142 Arsayı Satmıyoruz!!! Devrediyoruz

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, basında çıkan ve gerçeği yansıtmayan “142 Arsa Satılıyor” başlıklı haberlerle ilgili olarak ilçe basınına açıklama yaptı.

142 Arsayı Satmıyoruz!!! Devrediyoruz

Başkan İshak Sarı yaptığı açıklamada; “Arkadaşlar, Ekim ayı meclis toplantımızda da gündeme gelen 142 arsa meselesi ile ilgili meselenin köpürtülmesi, iftiralara uğratılması, yalan yanlış boyutlara getirilmesinden dolayı bir açıklama gereği duydum. Neden böyle bir açıklama gereği duydum? Çünkü bu konu suistimal ediliyor. Ahlaka mugayir bir şekilde siyasete konu yapılıyor. Dolayısıyla bazı kişilerin kamuoyunu yanıltmaya dönük, iftiralar içeren ve siyaset ahlakına hiç uymayan bir çalışma içinde olduklarını gördüğüm ve konuyu daha detaylı açıklamak istedim.

Değerli arkadaşlar, Şöyle ki Ekim ayı meclisimizde bunu arz ettim. Kamuoyu karşısında da deklare etmiş olayım. Bu konu sadece Karasu Belediyesi’nin yaptığı, giriştiği iş değil. Yakın zamanda Kocaali Belediyemiz, Akyazı Belediyemiz, Büyükşehir Belediyemiz, Serdivan Belediyemiz yani yakın ilçelerden veya kendi ilimizden bahsediyorum, bu belediyelerin yaptığı işler ve resmi işler. Bu işler zamanında yapıldı ve bundan sonra da yapılmaya devam edilecektir. Konu peki niye bu kadar gündemde tutulmaya çalışılıyor? Birtakım kişisel ve ahlaka uymayan işler var işin içerisinde. Dolayısıyla Kamuoyunda bu konuda farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor. Bu konuda, işi saptırmaya çalışan kişiler her kim olursa olsun hukuki yollara başvuracağımızı da özellikle belirtmek istiyorum” dedi.

Başkan Sarı; “Ekim ayı Meclis toplantımızda da özellikle konuya açıklık getirdik. Belediyemize ait olan ve bizim kullanım amacımız dışında olan, farklı Kamu Kurumlarının kullandığı arsalar vergi borcumuz karşılığında Milli Emlak’a (Hazineye) devredilecektir. Özel kişilere satışı kesinlikle söz konusu değildir. Yani kamunun bir kurumundan alınıp, asıl amacıyla kullanılmak üzere gene kamunun başka bir kurumuna devri yapılacaktır. Karasu Belediyesi bir devlet teşekkülü, maliye de bir devlet teşekkülüdür. Yani değişen bir durum yok. 

Şöyle bir örnek vereyim, mesela mezarlıklar ya da okullar veya sağlık ocakları. Bunların Karasu Belediyesi’ne ait olmasıyla maliyeye yani devlete ait olmasında bir fark var mı? Yok. Hatta faydası var. Yani bu yalan haberleri çıkartan kişiler bir yandan da “Bu yerler Karasu Belediyesindeyken güvenli bir şekilde duruyordu, şimdi Devlete geçti güvensiz oldu, her an özel kişilere satabilirler” demiş oluyorlar. Yani konu saçma sapan bir şekilde çarpıtılıyor. Karasu Belediyesinden Maliye’ye geçecek bir yerin köpürtülmesinin, iftiralara uğratılmasının bir anlamı yok. 

Bu iftiraları atanlardan şunu anlıyoruz, bu işte ufak da olsa bazılarının hesapları var. Bu hesaplar ileriye dönük olarak ters döneceği için bunlar bu işlere siyaseti de, bir kısım muhalefeti de yanına alıp köpürtüp algı yaratmaya çalışıyorlar. Bu kişilerin arsalarla hiçbir işi yok tek amaçları Karasu Belediyesinin zarar görmesidir. Çünkü bu arsaların devrini yaptığımızda Belediyemiz yaklaşık 50 Milyon gibi bir borç yükünden kurtulacak. 50 Milyonluk borç yükünden kurtulunca da şuana kadar vatandaşlarımıza sunduğumuz hizmetin daha fazlasını sunmaya gücümüz olacak. Art niyetli kişiler istiyorlar ki, Karasu Belediyesi borç yükünden kurtulmasın, kendi yerinde patinaj etsin, halka hizmet etmesin ve bir çukura saplansın. Yani bu terbiyesizce yapılan haberlerin, atılan iftiraların arkasında bu kişilerin hep bir hesapları var. Onlar da iyi biliyorlar ki yaptıkları bu siyasi hesapları ters dönecek. 

Net bir şekilde şunu belirteyim, Türkiye’nin her Belediyesinde bu konu işleniyor ve birçok belediye bu şekilde borç yükünden kurtularak arsaları ilgili kurumlara devrediyor veya bu yönde çalışmalar yürütüyorlar. Özellikle belirtiyorum arsaları özel kişilere satmıyorlar ilgili kurumlara devrediyorlar. Yani Kamunun arsası gene kamunun ilgili kurumuna devrediliyor ve bu şekilde belediye borç yükünden kurtularak hizmetlerini arttırıyor. ” ifadelerine yer verdi.
 

Karasu Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER