Kendi ilaçlarını kendileri üretti

Sakarya Karasu İlçesi Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojileri Alanı, bir ilke imza atarak kendi dezenfekte ilaçlarını üretti.

Kendi ilaçlarını kendileri üretti

Okul bünyesinde temizlik ve dezenfektasyon malzemelerinin seri üretimine geçen kimya alanı,24 saat çalışma usulüyle piyasanın talebini karşılamayı hedefliyor.

Sakarya’daki okulların ve resmi kurumların ihtiyacını karşılamak için, temizlik malzemesi üretimini hayata geçirmeyi planlayan Karasu Şehit Hasan Keleş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Korona virüs tehdidi karşısında dezenfektasyon ürünü üretimine seri olarak başladı. 

Karasu İlçe Milli Eğitim müdürü Çetin Turan , gelmiş olduğumuz konumda, hem dezenfektasyon malzemesini üretmiş olmak, hemde kendi okulumuzda bunu uygulayarak ve diğer okullara da uygulayarak bir katkı sağlamak olmak sevindirici bir durum. Üretmiş olduğumuz ürünlerden almak için telefonlarımız susmuyor. Özellikle diğer illerden çok  talep var, bu talebi karşılamak için gece gündüz çalışmamız gerekecek, Korona ya dur demek için bizde bir katkı sağlayacağız.

Bizim çalışmalarımız temizlik ürünleri üzerineydi, fakat bu Korona virüsünün ortaya çıkmasıyla beraber, ülkemizdeki okullarımızda önemli miktarda dezenfekte ilacına ihtiyaç oldu, böyle olunca bizde mesleki eğitim olarak acaba ne yapabiliriz diye düşündük, ve üretim konseptimizi, temizlik ürünlerinden hızlı bir şekilde dezenfektasyon ürününe çevirdik. Okullarımızda yürütülen korona virüsüne karşı dezenfektasyon mücadelesinde bizimde bir tuzumuz olsun istedik. Uzun süreli bir çalışma ile kimya öğretmenlerimiz okul müdürümüz hızlı bir şekilde bu ürünü üretme  imkanına sahip olduk.

Bizimde bu konuda tabiki katkımız olacak, piyasayı sipikole etmek isteyen çıkabiliyor, biz ürünün fiyatını litresini  4,25 + KDV üzerinden bir fiyatlandırma yaptık. Konsentere, sulandırılmış değil, bizden alan kurumlar sulandırarak kullanacaklar.

Okul Müdürü Hüseyin Aydoğan, şu anda uygulanmakta olan dezenfektanı ürettik. İlimize ilçelerimize ve diğer illere de uygun fiyattan ürünümüzü çıkarttık ve seri üretime de geçtik. Ürettiğimiz ürüne Türkiye genelinden yoğun bir talep var ve bu talebi karşılamak için gece gündüz çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde de yüklü bir şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER