Faik Yaltırık’ın 1951 Yılı Avrupa Seyahati Notları Okuyucu ile Buluştu

Türkiye’de botanik biliminin duayenlerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Faik Yaltırık’ın 1951 yılında çıktığı Avrupa yolculuğunda tuttuğu günlük ve çektiği fotoğraflar, vefatından 4 yıl sonra “Avrupa Seyahat Notlarım - 1951” isimli e-kitapta toplandı.

Faik Yaltırık’ın 1951 Yılı Avrupa Seyahati Notları Okuyucu ile Buluştu

RE Books Arts Yayınevi’nden çıkan kitap, okuyucularını 70 yıl öncesinin Avrupa’sına götürüyor. Kitap, Yaltırık’ın kızı Rengigül Ural tarafından yayına hazırlandı.

Yaptığı 15’ten fazla yeni tür tanımlaması ve yayınladığı kaynaklarla Türkiye’de botanik biliminin gelişmesine önemli katkılar sağlayan Prof. Dr. Faik Yaltırık’ın henüz 21 yaşındayken çıktığı Avrupa seyahatinde tuttuğu günlük ve çektiği fotoğraflar, “Avrupa Seyahat Notlarım - 1951” isimli e-kitapta bir araya getirildi.

Üniversite eğitimi için sınıf arkadaşları ile birlikte Yunanistan, İtalya, İsviçre, Almanya, Belçika ve Fransa’ya seyahat eden Faik Yaltırık’ın, yolculuk boyunca içinde birçok detaya yer verdiği günlüğe ve bu deneyimlerini ölümsüz kıldığı kendi objektifinden fotoğraflara yer verilen kitap; okuyucularını 2. Dünya Savaşı’ndan yeni çıkmış Avrupa’ya götürüyor. Günümüzün ulaşım ve iletişim araçları ile kıyaslandığında hayli sınırlı bir dönemde çıktığı bu yolculukta Avrupa’da karşılaştığı gündelik hayatı kişisel yorumlarıyla tanımlayan Yaltırık’ın kitabı, kızı Rengigül Ural tarafından herhangi bir yazım müdahalesi yapılmadan yayına hazırlandı. Ahenkli bir dile sahip olan kitap, özellikle botanik alanında bilim insanı olmak isteyen genç akademisyenlere ilham verecek bilgiler içeriyor.

KÜNYE

Kitap Adı: Avrupa Seyahat Notlarım – 1951
Yazar: Faik Yaltırık
Yayıncı: RE Books Arts Yayınevi
Sayfa Sayısı: 100
Fotoğraf Sayısı: 28
D&R: https://www.dr.com.tr/ekitap/avrupa-seyahat-notlarm-1951
İdefix: https://www.idefix.com/ekitap/avrupa-seyahat-notlarm-1951

Kocaali Haber

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2020, 12:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER