Kültürlerle El Ele Erasmus Gençlik Değişimi Projesi İçin 5 Ülkeden 24 Öğrenci Sakarya’da

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamandı hazırlanan Kültürler El Ele isimli Erasmus, Gençlik Değişimi projesi kapsamında 5 Avrupa Birliği Ülkesinde 24 Öğrenci Türk el sanatlarını öğrenmek için Sakarya’ya geldi.

Kültürlerle El Ele Erasmus Gençlik Değişimi Projesi İçin 5 Ülkeden 24 Öğrenci Sakarya’da

Kargenç Kulübü’nün girişimleriyle, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamandı hazırlanan Kültürler El Ele isimli Erasmus, Gençlik Değişimi projesi kapsamında Kültürel Türk el sanatlarını tanımaya gelen Azerbaycan, Polonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan’dan gelen 24  Öğrenci,önce Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nu makamında ziyaret ettiler. Öğrenciler daha sonra, Karasu Belediyesi Karasu Gençlik Merkezi (KARGEM ) Kültürel Türk el sanatları merkezini gezdiler. 
Geleneksen Türk El sanatları Anadolu’nun binlerce yıllık tarihinden gelen çeşitli uygarlıkların kültür mirasıyla, kendi öz değerlerini birleştirerek zengin bir mozaik oluşturmuştur.

El sanatlarının unutulmasını engellemek ve gelecek nesillere aktarılmasının sağlanması, farklı kültürlere ait el sanatlarını tanımaları ve yapımı ile ilgili bilgi alan öğrenciler Türk el sanatlarına merak sardılar. Öğrenciler tezgah başına geçerek Türk el sanatlarını yapmaya çalıştılar.

TİME : 00:02:58  Tezgah başında bir süre Türk el sanatlarını yapmaya çalışan  Litvanya’lı Viktori Ja Rubanika şunları söyledi, Burada yapılan el sanatlarını, son olarak biz kimiz projesi , bu projeyi tanıtmak istiyoruz. Karasu’da Kargenç Erasmus projesiyle ilgileniyoruz. Amacımız her zaman kendi değerlerimizi yaşatmak ve diğer kültürlerle iç içe olmak.

Macaristan’dan gelen Petra Andras şunları söyledi,  Diğer ülkelerin el sanatlarını öğrenme fikri oldukça ilginç kendi el sanatlarımı da göstermem burada ki insanlara oldukça eğlenceliydi benim için.
Letonya’dan katılan Gundars Liepins ise şunları söyledi, . Proje sırasında pek çok tecrübe kazandık, birbirimizle sürekli iletişim halindeydik birbirimizle konuşmak eğlenceliydi. Genel olarak projeden keyif aldığımı ve eğlendiğimi söyleyebilirim. Burada el sanatlarını öğrenmek olsun birbirimizle iletişim kurmak olsun çok eğlencelide oldu.

Polonya’dan gelen  Amelia Bayorek,Bu proje kapsamında burada olduğum için çok mutluyum. Burada Türk el sanatlarını biraz olsun yapmayı öğrendiğim için çok mutluyum. Eğlenceli bir proje olduğu için burada birbirimizin kültürlerini öğrenmek gerçekten oldukça keyifli idi.

Karasu Belediyesi Kültür Müdürü Fatma Tatlı ise şunları söyledi, bugün Kargem müdürlüğünde, Kargem biliyorsunuz Kültür Müdürlüğüne bağlı, Karasu Belediyesi Gençlik eğitim Merkezi  burada  5 Ülkeden ülkemize proje kapsamında gelerek burada projeleri dahilinde çalışmalar yapan öğrencilerimizi ağırladık.  Bu öğrenciler 5 ülkeden çeşitli gruplar halinde oluşturulmuş el sanatları dalında projeleriyle ülkemize gelmiş oldukları için bu projeyi gerçekleştirmek üzere de Kargem’i ziyaret ettiler onları bugün ağırladık kendi el sanatlarımızla ilgili tanıtımımızı yaptık onlar bize kendi bölgeleriyle ilgili Ülkeleriyle ilgili tanıtımlarını yaptılar. Güzel bir dostluk kurduk ve şimdi uğurladık çok güzel bir ortam oluştuğunu söylediler kendilerinin de bizden çok memnun ayrıldılar.

Karasu Kargenç Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı  Bu proje kapsamında Azerbaycan, Polonya, Letonya, Litvanya ve Macaristan’dan gelen misafirlerimizi Kültürel Türk el sanatlarımızı tanımaya ve kendi kültürel el sanatlarını  tanıtmaya geldiler Ülkemize. On gün süren faaliyetimizde İlçede farklı ziyaretlerimiz oydu, Karasu Belediyesi KARGEM merkezindeyiz. Burada Ülkemize ait bir çak tüm el sanatlarının Kursları mevcut. Avrupa’dan gelen misafirlerimiz burada hoş vakitler geçirip Türk el sanatlarını tanıma fırsatı buldular.

Karasu Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER