Ölü Tavukları, Çuval Çuval  Nehre Attılar

Karasu İlçesinde Sakarya Nehrinin Karadeniz’e Döküldüğü yer olan Yenimahalle’de, tavuk çiftliklerinden çuvallar dolusu denize atılan ölü tavukları işletme sahipleri tek tek topladı.

Ölü Tavukları, Çuval Çuval  Nehre Attılar

Sakarya Karasu’da Karadeniz’le buluşan Sakarya Nehri üzerinde çuvallar içerisinde ölü tavuklar olduğunu gören vatandaşlar duruma tepki gösterirken, nehir yatağı kenarında bulunan Tavuk Üretim Çiftliklerinde ölen tavukların numune alınarak gömülmek yerine çuvallara konarak Sakarya Nehrine atıyorlar. Vatandaşlar durumu yetkililere bildirdiklerini ancak bir sonuç alamadılar.

Çuvallar içinde nehre atılan ölü tavuklar yüzünden, Karasu İlçesinin turistik yeri olan Yenimahalle de İşletme sahipleri kokudan duramadıkları ve gelen yerli turistlerinde koku yüzünden tesislere gelmediklerini söylediler. Çuvallar içinde nehre atılar ölü tavukları vatandaşlar kendi imkânlarıyla topluyorlar.
Karasu Su Ürünleri Kooperatif Başkan Yardımcısı Ali Osman Karaman, ölü tavukları nehrin yakınında bulunan tavuk çiftliklerinden çuvallar içinde ölü tavukları nehre atmışlar. Bende teknemle birlikte ölü tavukları nehirden topladım. Ölü tavuklar yüzünden, her tarafta sinekler ve kurtlar sardı. Bu ölü tavukları kimsenin nehre atmaya hakkı yok.  Bizim gelecek nesillerimizi kirletmesinler ve lütfen herkes çevreye duyarlı olsun. Biz sabahleyin tekneyle nehrin üzerinden ölü tavukları topladık ve tekneyle getirip Belediyenin ekipleri alarak kireçli kuyuya gömecek.

Yenimahalle Muhtarı Ali Beyaz, bu olay her sene 2- 3 defa tekrarlanıyor. Nehir kenarında bulunan tavuk çiftlikleri ve yumurta çiftliklerinde ölen tavukları gömme yerine en kısa yerden nehre atıyorlar. Bunların tespiti yapılamadığı için cezai bir mehdiye uygulanamıyor. Burası turistik bir yer olduğu için gelin misafirler burada koku ve sinek yüzünden bir çay bile içemeden gidiyorlar. Görüldüğü gibi hala nehirde ölü tavuklar denize doğru akıyor. Bu çiftliklerin bir an evvel tespit edilip bunlara gereken cezaların yapılması gerekiyor. Belediyeden geldiler bir kısmını alıp götürdüler ama yeterli değil devamlı nehirden geliyor. İlçemiz için gelen yerli turistlerimiz için burası kötü bir imaj yaratıyor.

Karasu Yeni Mahalle de işletme sahibi İbrahim Bayraktar, bu ölü tavuklar 10 gündür böyle nehirden çuvallar içinde geliyor. Bu ölü tavukları çuvallara doldurup nehre atıyorlar ve pislik oluşuyor, sinek oluşuyor. Nehrin kenarları sıkışan ölü tavuklar çevreye çok kötü kokular saçıyor. Biz nehri temizliyoruz ama millet nehre ölü tavuk atıyor. Birde çuvallar dolusu atıyorlar bir iki tanede değil bu olay 10 gündür devam ediyor. Yetkililere söylüyoruz ama bakıp gidiyorlar. Nehirden ölü tavuklar devamlı geliyor. Nehir kenarında bulunan kümeslerden atılan tavukları tespit etsin ler gerekeni yapsınlar. Zaten piyasa bozuk ve bu ölü tavukları gören, ve kokudan dolayı  yerli turistlerimiz tesislere uğramaz oldular ve artık gelmiyorlar. Bu tavukları bu nehre atılır mı ama atıyorlar. Mahalle muhtarımız nehirden teknelerle çuval çuval ölü tavuk topluyor. Bulunduğumuz yerde bütün işletmeler bu konuda rahatsız ve bir an önce önlem alınmasını istiyoruz.

Mehmet KARAKAŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER