İtibar meselesi oldu

Bildiğiniz gibi yaklaşık bir yıldır Kocaali’de bir seferberlik halidir aldı başın gidiyor. Mevzuu bahis şu hemen her hafta yazdığımız doğalgaz mevzusu. Malum müracaat süresi ünümüzdeki hafta içi sona erecek ve bizler de bu konuyu artık bu hafta son kez yazacağız. Hatırladığınız gibi doğalgaz konusunda ciddi mücadeleler verildi geride kalan kısa dönemde. Kısaca hafızaları tazeleyecek olursak ilk zamanlar yaklaşık 5 bin olarak açıklanan yeterli müracaat sayısı yerel idarenin büyük çabaları sonucu 2 bin seviyelerine kadar düşürüldü. Sonra müracaat süresi birkaç kez üst üste uzatıldı. Bu adımlar sürecin daha verimli ilerleyebilmesi için atılması gereken adımlardı ve zamanında atıldı. Özellikle son bir ayda çalışmalar o kadar yoğunlaştırıldı ki şu günlerde belediye personelinin neredeyse yarısı sokak sokak, kapı kapı dolaşarak vatandaşı abone olmaya davet ediyor. Personeli geçtim başkan Ahmet Acar dahi ilçede geçirdiği günlerin yarısını esnaf gezmeye ayırmaya başladı. Bu işte sorumluluk alan komisyonun özverili çalışmasını takdirle karşılamak gerektiğine inanıyorum. İlçenin genel çıkarları açısından doğalgaz gerçekten önemli bir konu ve biz bizim ölçeğimizdeki ilçelerin kolay kolay kazanamayacağı bir mücadeleyi neredeyse zaferle sonuçlandırmak üzereyiz. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik desek yeridir. Pazartesi günü öğrendiğim kadarı ile son düzenleme ile 2000’e düşen yeterli müracaat sayısına ulaşmak için yaklaşık 150 civarında bir sayı kalmış. Önümüzde 4-5 günlük bir süre kaldı. İnanıyorum ki bu süre zarfında 2000 müracaat olur ve Kocaali son yıllarının ve gelecek yılların en büyük kazanımlarından birine imza atar.

Bakın doğalgaz mevzusu ilçenin büyük bir kesimi tarafından sıradan bir olaymış gibi yorumlanıyor. Aslında bu projenin bir anlamı daha var. O da ilçenin itibarının korunması açısından büyük önem arz ediyor. İlçeyi ilgilendiren birkaç büyük projeye göz gezdirdiniz zaman bunun ne demek olduğunu gayet iyi anlayacaksınız. Bakın yüksekokul projesi Kocaali’ye çağ atlatacak bir proje iken yıllarca sürüncemede kaldı. Son dönemdeki ciddi destek de olmasa az kalsın başarısızlıkla sonuçlanacaktı. Bu durum Kocaali’nin ardında acı bir iz olarak kaldı. Sonra şu an yüksekokul binasının olduğu alanda yapılması planlanan toplu konut projesi. Tamam, şartları bize göre biraz ağır olabilir, ama yinede Kocaali için önemli bir proje idi. Hatırlarsınız daha talep toplama aşamasında aksaklıklar başlamış ve TOKİ hayali başlayamadan suya düşmüştü. Bu durum da Kocaali üzerinde olumuz bir etki yarattı. Şimdi ise doğalgaz projesi var. Bu proje aslında yüksekokul gibi yıllarca süren, toki gibi başlayamadan biten projelerin ardından bir itibar kurtarma projesi niteliği taşıyor. Şayet Kocaali doğalgaz için lazım olan 150 aboneyi bulamaz ve ilçeye gelecek olan doğalgaz projesi iptal olacak olursa deyimi yerinde ise ilçenin itibarı yerle bir olacak. Bunların yanına ilçenin zorlandığı diğer küçük projeleri de eklersek Kocaali, yüksekokulunu 13 yılda yapan, birkaç yüz müracaat bulamadığı için TOKİ projesini elinden kaçıran, hazır yağına kadar gelen doğalgazı elinden kaçıran, yurt yapmak için birkaç dönüm araziyi bir araya getirmekte zorlanan büyük projelerde sürekli ayağı takılan bir ilçe imajına bürünecek. Ha bir de buna nüfus dezavantajını ekleyin alın size kara bahtlı, kem talihli, iki yakası bir arya gelmeyen bir Kocaali.

Dolayısı ile doğalgaz işi ilçenin geleceği için olduğu kadar itibarı için de büyük önem taşıyor. İşte yerel idarenin bu olağanüstü çabası da olayın ciddiyetini işaret ediyor. Çünkü bu projenin sağ salim bitirilmesi demek idarenin elini daha da güçlenmesi anlamına geliyor. Doğal gaz iş olursa hizmet için Ankara’ya gittiklerinde daha dik yürüyecekler. Kısacası doğalgaz bundan sonra ilçeye alınacak olan hizmetler için bir referans bir gövde gösterisi anlamına geliyor. İdare bunun bilincinde ve kapı kapı dolaşıp abone yapmaya çalışıyor. Sadece idarenin mücadelesi yeterli değil tabi vatandaştaki bilincin de aynı şekilde olması gerekiyor. Gönül ister ki şu bir hafta içinde yeterli olan 2000 müracatı 400-500 fazlasıyla aşalım. Dedik ya olay artık itibar meselesi. El birliği ile gelecek yatırımları ve titibarımızı kurtaralım.   

YORUM EKLE