Acarlar Longozu  Bir Doğa Senfonisi Oluyor Projesi Tamamlandı

Sakarya Karasu Kaymakamlığı ve Karasu Belediyesi tarafından kültür ve Turizm Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında,  Doğu Marmara Kalkınma Ajansına sunulan “Acarlar Bir Doğa Senfonisi Oluyor” projesi tamamlanarak ziyaretçilerin hizmetine girdi.

Acarlar Longozu  Bir Doğa Senfonisi Oluyor Projesi Tamamlandı

Karasu Kaymakamlığı, Karasu Belediyesi ile birlikte Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın hibe programından yararlanarak Acarlar longozunun tanıtımı ve fiziki anlamda iyileştirilmesine yönelik proje tamamlandı. Mevcut yürüyüş yolunun, yıprandığından dolayı tamamı sökülerek, Yapımına 3 ay evvel başlanan ve deforme olmayacak bir malzemeyle yapılan, yaklaşık 500 bin liraya mal olan  650 metrelik ahşap yürüyüş yolu tamamlanarak ziyaretçilerin hizmetine girdi. Proje kapsamında yeni bir ahşap yürüyüş yolun yapıldı, ahşap korkuluklar ve mahyalar yapıldı, Yürüyüş yolunun sonun dada yeterli büyüklükte bir seyir terası da hizmete girdi. Projenin Yüzde 75’i MARKA tarafından hibe olarak kalan ve yüzde 25’ise

Karasu Belediyesi tarafından karşılandı. kocaali

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Karasu Kaymakamlığı ve Karasu Belediyesi tarafından hazırlanıp Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen projemiz ve yapımı 3 ay süren projemizin bu gün açılışını yapıyoruz. Acarlar longozunda gelen misafirlerin gezmeleri ve longozu daha iyi görebilmeleri için, longozun kenarına 650 metre uzunluğunda ahşap yürüyüş yolu tamamlandı. Yürüyüş yolunda gezerek longozda bulunan çeşitli hayvan türlerinden sülün, yılan, çulluk, kaplumbağa, yaban ördeği, yaban kazı. Gölde yaşayan canlılar ise sazan, turna, yayın, kefal ve çeşitli balık türlerini görme imkanları oluyor. Ayrıca bunların dışında su menekşesi, su lalesi, göl soanı, su zambağı ve değişik renklerde Nilüfer’leri de  görme imkanı  oluyor.Acarlar longozuna ziyaret için Türkiye’nin çeşitli illerinden ve hatta yabancılarda ziyaret ederek longozun güzelliklerini görme imkânına buluyorlar.

Karasu Kaymakamı Şafak Gürçam, şu anda içinde bulunduğumuz Acarlar Longozu sadece İlçemiz için değil, aynı zamanda Sakarya için Hatta Marmara bölgesi için önemli bir turizm noktası ve ilçemiz inde marka değerlerinden bir yerdir. Bahar aylarında ve yaz aylarında çok yoğun ziyaretçi akını oluyor buraya, tabi bu ziyaretçilerin sayısının çok olması nerden baktığınıza göre pozitif negatif bir takım şeyler içerebiliyor. Ticari anlamda düşündüğümüzde bu iyi bir şey ama bir doğa güzellik olduğunu varsaydığımızda Acarlar longozunda ister istemez bir takım de formalar oluyor. Yaklaşık 8 yıl evvel dizay edilen yürüyüş yolumuz deformeden dolayı yenilenmeye ihtiyaç vardı, bizde Kaymakamlık ve Belediye olarak Doğu Marmara Kalkınma Ajansına bir proje hazırladık. Ve projemiz uygun görülerek 500 bin tl. hibe kredi ile onaylandı ve hakketmiş olduk. Ve bugün açılışını yaptığımız ahşap yürüyüş yolunun hayırlı olmasını dilerken, burada emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum dedi.

Konuşmaların ardından projede katkıda bulunan personele kaymakam Şafak Gürçam tarafından teşekkür belgesi verildi. Açılışa katılanlara  bir kokteyl verildi ve daha sonra  yeni yapılan 650 metrelik ahşap yürüyüş yolunda bir yürüyüş gerçekleştirdi.
Acarlar Longozunu Türkiye’nin çeşitli illerinden ziyarete gelenler ise burayı çok beğendiklerini, gelinip görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu söylediler.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER