Dolu Savar İş Başında

Doluya karşı geliştirilen dolu topu, cihazı ile meyveleri doludan koruyorlar.

Dolu Savar İş Başında

Dolu savar tabir edilen dolu topu meyve üreticileri dolunun zararlarından korunmak için, Özel bir şirkete ait Türkiye’nin en büyük kivi üretim bahçesini korumaya başladı.
Sakarya Karasu İlçesinde bulunan ÇEKOK şirketine ait Türkiye’nin en büyük kivi bahçesinden biri olan, meyve bahçesindeki ürünler dolunun verdiği zararlardan dolayı, dolu topu ile korunuyor. Dolu savar meyve bahçelerine yaklaşan dolu bulutlarını önceden haber verirken yaydığı dalga ile de dolunun yağmur olarak düşmesini sağlıyor.

Çekok İşletme Müdürü Ziraat Mühendisi Mehmet Ali Sırma, Dolu önleme makinasının yukarı püskürttüğü gaz, yaklaşık 12 kilometrelik mesafeye gidiyor ve bu gaz, suyun kristalleşmesini engelleyerek, yere yağmur olarak düşmesini sağlıyor. Cihaz, kurulduğu yaklaşık 800 dönümlük alanda dolu yağmasını engelliyor. Tam otomasyon sistemi ile çalışan makinenin başına gelmeden, cep telefonuyla direkt kumanda ile talimat vererek, dolunun yağması engellenmiş oluyor. Sağlığa ve çevreye zararı bulunmadığı bu cihazın üreticilerin için gerçekten çok önemli bir cihazdır.

Nisanur KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER