Balıkçıların 50 Yıldır Çilesi bitmiyor

Sakarya’nın Karasu İlçesinde balıkçı barınağı olmadığı için balıkçı tekneleri Sakarya nehrinin içine girip demirliyorlar.

Balıkçıların 50 Yıldır Çilesi bitmiyor

50 yıldır devam eden ve özellikle bu aylarda meydana gelen nehrin aşırı mil ve kum toplamasından kaynaklanan sığı zemin teknelerin kabusu  olurken nehir girişinde zemine oturan tekneleri  römorklar tek tek çekti.
HABER- ASLI ÇAM
Sakarya nehrinin Karadeniz’le buluştuğu yerde ağzı zaman zaman kum toplayarak balıkçı teknelerinin nehrin içine girmelerini engelliyor . Yıllardır aynı çileyi çeken tekne sahipleri, geçici çözüm için nehrin ağzından DSİ kum alıyor ama buda çözüm olmuyor. Balıkçılar Karasu İlçesine bir an evvel balıkçı barınağının yapılmasını istediler.
50 yıldır balıkçılık yapan Şerafettin Kavra, burada bu olay devamlı oluyor. Denizden gelen kum nehrin ağzını kapatıyor. Nehir suyunun akıntısı olmadığı için kumlar birikiyor ve nehrin ağzını kapatıyor. Her sabah böyle teknelerimiz kuma saplanıyor ve arkadaşlarımız römorkla teknelerimizi çekiyorlar. Bizim bu çilemiz ne zaman bitecek ben 50 yıllık balıkçıyım ve hala bu sorunlarımız devam ediyor. 50 yıldır olacak olacak hala olmadı. Bir balıkçı barınağımız bile yok.


30 yıllık balıkçı ve römork sahibi Şaban Özden, ben 30 yıldır balıkçılık yapıyoruz. Burada balıkçıların çok büyük bir sorun var. Burada bir sirkülasyon var bu sirkülasyonu durduramadığımız için devamlı böyle nehrin ağzı tıkanıyor. Bizler büyüklerimize  bir çok defa baş vurduk ama bir sonuç alamadık. Karasuda balıkçı barınağımız olmadığı için denizden nehre giren tekneler kuma oturuyor. Bizim bu sorunumuza yetkililerden bir an evvel çare bulunmasını istiyoruz. Her gün bu çileyi burada çekiyoruz. Arkadaşlarımıza kendi imkanlarımızla yardım etmeye çalışıyoruz ve kum oturan teknelerini römorkla çekiyoruz. Bezende çekemediğimiz tekneler oluyor ve geri dönüyorlar, yaklaşık üç dört saatlik başka limanlara gitmek zorunda kalıyorlar. Buradan kum alıyorlar ama bu kısa vadeli bir çözüm oluyor. Buraya kalıcı bir çözüm istiyoruz. Ben 52 yaşındayım ve ben kendimi bildim bileli burada bu çile devam ediyor.
Karasu Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ali Osman Karaman, şu anda içeride 4o tane tekne mahsur durumda. Bu insanlar ekmek yemek için mücadele eden insanlar. Burada sezonumuz iki aydır 2 ay sonra bu sezon bitiyor. Lütfen yetkililere buradan sesleniyorum burada balıkçılarımız mağdur durumda. DSİ ve DLH burada geçici çalışmalar yapıyor ama çözüm olmuyor. Bizler burada kalıcı bir hizmet istiyoruz. Başka çaremiz kalmadı bizim sorunumuza acilen bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Yaklaşık bizim bu sorunlarımız 40-50 yıldır devam etmektedir. Bu işin tek çaresi buraya bir an evvel balıkçı barınağının yapılmasıdır.
Karasu Belediye başkanı Mehmet İspiroğlu ise şu açıklamayı yaptı, bilindiği gibi Sakarya nehre DSİ ait olduğu için burada Belediye tarafından her hangi bir çalışma yapılamıyor. Yaklaşık 50 yıldır balıkçıların kanayan yarası bu. Karasu limanına bağlı balıkçılar  Sakarya nehrini doğal liman olarak kullanılmakta ve özellikle bu aylarda balıkçılarımızın korkulu rüyası haline gelen nehrin tıkanan ağzı balıkçılarımızın çilesi haline geliyor. Bu günde burada 10 tane balıkçı teknesi römorkla çekilerek Sakarya nehrine demirliyorlar. Kanayan yaramız olan balıkçı barınağımızın proje çalışmaları bitti. Balıkçı barınağı ihale aşamasında olduğunu öğrendik ve buraya bir an evvel balıkçı barınağının yapılmasını  ve balıkçılarımızı yarım yüz yıldan beri çektiği bu eziyetin sonlandırılmasını istiyoruz.
Denizden dönen balıkçı ve midye tekneleri barınak olarak kullandıkları Sakarya nehrine girenken kuma oturuyorlar. Tekneleri kumdan çeken römork  nehrin ağzında  nöbet tutuyorlar.

Aslı ÇAM

Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER