“Küçük İşletmem İçi̇n” Projesi̇yle Eski̇şehi̇r Ve Çevre İllerdeki̇ İşletmelere Büyük Destek

Metro Türkiye Öncülüğünde Hayata Geçirilen “Küçük İşletmem İçin” Projesi Eskişehir‘deki İşletmelere Can Suyu Oldu

“Küçük İşletmem İçi̇n” Projesi̇yle Eski̇şehi̇r Ve Çevre İllerdeki̇ İşletmelere Büyük Destek

Metro Türkiye’nin pandemi sürecinden etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmelere can suyu olmak üzere başlattığı ve iş ortakları ile büyüttüğü “Küçük İşletmem İçin” projesi kapsamında Eskişehir ve çevre illerde destek alan pastaneden köfteciye çibörekçiden tatlıcıya 38 işletmeye ürün ve hizmetler teslim edildi.

Metro Türkiye’nin koronavirüs salgınından etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmeleri desteklemek üzere 29 Nisan’da başlattığı “Küçük İşletmem İçin” projesinde tüm teslimatlar tamamlandı. Türkiye genelinde 4.500’e yakın işletmenin başvurduğu proje kapsamında başvuru şartlarını karşılayan toplam 1.500 işletme ürün ve hizmet desteği alıyor. Projeden faydalanan Eskişehir ve çevre illerdeki 38 işletmeye de işletme başına 5.000 TL ürün ve hizmet desteği ulaştırıldı. Böylece hem çibörek, balaban köfte, met helva gibi yerel lezzetleri sunan işletmelere destek sağlandı hem de yerel ekonomiye katkıda bulunuldu.

“Metro Türkiye, en kötü günümüzde yanımızda oldu”

Proje kapsamında ürün ve hizmet desteği alan Eskişehir’deki Zümrüt Yemek’in sahibi Doruk Çakır, “Pandemiden dolayı yeme-içme sektörü olarak çok zorlu bir dönemden geçiyoruz. Metro Türkiye bu desteği ile en kötü günümüzde yanımızda oldu, gerçekten bir aile olarak işin mutfağında olduğunu bize bir kez daha gösterdi. Çalışanlarım ve şahsım adına bu desteğinden ötürü Metro Türkiye’ye teşekkür ederim.” diye konuştu.

“Çibörek, balaban köfte, met helva gibi yerel lezzetlerinin korunması katkı sunduk”

Projeyle birlikte, pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçen küçük işletmelere katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Metro Türkiye Eskişehir Mağaza Müdürü Ahmet Orhan Taşlı “Metro Türkiye olarak dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladığımız bu dönemde, iş ortaklarımızla el ele vererek #kücükisletmemicin hareketini başlattık. Bu proje ile yeme-içme sektöründeki küçük işletmelerin bulundukları zor durum ile ilgili kamuoyunda bir farkındalık yaratmayı amaçladık ve yardıma hazır kurumlarla yardıma ihtiyaç duyan işletmeleri ortak bir platformda buluşturduk. Böylece, tüm Türkiye’de dolaylı olarak 10 bin sektör emekçisinin işlerini devam ettirebilmelerine ve 3 milyar TL’lik yerel ekonominin canlandırılmasına destek verilirken Eskişehir ve çevre illerdeki 38 işletmeye de can suyu olacak yardım sağlandı. Çibörek, balaban köfte, met helva gibi yerel lezzetlerin korunmasına ve devamlılığına da katkıda bulunuldu. Herkes mahallesindeki küçük işletmeleri ziyaret ederek bu zorlu dönemde onlara destek verebilir. Küçük gibi görünen bireysel katkılarımız yerel ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.” dedi.

Türkiye genelinde 8 milyon TL değerinde ürün ve servis desteği

Metro Türkiye’nin 500 işletmeye ürün bağışı yaparak Gıda Kurtarma Derneği ve Dude Table iş birliğinde başlattığı Küçük İşletmem İçin projesi, ana partner Coca-Cola ile birlikte Unilever Food Solutions, Pepsico, P&G, Barilla, Orkide Yağ, Altınmarka, Reis Gıda, Dimes Türkiye, Upfield, Bursa Pazarı, Hekimoğlu Un, Dardanel ve Mikro Yazılım’ın da destekleriyle bir iyilik hareketine dönüştü. Türkiye genelinde destekten yararlanan 1.500 işletme “Mutfağa Dönüş” sürecinde kendi bütçelerini kira bedeli, fatura giderleri, personel ödemesi gibi diğer harcamalara yönlendirebilme imkânı buldu. Üç ayda toplanan ürün ve hizmet desteği 8 milyon TL’yi buldu, 10 binden fazla çalışanın ise istihdamı korundu.

Kocaali Haber

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2020, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER