Karasu’da Yeni Çöp Uygulaması, ‘Bireysel Çöp Kutusu’ Projesi Hayata Geçiriliyor

Karasu Belediyesi özellikle kırsal mahallelerde çöp toplama konusunda yeni projesi olan ‘Bireysel Çöp Kurusu’ projesini hayata geçiriyor.

Karasu’da Yeni Çöp Uygulaması, ‘Bireysel Çöp Kutusu’ Projesi Hayata Geçiriliyor

Karasu Belediyesi tarafından, “Temiz Çevre Temiz Karasu” sloganı ile başlayan Bireysel Çöp Kutusu projesi, pilot bölge olarak İhsaniye Mahallesinde başlatıldı. Uygulamanın başarılı sonuçlar vermesi üzerine, çalışmanın tüm kırsal mahallelerde hayata geçirileceği bildirildi. İlk etapta 60 bireysel konteyner dağıtımına İhsaniye Mahallesinden başlandı.
İlçe genelinde çıkarılan zamansız çöplerin oluşturduğu kötü görüntünün de kaybolmasını sağlayacak uygulama ile sokak kapı önlerine plastik kapaklı, tekerlekli ve aşınmaya dayanıklı konteynerler yerleştiriliyor. Bu şekilde Karasu Belediyesi, özellikle kırsal mahallelerde yeni bir çöp toplama sistemine de geçmiş oluyor.

“Önceliğimiz Hijyen ve Halk Sağlığı”
Projede pilot bölge seçilen İhsaniye Mahallesi için hazırlanan bireysel çöp kutularını Belediye Başkanı İshak Sarı, mahalle muhtarı Oğuz Özden’e teslim etti. 

Bireysel Çöp Kutularının dağıtımı sırasında açıklama yapan Belediye Başkanı İshak Sarı; “Bireysel çöp kutusu projemizi bugün itibari ile pilot bölgemiz olan İhsaniye Mahallemizle başlatıyoruz. Olumlu sonuçlar alacağımızı düşündüğümüz projemizi önümüzdeki günlerde tüm kırsal mahallelerimizde uygulamayı planlıyoruz. Çöp konusuna ilçemiz genelinde çok dikkat ediyoruz. Çünkü sağlığımız ve çevre görüntüsü için hassas bir konu. Önceliğimizin hijyen ve halk sağlığı olduğunu belirterek, halkımızın da bu konuda daha dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

“Başarılı Kent, Örnek Şehir Olacağız”
Projenin genel yapısından bahseden Başkan İshak Sarı; “Kırsal mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız, mahalle muhtarları ile görüşerek ücretlerini ödedikleri, kendilerine ait olan ve kendi müstakil bahçelerine koyacakları, yaklaşık 120 litre kapasiteli çöp kutularını mahalle sakinlerimize veriyoruz. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekiplerimiz de haftanın belirli günleri bu kutulardaki çöpleri topluyorlar. Hem mahallelerdeki çöp konteynerlerinin yerleri konusunda sıkıntı ortadan kalkmış oluyor, hem de çöp kutularının ekonomik ömürleri uzamış oluyor.  İnşallah çok yerinde ve faydalı olacağına inandığımız bir proje. Ortalıkta çöpler kaldıkça, bir taraftan açıkta kalan çöp koku oluşturabiliyor, sinekler olabiliyor veya kedi köpek gibi hayvanlarımız tarafından dağıtılabiliyor. İnşallah bunların her biri sonlanacak. Bildiğiniz gibi temizlik hususundaki hassasiyetlerimizi hep dile getiriyoruz. Belki bugün Korona Virüs salgınında da en çok konuştuğumuz konulardan biri temizlik. Temizlik konusunda dikkatli olacağız. Çevre temizliği ve çöp konusunda çok başarılı bir kent, örnek bir şehir olacağımıza eminim” dedi.
Karasu Belediyesi Basın Şefliği


 

Karasu Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nazlı Kavak
Nazlı Kavak - 6 ay Önce

Çöp konteynır çalışmasıda iyi fikir ama bundan önce yapılacak çok işler var yollarımız köstebek yuvası gibi kaldırım yok üstelik hastaneye 200 metre uzaktayım yoğun olarak buralar kullanılıyor 35 yıldır karasuya tatile gelirim 35 yıl önce nasılsa şuanda öyle sadece cadılar kalktı yapılar çoğaldı yollar aynı ne bir ağaçlandırma var ne yol ne kaldırım sahil boyunca palmiye ağacı dikebilirsiniz hem gölge olur hem şehre güzellik katar lütfen gelişelim artık

Şahan Uluç
Şahan Uluç - 6 ay Önce

Karasu Belediyesine soruyorum? Burası ABD mi, İngiltere mi? Kac konutun bahçesi var.? Apartmanlarda bahçe var ama 3 katlı binada 9 daire var. Bu çöp kontenerlari nereye köyceğiz? Veeeee kaça mal olacak? Bu kontenerlari da ilk parçalayan çöp kamyonları olacak ve her yere atacaktır. Büyük hata yapılıyor.

Cevat topcu
Cevat topcu - 6 ay Önce

25 yıl önce avusturyada bu proje uygulandı ve cok başarılı oldu ve hâlâ bu proje devam ediyor ben sshsen bu projeyi desdekliyorum cokda guzel olur saygılarımla

SIRADAKİ HABER