Mendirek Yapımı ile Sakarya Nehri Ağzındaki Soruna Kesin Çözüm

Karasu İhsaniye Mahallesi’nde yapılması planlanan ve balıkçıların büyük sorunu olan mendirek yapımı için temel atma töreni düzenlendi. 

Mendirek Yapımı ile Sakarya Nehri Ağzındaki Soruna Kesin Çözüm
HABERİN GALERİSİ
Mendirek

Mendirek

Karasu İhsaniye Mahallesinde yapılması planlanan mendirek için temel atma töreni düzenlendi. Törene Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail  Karakaş, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 13. Bölge Müdür Vekili Erdem Öncebe, AK Parti Karasu İlçe Başkanı Hasan Yavuzyiğit, Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu, Bolu Ulaştırma Bölge Müdürlüğü Kontrolörü Nurettin Temizer, Su Ürünleri ve Balıkçılar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Ali Osman Karaman, bazı mahalle muhtarları, balıkçılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

“125 Metrelik Mahmuz” 

Tören öncesi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 13. Bölge Müdür Vekili Erdem Öncebe, yapılan çalışmalarla ilgili basına bilgi verdi. Öncebe; “Kuzey yönüne 125 metre uzunluğunda bir mahmuz yapılacak. Buradaki amacımız sahildeki erozyonun önlenmesi, akışın sağlanması ve balıkçıların Sakarya Nehrine rahatlıkla giriş çıkışının sağlanmasıdır. Daha sonrasında da yapılan çalışmaları gözlemleyeceğiz. Bu çalışma yeterli olursa projeyi tamamlayacağız ama yeterli olmazsa da uzatma yoluna gideceğiz. Sakarya Nehrinin çıkış ağzının düzenlenmesi ve balıkçı barınağı için atılan ilk adımın hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 

“Karadeniz’in Dezavantajı” 

Düzenlenen törende Karasu Kaymakamı Aziz Mercan’da konuşma yaptı. Mercan; “Karadeniz de yaşamanın maalesef balıkçılık konusunda bir takım dezavantajları var ve bu yüzden balıkçılığımızı bir türlü geliştiremiyoruz. Teknelerimizi bulabildiğimiz yere bağlamak zorunda kalıyoruz. Çıkabilirsek denize avlanıyoruz, çıkamıyorsak avlanamıyoruz. Balıkçılarımızın denize rahatlıkla çıkıp avlanması ve güvenli bir şekilde iskelelerine dönmesi temel arzumuzdur. Tüm ekibe çalışmalarında başarılar diliyorum” diye konuştu. 

“Kangren Olmuş Sorun Çözülüyor”

Bu hizmetin başlamasından memnun olduklarını söyleyerek konuşmasına başlayan Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’da, emeği geçenlere teşekkür etti. Başkan Sarı; “Yıllardır kangren haline gelmiş bu sorun inşallah atılan adımla beraber çözüme kavuşacak. Böyle bir hizmetin başlamasıyla bizlerde çok mutlu olduk. Bu konuda, özellikle AK Parti Seçim İşleri Başkanı ve Sakarya Milletvekilimiz Ali İhsan Yavuz’a, İlçe Kaymakamımız Aziz Mercan’a, Bölge Müdürümüze, Karasu Yeni Mahalle Su Ürünleri Balıkçılar Koop. Başkan Yardımcısı Ali Osman Karaman’a ve tüm emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Su Ürünleri ve Balıkçılar Kooperatifi Başkan Yardımcısı Ali Osman Karaman’da 2003 yılından bu yana verdikleri mücadeleyi bu neticeye kadar getirdiklerini belirtti. Karaman, “İnşallah bundan sonrada bu çalışmaların devamı gelir ve balıkçılarımızın yaşadıkları sorunlar tamamen çözülür” dedi. 
 
 

Karasu Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER