time işlerde veya stajlarda görev alın. Her ne kadar üniversitede teknik anlamda gereken bilgileri alsanız da işi sahada uygulamak ve görmek bambaşka bir deneyim. Buralarda uzun yıllardır çalışan deneyimli kişilerden aldığınız püf noktaları, kariyer hayatınız boyunca size çok yardımcı olacaktır. 
3. Yabancı Dilinizi Geliştirin
Yabancı dil size hem daha geniş bir araştırma fırsatı hem de tüm dünyadaki meslektaşlarınızla iletişim kurma şansı verecektir. Yabancı dil gereksinimi günümüzde artık tüm sektörlerde olmazsa olmaz. Özellikle son dönemde Türk inşaat firmalarının yurt dışında çok sayıda projeler üretmesi de başvurularda yabancı dilin önemini artırdı. İyi bir şirkette iyi bir pozisyonda başlamak istiyorsanız yabancı dil bilmeniz büyük önem taşıyor.  
4. Tavsiyeler Alın
Sektördeki tecrübeli kişilerle irtibat kurup tavsiyeler almanız kariyer geleceğiniz açısından çok önemli. Özellikle staj ya da part time çalıştığınız işlerde yöneticilerinize her türlü soruyu sormaktan çekinmeyin. “İş işte öğrenilir” durumunun farkında olarak sürekli öğrenmeye açık ve iyi bir gözlemci olmaya gayret edin. 
Üniversitelerin inşaat ve ilgili bölümlerinden mezun olan ya da hala okuyan öğrenciler Workindo.com’a ücretsiz üye olarak kariyer fırsatlarından haberdar olabiliyor. 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER