Karasu’daki Batık U-20 Denizaltısına Profesyonel İnceleme

Karasu sahilinde, kıyıdan yaklaşık 2 kilometre açıkta bulunan Alman U-20 denizaltı için profesyonel ekiplerce araştırma ve gözlem dalışı gerçekleştirildi. 

Karasu’daki Batık U-20 Denizaltısına Profesyonel İnceleme

Karasu sahilinde bulunan, kule derinliği 18, dip derinliği ise 23 metre olan Alman U-20 Denizaltısı için Ankara’dan gelen Uluslararası dalgıç ekibi dalış yaptı. İlçe protokolünün de beraberinde bulunduğu ekip, batık denizaltının son durumu hakkında bilgi toplamak için gerekli incelemelerini gerçekleştirdi.

Karasu Belediyesinin önderliğinde düzenlenen programda, Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, Liman Başkanı Ahmet Akalan, Yeni Mahalle Muhtarı Ali Beyaz, Karasu Yeni Mahalle Su Ürünleri Balıkçılar Koop. Başkanı Mehmet Sezer ve Yardımcısı Ali Osman Karaman ile ilçe basını dalış ekibine eşlik etti. Programa katılan protokol Ankara’dan gelen ekibin dalış heyecanına ortak oldu.
2015 yılında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Karasu Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü çalışma sonucu batık Alman U-20 denizaltısında temizlik çalışması yapan ekip, bugün batığın son durumunu tespit etmek için dalış yaptı. TSSF Çevre Komisyonu Başkanı ve Uluslararası su altı yönetmeni Tahsin Ceylan, TSSF Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç, Su altı fotoğrafçısı Uğur Bediz, Dalış Eğitmenleri Bekir Yücel, Ufuk Özbaş’tan oluşan ekip, Hitler’in talimatıyla batırılan denizaltının son durumunu incelemek için dalış yaptılar. 

Gerçekleştirilen programın Karasu’daki dalış turizminin geliştirilmesi açısından önemli bir çalışma olduğunu belirten Karasu Kaymakamı Aziz Mercan açıklamalarında; “İlçemiz sahilinde kıyıdan yaklaşık 2 km açıkta bulunan U-20 denizaltı, İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında söz konusu olan denizaltılarından biridir. Bugün profesyonel dalgıç ekipleri batık için dalıp gerekli araştırmalarını gerçekleştireceklerdir. Böylesi önemli bir tarihin izleri ilçemiz sınırlarında olması bizlere de heyecan veriyor. Ekibimize başarılı dalışlar diliyorum” dedi.

“Tarihi ve Kültürel Miraslarımıza Sahip Çıkacağız”
Dalış sonrasında açıklamada bulunun Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı; “Bugün ilçemiz sahili açıklarında bulunan U-20 denizaltısına, alanında uzman dalgıçlarla dalış gerçekleştirdi. Gün boyunca bizler de yapılan çalışmaları inceleyerek gerekli raporları kaydettik. Alman U-20 denizaltısı, İlçemizde bulunan ve geçmişe ışık tutan önemli hazinelerden bir tanesi. Her tarihi eser ve her sanat eseri sadece o şehrin mirası değil esasında dünyanın ortak mirasıdır. Bizlerde bu tarihi ve kültürel tüm miraslarımıza sahip çıkacağız. Bu kapsamda, U-20 denizaltısını dalış turizmine açarak İlçemizin dünya çapında tanınırlığını arttırmayı planlıyoruz. Düzenlediğimiz programda bizlerle beraber olan Sayın Karasu Kaymakamı Aziz Mercan ve Sayın Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar’a, dalış ekibinde bulunan tüm dalgıçlara teşekkürlerimi sunarım” dedi. 
Düzenlenen programın içeriği ile ilgili açıklama yapan TSSF Çevre Komisyonu Başkanı ve Uluslararası su altı yönetmeni Tahsin Ceylan, TSSF Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç; “Her sene batık U-20 denizaltı için gözlem dalışlarımızı gerçekleştirip Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza batığın son hali ile ilgili rapor sunuyoruz. Gerçekleştirdiğimiz gözlemler sonucunda batıkla ilgili olumsuz bir durum söz konusu değil. Sadece avlanma sezonunda takılan balıkçı ağları belirli bölümü kaplamış durumda. Küçük bir çalışmayla bu ağların temizliği gerçekleştirilebilir. Dalış sırasında bizlerden desteklerini esirgemeyen Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Sapanca Kaymakamı Bilgehan Bayar ve Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’ya teşekkürlerimizi sunarız” dediler.

Karasu Belediyesi Basın Servisi

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER