Kamuya Açık Alanları İşgal Etmenin Hukuki Durumu

Gündelik hayatta hepimizin karşılaştığı bir durum olan dükkân, işyeri, kaldırım gibi kamuya açık alanların işyeri sahipleri tarafından zincir, duba, beton gibi engellerle vatandaşların kullanımına kapatılması şahsım dâhil birçok vatandaşımızı rahatsız etmektedir. Peki, bu eylemleri gerçekleştiren kişiler; kanunlara göre suç mu işlemekte yoksa vicdani olarak haklılık payları mı bulunmakta…

Öncelikle belirtmek gerekir ki, Türkiye’nin neresine giderseniz gidin dükkân önüne huni, kasa, duba ve benzeri şeyler koyarak sadece kendi müşterilerinin park edebileceği yerler haline getiren esnaflar, bunun yasal olmadığını bildiği halde aynı durumları tekrarlıyorlar. Böyle bir durumda kapatılan alanın özel mülk ve kamuya ait yer olmasına göre suç olup olmayacağı değişmektedir. Eğer bahsedilen alan Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre taşınmaza ait olan bir yer ise buralar özel mülk olduğu için bu kısımlar üzerindeki tüm tasarruf hakkı bu binanın kat maliklerine aittir. Yani kat malikleri dilerse kendilerine, dilerse tüm sokak sakinlerine tahsis edebilir, yabancı araçların girişlerini engelleyebilir, hatta ücretli hale dahi getirebilir.

Ancak bu alanların kamusal alan olarak tabir edilen cadde kenarları, kaldırım gibi yerlerden olması halinde kurumların izin verdiği ölçüde tüm vatandaşların buralardan eşit şekilde yararlanma hakkı vardır.

Bu nedenle apartman sakinleri ya da işyeri sahipleri tarafından bu alanların kullanımının kısıtlanması yasal olarak mümkün değildir. Nitekim tüm sokakların araç parkı için ayrılmış bölümlerini, kaldırımlarını eşit şekilde kullanma hakkı olan vatandaşların bu hakkının kısıtlanması yasalara ve sosyal devlet anlayışına aykırı olmasının yanında ayrıca suç teşkil etmektedir.

Bu tarz durumlarda bağlı olunan belediye zabıta ekiplerine ve kolluğa şikâyette bulunularak ilgililer hakkında 5393 sayılı Belediye Kanunu, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca ceza-i işlem uygulanabilecektir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep Gül
Zeynep Gül - 2 yıl Önce

Kaleminize sağlık Avukat bey çok güzel yazmışsınız ...

Bahar gençkaya
Bahar gençkaya - 2 yıl Önce

Tüm cümlelerinize katılıyor ve destekliyorum Av.Mustafa bey

Av. Muhammed Oğuz YÜRÜKÇÜ
Av. Muhammed Oğuz YÜRÜKÇÜ - 2 yıl Önce

Bölgemizin hukuk alanında ilerlemesi için yazılarının devamını diliyorum.
Başarılar kardeşim ve meslektaşım.
Kalemine sağlık.

Selami yumak
Selami yumak - 2 yıl Önce

Teşekkürler avukat bey

Ufuk Mersinlioğlu
Ufuk Mersinlioğlu - 2 yıl Önce

Önemli konulara değinmek bilgilendirmek çok güzel sayın avukat bey eline sağlık