Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yemek Üretim Tesisi Açıldı

Karasu ilçesindeki Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırsever katkılarıyla yaptırılan yemek üretim tesisi ve kantin binası düzenlenen programla hizmete açıldı.

Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Yemek Üretim Tesisi Açıldı

Açılış programına; Karasu Kaymakamı Ahmet Naci Helvacı, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, Karasu İlçe Millî Eğitim Müdürü Çetin Turhan, ilçe protokolü, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Pandemi döneminin başladığı ilk günden itibaren maske üretimiyle öne çıkan Karadeniz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yemek üretimiyle ülke ekonomisine 2 milyon 537 bin 95 Türk lirası katkı sağladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırsever Avni Tarakçıoğlu’nun sağladığı desteklerle eylül ayında kurulan yemek üretim atölyesi hakkında bilgi veren Okul Müdürü Canan Erol, Karasu ve Kocaeli ilçelerindeki taşımalı eğitim veren 34 okulda 2.400 öğrenciye her gün sıcak yemek ürettiklerini belirterek bu üretimi önümüzdeki günlerde daha da artırmayı hedeflediklerini ifade etti. 

Salgının başladığı ilk günlerde ülke genelinde maske üretimine başlayan ilk 33 okul arasında yer aldıklarını aktaran Okul Müdürü Canan Erol, 2020 yılından itibaren bugüne kadar 1 milyon 296 bin maske üretimi, eylül ayında başladıkları yemek üretim atölyesinde bugüne kadar 1 milyon 258 bin Türk Lirası tutarında sıcak yemek hizmeti sağladıklarını belirterek okulun döner sermayesi aracılığıyla yapılan üretimlerde toplam 2 milyon 537 bin 95 Türk lirası ciro elde ettiklerini söyledi.

Açılışta bir konuşma yapan İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Bilindiği üzere Bakanlığımız tarafından mesleki eğitimde gerçekleştirilen dönüşümle birlikte meslek liselerimizin eğitim, üretim, istihdam döngüsü güçlendirildi. Atılan adımlarla döner sermaye kapsamında meslek liselerimizdeki üretim kapasitesinde hem ülke genelinde hem de ilimizde büyük artış yaşandı. Kapasitesi artan meslek liselerimiz patent, faydalı model, marka, tasarım, tescil üreten ve yurt dışına ihracat gerçekleştiren okullara dönüştüler. İstikbalimizin teminatı çocuklarımızın, gençlerimizin yararı için böyle güzel eserlerin okulumuza kazandırılmasında, atölye donanımını sağlayan Millî Eğitim Bakanlığımıza, bina, yemekhane ve kantin yapımında desteğini esirgemeyen Hayırsever Avni Tarakçıoğlu’na, ilçemiz eğitimine her daim katkı ve destekte bulunan Kaymakamımız Ahmet Naci Helvacı’ya, Belediye Başkanımız İshak Sarı’ya, geldiğimiz bu noktada fedakarlık yapan, üretim kapasitesini artıran, güçlü Türkiye için üretimin yanında olan tüm mesleki eğitim öğrencilerimize, öğretmenlerimize okul yöneticilerimize, destek sağlayan herkese camiamız adına teşekkür ediyorum. Öğrencilerimizin bizzat üretimin içinde yer aldığı yemek üretim tesislerini çok önemsiyoruz. Modern ve hijyenik ortamda yemek üretiminin gerçekleştiği bu tesisler ekonomiye önemli katkılar sağlarken öğrencilerimizin mesleki becerilerinin geliştirilmesine de fırsat yaratıyor. Meslek liselerimizin ülke ekonomisine üretim yoluyla katkı sağlamasından büyük memnuniyet duyduğumuzu ifade ederken emeği geçenlere bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum” dedi.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER