Türkiye Finans’a IDC Türkiye’den 2 ödül

Türkiye Finans yapay zeka tabanlı makine öğrenimine dayalı hayata geçirdiği “Erken Uyarı Sistemi” ile IDC Türkiye Dijital Dönüşüm Ödülleri 2020’de birincilik ödülü alırken; “Makine Öğrenmesine Dayalı Mikro Scoring Karar Sistemiyle” üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Türkiye Finans’a IDC Türkiye’den 2 ödül

Banka, geliştirdiği bu projelerle ileri seviye yapay zeka teknolojisini kullanarak müşterilerinin kredi notlarının korunmasını sağlarken, kredi limit tahsisinde değerlendirme süreçlerinin kısalmasını ve müşteri memnuniyetinin artmasını hedefliyor. 
Türkiye Finans Katılım Bankası, müşterileri ve çalışanları için dijitalleşmeyi iş yapış süreçlerine entegre ettiği projeleriyle yeni ödüllerin sahibi olmaya devam ediyor. Banka, 17 Aralık Perşembe günü IDC Türkiye tarafından dijital olarak düzenlenen “IDC Türkiye Dijital Dönüşüm Ödülleri” töreninde yapay zeka alanında makine öğrenimine dayalı olarak gerçekleştirdiği “Erken Uyarı Sistemi” projesiyle “Digital Dönüşüm” kategorisinde birincilik, “Mikro Scoring Karar Sistemi” projesiyle “Digital Öncü” kategorisinde üçüncülük ödülünü almaya hak kazandı. 
Erken Uyarı, sorun oluşmadan çözüm sunuyor
Katılım bankacılığı sektöründe makine öğrenimine dayalı olarak geliştirilen yapay zeka tabanlı ilk Erken Uyarı Sistemi olan proje, Türkiye Finans tarafından proaktif bir yaklaşımla hayata geçirildi. Henüz finansal bir risk taşımayan ancak yakın zamanda oluşma ihtimali taşıyan ya da nakit akışı bozulma sinyalleri veren müşterilerin en ileri seviye tahminleme teknolojisi ile önceden tespit edilebilmesini sağlayan Erken Uyarı Sistemi sayesinde sağlıklı portföy yapısının ve kredi notlarının korunması hedefleniyor.
İsteyen herkes için finansman limitini otomatik belirliyor!
Mikro Scoring Karar Sistemi, yapay zeka alt yapısı ile Türkiye Finans müşterisi olmayan firmalara dahi şubeye gelmelerine gerek kalmadan otomatik limit tahsis ediyor ve finansman ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılıyor. Ayrıca kredi tahsis süreçlerinde manuel kullanıcı değerlendirmelerinden kaynaklı gecikmelerin ve bekleme süresinde uzamaların önüne geçiyor. 
Ödül alan projelerle ilgili açıklama yapan Türkiye Finans Bilgi Sistemleri ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Fahri Öbek, “Türkiye Finans olarak teknolojideki dönüşümü yakından takip ediyor, müşterilerimizin ve çalışma arkadaşlarımızın beklenti ve ihtiyaçlarına en hızlı şekilde cevap verecek çözümleri hayata geçiriyoruz. Günlük olarak 400 bin müşteriyi Erken Uyarı Sistemi üzerinden takip ediyoruz. Proaktif bir yaklaşım sergileyerek sorun oluşmadan müşterimizi uyarıyor, birlikte nasıl daha sağlıklı bir portföy yapısına ulaşırız bunun üzerinde çalışıyoruz. Mayıs ayında yenilediğimiz proje sayesinde 2020'nin ilk dokuz ayında gecikme veya nakit akışında bozulma ihtimali olan hesaplarda yüzde 40'a varan oranda azalma sağladık. Diğer yandan Mikro Scoring Karar Sistemi’nde yapay zeka teknolojisi kullanarak başvuru ve değerlendirme süreçlerini tamamen dijital ortama taşıdık. Müşterimiz olmayan firmalara da bu sistem ile limit tahsisi yapılmasına olanak sağladık. Her iki projede de elde ettiğimiz başarı sonucunda IDC gibi itibarlı bir kurumdan ödül almış olmaktan gurur duyuyoruz. Önümüzdeki dönemde de müşterilerimizin ve çalışanlarımızın hayatını kolaylaştıran yeni nesil dijital projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi. 

 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER