Kişilerin savaşı

İki buçuk üç ay kadar süren bekleyişin ardından, yerel seçim öncesi en büyük düğümlerden biri geçtiğimiz hafta çözüldü bildiğiniz gibi. Ak Parti’de üç ismin de iddialı göründüğü aday adaylığı sürecinin sonunda ipi kimin göğüsleyeceği merak ediliyordu ve bu isim Ahmet Acar olarak kesinleşti. Tabi bu ismin kesinleşmesinin ardından diğer partiler de seçim çalışmalarını daha da yoğunlaştırmaya başladı. Son bir haftadır seçim bürolarındaki hareketlilik de gözle görülür derecede artış gösterdi. Hal böyle olunca artık yavaş yavaş seçim sonucu ile ilgili yorumlar da kulaktan kulağa dolaşmaya başladı.

Bundan bir hafta öncesine kadar ‘Ak Parti’nin adayı sence kim olur?’ sorusu, ‘Sence seçimi kim alır?’ şeklinde dönüşmeye başladı. Bu, görevimiz gereği yer almak durumunda kaldığımız teşkilat toplantılarında da aynı şekilde nüksediyor. Tabi ben bu sorulara objektif yaklaşıyor ve gözüm ne görüyorsa onu söylemekten çekinmiyorum. Ancak, burada halen çözülmemiş ciddi bir süreç daha var. Bildiğiniz gibi yerel seçimlerde adaylar seçim sonuçlarında partilerden daha etkili oluyor. Adayın etkili olabilmesi ise arkasında duran kadronun güçlü olmasından geçiyor. Ve içinde bulunduğumuz şu günlerde hiçbir teşkilat meclis üyeliği ile ilgili resmi bir tavır takınmadı, teşkilatlar içinde isimler büyük oranda belirlenmiş gibi görünse de halka yansıtılmadı. Bence bu süreç de Ak Parti’nin meclis üyesi adaylarının netleşmesi ile sona erecek gibi görünüyor.

Bu arada Ak Parti’nin aday adaylığı sürecinin sona ermesinin ardından rüzgarların biraz daha sert estiği dikkatlerden kaçmıyor. Öyle ki hiç tahmin etmediğimiz isimlerin başka partilerle ciddi anlamda görüştüğü ve kimlik değiştirme hazırlığında olduğu kulağımıza geliyor. Bu da gösteriyor ki önümüzdeki bir iki hafta içinde kimsenin aklından geçmeyen transferler gün yüzüne çıkacak. Kalan 50 günlük süreçte sadece şahıslar konuşulacak.    

YORUM EKLE