Karasu’da Muhteşem 30 Ağustos Kutlamaları

Büyük zaferin 97.yıl dönümü, tüm yurtta olduğu gibi Karasu’da da coşkuyla kutlandı. Hükümet Konağı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başlayan kutlama programı...

Karasu’da Muhteşem 30 Ağustos Kutlamaları

Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’nda devam etti ve ardından Karasu sahil parkta muhteşem bir fener alayı programı ile tamamlandı. 

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı, Karasu Kaymakamlığı’nda çelenk töreniyle başladı. Saat 10:30’da düzenlenen programa Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Aslan, Jandarma Komutan Vekili Başçavuş Mesut Bingöl, İlçe protokolü ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı. Kaymakam Mercan ve Belediye Başkanı Sarı’nın Atatürk büstüne çelenk sunmalarının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Mehmet Tahir Gök yönetiminde İstiklal Marşı okundu. Çelenk töreninin ardından Kaymakam Aziz Mercan, kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etti. Mercan, burada günün anlam ve önemine dair bir konuşma yaptı.

“Mirası Gelecek Nesillere Aktaracağız”

“22 Ağustos’ta başlatılan mücadele, 30 Ağustos’ta Başkomutanlık Meydan Muharebesi adını alarak, orada elde edilen galibiyetle İzmir’e doğru ordumuzun yürüyüşüyle 9 Eylül’de son buldu” diyen Aziz Mercan; “Ordumuz yaklaşık 9 ilde 400 kilometrelik bir mesafe kat etti. Bu anlamda da dünyanın en hızlı savaşarak toprak kazanan ordusu unvanına sahip oldu. Galibiyetin altında yatan en önemli unsur, milletin vatan, özgürlük ile ordusu ve milletiyle bir bütün olmanın sevdasıdır. 97.yılını kutladığımız Zafer Bayramı’mızın daha nice yıllarını kutlamak ümidiyle önümüzdeki yüzyıllara taşıyacağımıza eminim. Bu büyük zaferi bizlere miras bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimizi anıyoruz” şeklinde konuştu. Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulünün ardından saat 11:30’da Başbuğ Alparslan Türkeş Parkı’nda kutlama programı coşkuyla devam etti.

“Vatanın Bağrından Sökülen Hançer”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın sunumunu Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Edebiyat öğretmenleri Zübeyda Bulut ve Turgay Ertuğ yaptı. Günü anlam ve önemini belirten konuşmayı Askerlik Şubesi Başkanı Asteğmen Kenan Büyükçapar gerçekleştirdi. “Bu zafer, Türk yurdunun bağrına dayanan hançerin milletçe sökülerek özgürlük ve onurumuzu yok etmek isteyen düşman güçlerinin dize getiriliş destanıdır” diyen Büyükçapar’ın coşku dolu konuşması büyük alkış aldı. Konuşmanın ardından Karasu Anadolu Lisesi öğrencisi Kübra Metin, Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencisi İlayda Özden ve Karasu İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencisi Esra Kanbak, “30 Ağustos” adlı şiirleri seslendirdiler. Şiirlerin ardından Serdivan Sahne Sanatları Halk Oyunları ekibi, Burak Kaya öncülüğünde bir halk oyunu gösterisi sundu. Gösteri, protokol ve vatandaşlar tarafından alkışlarla izlendi. Tören boyunca karate takımı ve sporculardan oluşan gençler, ellerinde Türk Bayrakları ile hazır bulundu.
“Fener Alayı”

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlamaları, gündüz yapılan programların ardından Karasu Kaymakamlığı, Karasu Belediyesi, Karasu İlçe Emniyet Müdürlüğü ile Karasu İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından organize edilen Fener Alayı Şenliği ile devam etti. İlçe Protokolünün sonuna kadar takip ettiği ve Halkın yoğun ilgi gösterdiği program Karasu Sahil Park Amfi Tiyatroda gerçekleştirildi.

İlçe protokolünün Türk Bayrakları ve meşalelerle başlattıkları fener alayı yürüyüşüne yüzlerce vatandaş da çeşitli marşlarla eşlik etti. Fener alayının Karasu Sahil Park Amfi Tiyatroya gelmesiyle birlikte program, ilçede bulunan müzisyenlerin Atatürk’ün sevdiği türküler başta olmak üzere çeşitli eserler seslendirdikleri konseri ile devam etti. Konserin ardından gecenin finalinde ilçe protokolü ve vatandaşlar dilek balonlarıyla gökyüzünü aydınlattılar.

Program sonunda açıklamada bulunan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı; “Büyük zaferin 97.yıl dönümünü ilçemize yakışır bir programla kutladığımız düşüncesindeyim. 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programımızı ilçe protokolümüz vatandaşlarımız ve tatilcilerimizle görkemli bir şekilde kutladık. Düzenlenen programa büyük ilgi gösteren vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu vesileyle büyük zaferin 97. Yılını kutluyor, aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnet ile yad ediyorum” dedi.

Karasu Belediyesi Basın Servisi

SIRADAKİ HABER