Sabuna Can verenler

20. yüzyılın başlarına kadar insanların en önemli geçim kaynaklarından biri olan mis kokulu meyve sabunları, yeniden umut oldu.

Sabuna Can verenler

Sakarya Karasu İlçe Belediyesi tarafından açılan sabun kursunda Karasulu kadınlar, kolları sıvadı ve yakın zamana kadar unutulan bir zanaat.

Şimdi kadınlar (KARGEM) kurslarında, el sanatları ve meslek kursları, ev hanımları ve genç kızlara altın bilezik oluyor. Özellikle ev ekonomisinde, eşlerine yardımcı olmak isteyen Karasulu kadınlar, kolları sıvadı ve yakın zamana kadar unutulan bir zanaatı diriltti. Şimdi Sakaryalı kadınlar altın, kısır, para ve havlu günü yerine mis meyve sabunu günü düzenleniyor. Kadınların ürettiği gül, elma, armut, çilek, üzüm, erik, kayısı, muz, havuç,  kiraz, limon ve şeftali şeklindeki mis kokulu sabunlara hem can veriyorlar, hem de evlerin kokusunu değiştiriyor hem de Karasu ekonomisine büyük katkı sağlıyor.

5 yıldır devam eden ve şu anda toplam 100 öğrencisi bulunan (KARGEM) kurslarının ev hanımlarına ek kaynak oluşturduğunu, kursların sipariş atölyesi gibi çalıştığını belirten Karasu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatma Püskül Tatlı,  Kargem bünyesinde devam eden mis sabun kurlarımızda doğal sabunları hocalarımızın nezaretinde, kursiyerler tarafından rendelenme yoğurma ve şekillendirme yöntemiyle evlerimizde güzel koku veren ve görüntüsü güzel olan, çiçek şeklinde, meyve şeklinde evimizin bir köşesinde güzel bir ortak yaratabiliyoruz. Kursumuzdaki öğrencilerimiz ve hocalarımız sabuna can veriyorlar diyebiliriz.

Kursiyerlerde sabundan yaptıkları  meyve ve çiçek  şekilleriyle adeta sabunlara can veriyorlar.
 

Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2020, 17:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER