Tarihi Çınar ağaçlarına Karasu Belediyesi sahip çıktı

Daha yeşil bir Karasu için, yeşillendirme ve fidan dikim çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Karasu Belediyesi, mevcut yeşilin korunması için  de büyük gayret gösteriyor.

Tarihi Çınar ağaçlarına Karasu Belediyesi sahip çıktı

Sakarya Karasu İlçesi Karanlık dere mahallesinde bulunan 500 yayında olduğu tahmin edilen tarihi çınar ağaçları, Karasu Belediyesi tarafından koruma altına alındı. kocaali
HABER-ASLI ÇAM
Sakarya Karasu Belediyesi tarafından sürdürülen çalışmaları basın mensuplarıyla birlik inceleyen Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, inceleme gezisi sırasında çınar ağaçlarıyla ilgili bilgi verdi.

Başkan Mehmet İspiroğlu, İlçemizde bulunan bu tür ağaçları tespit ederek Kültür Bakanlığı ile bir çalışmaya imza atmak üzereyiz. Yaklaşık 500 yıl yaşında olduğunu tahmin ettiğimiz bu tür ağaçları gelecek nesillere kazandırmak için Kültür Bakanlığı ile çalışma içerisindeyiz.
Sakarya Yerel tarihçi ve Karasu Belediye Başkan danışmanı İrfan Nişancık, Karasu Belediyesi ile Kültür Bakanlığı ile ortak bir çalışma içerisine girdik. Karasu çevresi coğrafyasında köyler de ve kırsalda bulunan 200-300 yıl üstü yaşa sahip ağaçları tespit edip numaralandırıp bunların tabiat varlığı olarak tescil edilmesini hazırlıyoruz. Çalışmalarımızı belirli bir boyuta getirdik ve saha çalışmalarımız halen devam ediyor. Önümüzdeki yılda hepsi tescillenmiş olacak.
Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı İsmail Hakkı Topaloğlu, Köyümüzde bulunan böyle asırlık ağaçları Belediye Başkanımız Mehmet İspiroğlu yerinde görerek, 500 yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz ağaçları yerinde görüp inceleme yaptı. Karasu Belediyesi kültür Bakanlığı ile ortak bir çalışma yaparak Köylerimizde bulunan asırlık ağaçları tespit ediyorlar ve tescillendirilecek. Köylerimizde bulunan bu tür asırlık ağaçların tespit edilip gelecek kuşağa bırakılması iyi olur.
Karasu ilçesinde bulan bütün mahallelerdeki asırlık çınar ağaçları tespit edilip tescillendirilecek

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER