Acarlar Longozu Büyülüyor, Longozda Nilüferler Çiçek Açtı

Sakarya’nın kuzeyinde bulunan ve Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longozu olan Acarlar Longozu, nilüferlerin çiçek açmasıyla ziyaretçi akınına uğruyor.

Acarlar Longozu Büyülüyor, Longozda Nilüferler Çiçek Açtı

Sakarya’nın kuzeyinde bulunan ve Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük longozu olan Acarlar Longozu, nilüferlerin çiçek açmasıyla ziyaretçi akınına uğruyor. kocaali
HABER-ASLI ÇAM

Türkiye’nin ikinci büyük su basan ormanı özelliğini taşıyan, Karasu ve Kaynarca İlçelerinin ortasında bulunan,24 kilometrekarelik alanıyla, 200 çeşit göçmen kuşa ev sahipliği yapan Acarlar Longozu, yerli turistlerin akınına uğradı.

Pek çok kuş türü ve endemik bitki türüne ev sahipliği yapan longoz, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlere keyifli anlar yaşatıyor. Longoz çevresinde yürüyüş yapan vatandaşlar, açan nilüfer çiçeklerini de fotoğraflıyor.

Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, yaptığı açıklamada, Acarlar Longozu'nun Karasu ve Kaynarca sınırları içinde 24 hektar büyüklüğünde bir su basar ormanı olduğunu anlattı.

Longozda bulunan sarı ve beyaz nilüferlerin sabah açıp akşam kapandığına dikkati çeken İspiroğlu, "Longoz, göçmen kuşların uğrak yeridir. Longozda 253 çeşit kuş ve böcek türü yaşamaktadır. Yine bin 800'e yakın bitki türü bulunmaktadır. Zaman zaman yabancı turistlerin ilgisini çeken longoz, fotoğrafçıların da uğrak yeri." diye konuştu.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER