Karasu ve Kocaali’deki Kumluk Arsaların Hukuki Durumu

Birçoğumuzun yıllardır dilinde olan bir konudur bu. Kimisi vatandaşa denizin içinden arsa sattılar der, kimisi de eskiden deniz daha gerideydi deniz yakınlaştıkça arsalar sular altında kaldı der… Peki, nedir bu işin aslı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki, 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na göre;

“Kıyı çizgisi ile kıyı kenar çizgisi arasında kalan alanlar kıyı, denizin karaya değdiği noktalar kıyı çizgisi, deniz ve akarsuların kıyı çizgisinden sonraki kara yönünde su hareketlerinin oluşturduğu kumluk, çakıllık, kayalık taşlık, sazlık, bataklık vb. alanlardaki doğal sınırlar ise kıyı kenar çizgisi” olarak tanımlanır.

Kanuni düzenlemeler mülkiyet hakkımız ile kıyı bölgeleri arasında nelere vurgu yapıyor?

Anayasanın mülkiyet hakkı kenar başlıklı 35. maddesi uyarınca "Herkes, mülkiyet ve miras haklarına sahiptir. Bu haklar, ancak kamu yararı amacıyla, kanunla sınırlanabilir. Mülkiyet hakkının kullanılması toplum yararına aykırı olamaz." denilmektedir.

Yine Anayasa’nın 43. maddesi uyarınca kıyılar devletin hüküm ve tasarrufunda olup, bu yerlerin özel mülkiyete konu olma imkânı yoktur. Kıyı kenar çizgisi içerisinde kalan tapu kayıtları şeklen varlığını devam ettirse de; hukuken geçerliliğini yitirmekte, taşınmazdan yararlanma ve tasarruf etme imkânı kalmadığı gibi tapu sahibinin mülkiyet hakkını kısıtlayarak ortadan kaldırmaktadır. Her ne kadar vatandaşlarımız tapu maliki (sahibi) gözükse de, mülkiyet hakkının ortadan kaldırıldığı dolayısıyla vatandaşlarımızın maddi zarara uğradığı, mezkûr zararın tazminini talep edebilmek hususunda kuşkuya yer yoktur. Nitekim bu yönde yüksek yargı kararları da mevcuttur.

Kıyı kenar çizgisi içerisinde kaldığını öğrendiğiniz tapulu alanda ne gibi hakkınız var?

Anayasanın 43. maddesi gereği pek tabi ki kıyılar devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunmaktadır ve tüm toplumun yararlanmasına açık halde bırakılması gerekmektedir. Ancak bir şekilde devletin yetkili organlarınca gerek ihmal, gerekse yeterli araştırma yapılmaması nedeni ile bu tip yerlerin tapu verilerek özel şahıslar adına tapulanması ve bu işlemin kesinleşmesi halinde yürütme organları ancak tazminatını vererek başka bir deyişle kamulaştırarak bu tapuların iptalini isteyebilir. Aksi hal devlet ciddiyeti ile bağdaşmadığı gibi toplum içerisinde kişilerin devlete olan güvenini de sarsmaktadır.

Anayasa Mahkemesi 2008/26 esas, 2008/147 karar ve 24.9.2008 tarihli ilamında; “…Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları çerçevesinde kıyı kenar çizgisi içinde kalan tapu siciline kayıtlı taşınmazların karşılıklı hak dengesini sağlamak amacıyla mülk sahibine tazminat niteliğinde bir bedelin ödenmesi gerektiği yolundaki yargı kararlarının hak ihlallerini ortadan kaldırdığına…” hükmetmiştir.

Dava açmak için yapmanız gerekenler nelerdir?

Öncelikle yapılması gereken söz konusu alanın kadastro ve imar durumunun tespitinin yapılmasıdır. Bunun için kadastro ve/veya belediyelerden araştırma yapılması gerekmektedir.

Bu durumun tespitini yaptıktan sonra ilgili taşınmazla ilgili olarak kurum/kuruluş ve mahkeme nezdinde hakların tespiti ve zarara yönelik tazminat talep edilebilirsiniz. Nitekim bu konudaki emsal davalar yaklaşık bir yıl içerisinde karara çıkmakta vatandaşlarımızın mağduriyetleri hukuken giderilmektedir.

Av. Mustafa Yavuz YÜRÜKÇÜ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Omer Cakiroglu
Omer Cakiroglu - 8 ay Önce

Mustafa Bey.
Kocaali sahilinde, 3 sirada kiyi seridinde 200 metre kare bir arsa var, 5383 parsel. Bunlara Kamulastirmasiz el koyuldu mu? Koyuldu ise dava kime karşı açılacak? Var ise bir dava ornegi gonderir misiniz? Vergi degerlerini 15/100 dusurduklerine göre bir oldu-bitti var sanırım. Fiili el atsalar vergi almazlar.

Prof. Dr. Omer Cakiroglu
ocakiroglu@yahoo.com

Turan
Turan - 2 yıl Önce

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz, tebrik ederim.
Tapu sahipleri mahkemeyi kazanırsa ödemeyi kim yapar? Bu arsalar zamanında Belediye tarafından satıldığı için sorumlu kurum halen Belediyemidir?

mustafa
mustafa @Turan - 2 yıl Önce

Teşekkürler Turan bey. Ödemeler hazine tarafından yapılacak, ancak bildiğim kadarıyla şuan başlayan bir ödeme olmadı. Belediyenin sorumluluğuna dair bir olayla karşılaşmadık henüz, bu sorunuzun cevabı için yapılan ihaleler ve satışların usulüne uygun olarak yapılıp yapılmadığının incelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Selamlar...

Ayşe
Ayşe - 2 yıl Önce

Elli senedir devletin sattığı arsalar ne bizim olduğu belli ne de devletin dava açanlar da sonuç da paralarını alamadılar zaten kedin sonuç da yok örnek teşkil etsin yüzlerce kişi hazine bu kadar parayı ödemez yük getirir deniyor Adapazarı'nda emekli bir hanım senelerdir uğraşıyor yoook sonuç avukatlarda uğraşıyor yokkk..

Feyiz Cakiroglu ve Omer Cakiroglu
Feyiz Cakiroglu ve Omer Cakiroglu @Ayşe - 8 ay Önce

Ayni parselden bahsediyoruz.

MUSTAFA
MUSTAFA @Ayşe - 10 ay Önce

biz açtığımız davalarda tazminata hak kazandık ayşe hanım. dilerseniz emsal davaları sizinle paylaşabilirim.

Mustafa ÖZBEK
Mustafa ÖZBEK - 11 ay Önce

Sayın Mustafa Bey benim bu şekilde Kocaali sahilinde çok eskiden satın alınmış. kıyı kenar çizgisi içinde kalan 200 m2 birinci sıra adıma tapulu imarlı bir arsam var. Ben Antalya'dayım. Sakarya'ya gidemedim. Bilgi edinmeye baş vurdum. Kıyı kenar çizgisi içinde kaldığından yapılaşmaya kapalı olduğunu beyan ettiler. Şimdiye kadar uğraşmadım. Artık yaşlandım. Çocuklarıma iş çıksın istemiyorum. Bu işin davasına bakarmısınız rica etsem. Saygılar. Mustafa ÖZBEK 05334604668 ANTALYA

MUSTAFA
MUSTAFA @Mustafa ÖZBEK - 10 ay Önce

Tabi ki Mustafa bey... Yardımcı olabilirsek olalım isterim.

Feyiz Cakiroglu (Toker)
Feyiz Cakiroglu (Toker) - 8 ay Önce

Mustafa Bey,

Bu olaylara el attiginiz icin Sizi kutlar ve tebrik ederim.
Istanbulda ikamet etmekteyim.  Sakarya İli, Kocaali mevkiinde kain, 5383 Parsel sayılı 200 (ikiyiz) metrekarelik taşınmazın  tamamının malikiyim.
Sakarya İli, Kocaali Belediyesine arsa vergilerini (yüksekti) ödemelerimiz de, vergilerin Yüzde
On beş (15/100)’e düşmesinin nedeni esnasında, deniz sahilindeki arsanın, parsellerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Kamulaştırmasız El Atıldığını öğrenmiş bulunuyoruz.
Açtığımız davalarda tazminata hak kazandıginizi anlasiliyor. Emsal davaları paylaşmaniz mumkun mu?.
Ofisiniz nerede.
Simdiden tesekkur ederiz
Feyiz Cakiroglu (Toker)
ocakiroglu@yahoo.com
+90536572005

Ahmet aslan
Ahmet aslan - 7 ay Önce

Merhaba kıyı kanuna göre yapılar kıyıya kaç metre mesafede olabiliyor?turistlik tesis için imar farklı olabiliyor mu?bir de bu kanun şehirlere göre farklı uygulanabiliyor mu ör:istanbulda doldu zemin üzerine denize ve göle 0 olan yapılaşmalar var bunlar emsal gösterilebilir mi?bu konuda nasıl bir yol izlenebilir

Muharrem Karapınar
Muharrem Karapınar - 2 hafta Önce

Öncelikle kolay gelsin
Karasu Denizköy de kıyı kanunu 600 metreye çekildi benim denize 540 metre uzaklığında olan ifrazlı parsel ime e devlet üzerinden kıyı kanunda kalmaktadır diye beyan eklendi bu beyan yüzünden satamıyorum içine herhangi bir yapı yapamıyorum hatta konteyner bile koyamıyorum belediye kıyı kanunda olduğu için izin vermiyor o bölgede 500 den fazla parsel var hepimiz çok mağdur olduk bu konuda ne yapılabilir denize 540 metrede olan arsa nasıl kıyı Kanununda kalır yol gösterirseniz seviniriz