Kasım ayını görün

Bundan tam bir ay önce fındık fiyatının şu içinde bulunduğumuz dönemde nelerle karşılaşacağı konusunda aldığım bazı duyumları paylaşmıştım. Önce bayram üstü harcama çok olacağı için fiyatın olması gerekenden daha aşağıda kalacağını sonrasında ise ani bir yükselişle tavan havası estirileceğini yazmıştım. Ve açık konuşmak gerekirse yazdığım o yazıda net tarih bile verdim. Hatırlatıcı olması açısından ‘Alavereye gelmeyin’ başlıklı yazımdan o bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum.

O bölüm kelimesi kelimesine ‘Geçtiğimiz hafta içi sağlam dediğimiz bir kaynaktan ciddi bir duyum aldık. Öyle ki önümüzdeki Ekim ayı içerisinde fındık üzerinde büyük bir fiyat oyunu planlanıyor. Aldığımız duyuma göre Ekim ayının 10 – 15’i gibi fındık fiyatında suni bir dalgalanma yapılacak ve ardından fiyat yine suni olarak düşüşe geçecekmiş. Burada telaffuz edilen rakam ise 14 ile 14.50 arası. Yani fındık bir iki gün içinde 14 TL düzeyine hatta üzerine çekilecek ve önce üreticide fiyat daha da yükselir beklentisi yaratılacak. Sonra da tekrar düşüşe geçecek ve bu kez de üreticide ‘Eyvah en yüksek fiyat buydu ve düşüşe geçti. Bir an önce teslim etmeliyim’ korkusu yaratılacak. Tabi bu arada mübarek Kurban Bayramı’nda oynanacak oyunu hesaba katmıyoruz’ şeklinde idi.

Şimdi dönüp Kurban Bayramı dönemine şöyle bir bakıyoruz fiyat 12.90 ile 13.50 arasında seyrediyor. Bayramın hemen akabinde bir iki gün normal seyrinde giden fındık fiyatı geçtiğimiz hafta içi sizlerinde bildiği gibi aniden 14.30 seviyelerine kadar yükseliyor. Tam da benim bir ay önceden üzerine basa basa söylediğim tarih. 10-15 Ekim tarihleri arası. Ve aynı bir iki ün içinde ufak ufak gerileme başlıyor. Amaç vatandaşın elindeki fındığı almak. Yani fındık benim bir ay önce verdiğim tarihte ve net olarak telaffuz ettiğim rakama ulaşıp geriye çekiliyor. Bu demek oluyor ki piyasada fındığa ihtiyaç olduğu kadar ciddi bir de gerilme var. artık fındık almanın değil fındığı ucuza kapatmanın hesapları yapılıyor.

Üstüne üstlük üreticinin yegane kurumu olan Ziraat Odası bu dönemde bir açıklama yaparak üreticiyi uyarma gereği duyuyor. Başkan Tamer Tunca diyor ki fiyattaki dalgalanmaya aldanmayın. Piyasanın fındığa ihtiyacı var. Elinizdeki fındık eninde sonunda iyi bir değerden alıcı bulacak. Siz sadece sabredin ve sadece ihtiyacınız kadar satın. Benim burada asıl vurgulamak istediğim nokta şu. Ben fiyat konusunda aldığım bilgiye dayanarak tam bir ay öncesinden bu gün yaşadığımız olayı açık seçik yazmıştım. Hem tarih olarak tam isabet, hem de spekülasyonun başlayacağı düzeyin rakamsal değeri olarak tam isabet sağlamış oldum. Ve tam bir ay öncesinde uyarıda bulunmuştum. Şayet dikkate alıp fındığını elinde tutanlar olduysa ne mutlu bize.

Son olarak yine aldığım net bilgiye istinaden sürecin ne kadar devam edeceğiniz yazmak istiyorum. Daha önce de yazdığım gibi bu gün fındık 14 TL’nin üzerine çıkarak bir rekor yaptı. Yavaş yavaş geriye çekiliyor. Bu süreç en fazla 30 Ekim ile 3 Kasım tarihleri arasına kadar bu şekilde devam edecek. Şayet bu kadar dayanabilirler ise. Net konuşuyorum. Siz fındığı elinizde tutun. 3 Kasım tarihinden sonra ayaklarınızı uzatın ve 15 TL’nin üzerinde keyfinizin istediği fiyatı beklemeye başlayın.

YORUM EKLE