Beşinci kitapı 'Kayıp itfaiye arabası'

Modern polisiye edebiyatının mihenk taşlarından olan İsveçli yazarlar Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün 1960 ve 70’lerde yazdıkları on seriden oluşan Martin Beck efsanesi Ayrıksı Kitap’tan yayımlanmaya devam ediyor.

Beşinci kitapı 'Kayıp itfaiye arabası'

"MARTIN BECK" SERİSİNİN BEŞİNCİ KİTABI “KAYIP İTFAİYE ARABASI” YAYIMLANDI
Kendini, kariyerinin en garip ve en unutulmaz cinayetlerden birinin ortasında bulan Martin Beck’in bu yeni macerası okuruna serinin her hikâyesinde olduğu gibi dur durak bilmeyen bir koşturmaca ve takip sunuyor. Martin Beck’in bu macerasında bir binada yaşanan patlama akıllara birçok soruyu getirmiştir: Bu bir kundaklama mıdır? İntihar mıdır? Yoksa sıradan bir gaz patlaması mıdır?
Modern toplumun ekşi dokusuna ayna tutarken tüm dünyada sayısız polisiye yazarına da esin kaynağı olan serinin beşinci kitabı “Kayıp İtfaiye Arabası” okuyucusuyla buluştu. Sürükleyici ve derin polisiye serilerinden biri olan bu kitapta bir binada yaşanan patlama akıllara gelen birçok sorunun cevabı Martin Beck ve okurlar tarafından çözülmeye çalışılacak.

Edip Cansever’in, "Biz aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa tutkunuz," dizelerinden esinlenen yayın çizgisiyle yayın hayatına adım atan Ayrıksı Kitap, kitap türlerinde de ayrıksılık gösteriyor. Kayıp İtfaiye Arabası kitabının ayrıksı türü, "Bana öyle bir kitap verin ki başkahramanıyla birlikte olay çözelim," olarak belirtiliyor. 

Kitap Hakkında 
BİR MODERN POLİSİYE KLASİĞİ: MARTIN BECK

Martin Beck kendini kariyerinin en garip ve en unutulmaz cinayetlerinden birinin ortasında bulur. Bir binada yaşanan patlama akıllara birçok soruyu getirmiştir: Bu bir kundaklama mıdır? İntihar mıdır? Yoksa sıradan bir gaz patlaması mıdır?

“Bulmacanın parçaları tam yerine oturup sonra tekrar yıkılırken harika bir hızda ilerliyor. Kayıp İtfaiye Arabası kesinlikle etkileyici.” Publishers Weekly

“Çok iyi bir iş çıkarılmış. Cinayet masasının kuruntulu şefi Martin Beck’le yıldızlaşan bu kitap tam son paragrafa doğru iyice afallatıyor.” New York Magazine

“Sürükleyici bir okuma, zekice kurgulanmış.” The Guardian 

Yazarlar Hakkında
Maj Sjöwall
1935 Stockholm doğumlu yazar aynı zamanda çevirmendir. Per Wahlöö ile beraber yazdıkları bir polisiye klasiği olan Martin Beck serisiyle tanınmaktadır. Bu seri birçok dile çevrilirken Edgar Allan Poe ve İsveç Akademisi başta olmak üzere birçok ödül almıştır. Aynı zamanda tek başına yazdığı romanları da vardır. Maj Sjöwall, İskandinav polisiyesinin kraliçesi olarak anılır. 

Per Wahlöö
1926 İsveç doğumlu yazar 1975 yılında vefat etmiştir. Maj Sjöwall ile birlikte yazdığı bir polisiye klasiği olan Martin Beck serisi birçok dile çevrilmiş ve birçok ödül almıştır. Yazdıklarıyla Franz Kafka, George Orwell ve Graham Greene’e benzetilen Per Wahlöö 20. yüzyıl İskandinav edebiyatının en iyi yazarlarından biri olarak anılır.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER