Karadenizli Sanatçıdan Közde Kahveye Tam Not

Karadenizli Ünlü Türkücü Resul Dindar Karasu Yenimahalle’de Közde Kahve Keyfinin Tadını Çıkardı.

Karadenizli Sanatçıdan Közde Kahveye Tam Not

Dünyanın dört bir yanında kahvenin farklı adları, tatları, çeşitleri kültürleri var… Ancak Türk kahvesi, çekilmesi, pişirilmesi ve sunumuyla hepsinden farklı. Birbirinden özel fincanlar ve cezvelerle ekipmanı tamamlanan kahveyi pişirmeden önce ”kahvenizi nasıl içersiniz2 diye sorulur. Kimi sade ,kimi orta, kimi şekerli,, Türk kahvesi öyle hemen çabucak da pişmiyor. kocaali
Özel olarak hazırlanan közler ve küllerin kullanılmasıyla yapılan yeni ürün kahve severlerin nostalji yaşamasını ve damak zevklerine uygun yeniden geleneksel Türk kahvesi kültürünü yaşamalarını sağlıyor.

Közde Kahveye Tam Not”
Bir dizi konser için Karasu’ya gelen Karadeniz’in altın sesli sanatçısı Resul Dindar, eşiyle birlikte Yenimahalle’de Seramiko Kafede közde kahve içti. Dindar Türk kahve kültürünün yeniden canlanmasında önemli rol oynayacağını ve cezve lezzetine yeniden dönüşün artacağını söyledi.  Sanatçı Resul Dindar, bizlerle bu kadar özleşmiş, bu milli içeceğimiz Osmanlı’dan bu güne kadar bir çok şekilde pişirilmiş. Ancak odun ateşi közünde veya küle gömülmek suretiyle yapılan kahvenin tadını hiçbir şey tutmaz. Bu günün şartlarında o ortamları bulup her yerde odun ateşi yakma imkanı yok. Buraya gerçekten çok güzel bir tesis yapan İbrahim Bayraktar beyi kutluyorum. Türk kahve kültürünü burada yaşatıyor.

“Farklı Damak Tadı”

Sakarya Karasu Yenimahalle’de Kafe Seramiko İşletme Sahibi İbrahim Bayraktar, Türk kahve kültürünün çok eskilerden geldiğini, bu kültürün devam etmesi için çalıştıklarını söyledi. 
Karasu Yenimahalle’de 6 yılı aşkın bir süredir faaliyette olan Seramiko Kafe, közde Türk kahvesi pişirmeye başladığı andan itibaren dekorasyonunda beraberinde revize etmiş. Biraz tarihi Osmanlı kültürü, biraz da otantik yaşamı andıran bir dekor inşa ettik. Bu konsept çok da beğeniliyor. İnsanlar burada fotoğraf çektirmeye bayılıyor” diyen Bayraktar, kahve konusunda da edemiyor. Közde kahve de kahve çeşitlerinin tamamı yer alıyormuş. Pişirdiğimiz közde kahve gelen misafirlerin büyük beğenisini toplayan bu sunum, oldukça özel dedi. Bayraktar közde kahvemizi merak edip içmeye gelen sanatçılarımızda Közde kahve tadını tadıyorlar.
 

Mehmet KARAKAŞ

SIRADAKİ HABER