50 Yıldır Yorgan Dikiyor

Bir zamanlar herkesin evinde olan özel dikim yorganlar artık yerini fabrikasyon yorganlara bırakmaya başladı.

50 Yıldır Yorgan Dikiyor

Haliyle yorgancılık mesleği de gün geçtikçe yok olmaya yüz tuttu.

Mesleğini İzmit’te dayısının yanında başlayan ve Karasu İlçesinde yorgancılık mesleğini yaşatmaya çalışan İsmail Koçver, bu mesleği yapanların gün geçtikçe azaldığını ve eleman yetiştirme konusunda da sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

50 YILDIR YORGANCILIKLA UĞRAŞIYORUM 
Yorgancılık mesleğine 1969 yılında başladığını belirten İsmail Koçver, "50 yıldır yorgan dikim işiyle uğraşıyorum. Günümüzde de yorgancılık mesleğini yaşatmaya çalışıyorum. Biz yorgan dikim işini yaşatmaya çalışsakta şuanda eleman sıkıntısı çekiyoruz. Yardımcı bir eleman olmadan zorlanıyoruz dedi.

VATANDAŞLAR HAZIR YORGANLARA DİKKAT ETSİN
Günümüzde özel kim yorganların yerini hazır fabrikasyon yorganların aldığını belirten iş yeri sahibi İsmail Koçver, sözlerine şu şekilde devam etti: "Vatandaşlarımız özel el dikimi yorganları bırakıp fabrikaların seri üretimle yaptığı hazır yorganlara yöneldi. Fabrikasyon yorganlara ucuz diye kanarak hastalıklara da davetiye çıkarıyorlar. Hazır yorgan kullanıpta bunları fark eden bazı vatandaşlarda tekrardan yün ve pamuk yorganlara yönelmeye başladı.

KİMSE BU MESLEĞİ YAPMAK İSTEMİYOR
Hiç bir vatandaşın bu mesleği artık yapmak istemediğini de belirten İsmail Koçver, şöyle konuştu: "Vatandaşlarımız artık yorgancılık mesleğini yapmak istemiyor. Dolayısıyla hiç bir vatandaşımız çocuğunu da yanımıza çırak olarak göndermiyor. Çocuklarımız okulu bitiriyor boş geziyor. Üniversite mezunu kardeşlerimiz atanamıyor. En azından ilk okulda bir meslek sahibi olan çocuklarımız atanamadıklarında da bu gibi meslekleri yapabilirler diye konuştu.

EN SAĞLIKLISI YÜN VE PAMUK
Genç neslin yünü tercih etmediğini ifade eden yorgan müşterisi Rıdvan Kır, Genç nesil çalıştığı için yorganı temizlemek ve yıkamak zor geldiğinden tercih etmiyor. Ama en sağlıklısı yün ya da pamuk yorganlardır. Bunu sağlık uzmanları da söylüyor.
Kır, Slikon ve elyafın kolay yıkanabilir olması hanımların tercih etmesine neden oluyor. Pamuğun ise sararması caydırıcı olsa da aslında teri aldığını gösteriyor. Bunu bilenler zaten tercih ediyor. Köyde yaşayan insanlar pamuğun değerini biliyor. Ancak kentte de sağlığını düşünmeye başlayan insanlar artık pamuk yorgan ve yastığı talep etmeye başladı. Pamuk elyaf ve slikona göre daha sağlam ve uzun ömürlü olmasıyla da daha kullanışlı. Keşke insanlar yün ve pamuk yorganları daha fazla tercih etseler diye konuştu.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER