Kocaali Toçoğlu için fırsat

Geçimini büyük ölçüde fındıktan sağlayan bir toplum olmamıza rağmen özellikle son yıllarda turizm konusundaki küçük ölçekli atılımlarla birlikte alternatif geçim kaynaklarına yönlenebileceğimizi fark etmeye başladık. Daha doğrusu artık Kocaali’de insanlar doğa deniz ve turizminin ilçeye ekonomik katkı verebileceğine inanmaya başladı. Ve gördüğüm kadarı ile ilçede bu konuda psikolojik bir değişim yaşanıyor. Mesela bundan 4-5 yıl önce insanlara sahil ile ilgili, yaz sezonu ile ilgili bir şey söylediğinizde ‘O işler boş, ondan bir şey çıkmaz’ gibi ifadeler kullanıyorken, şimdilerde ‘Olsun, yapılsın, daha fazlası gelsin’ gibi yenilikçi bir tavır takınmaya başladı. Eş zamanlı olarak sahil kesimi de özellikle ilçe halkı için ilgi çekici bir hal almaya başladı. Vatandaşta oluşan bu heyecanın kaybolmaması gerektiğine inanıyorum. Ve bunun sürekli hale gelmesi için her yıl bir önceki yıla göre daha aktif bir sezon yaşanması gerekiyor. Geçtiğimiz birkaç yıl, bu yıl ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca Ramazan ayı yaz sezonuna denk geldiği için ekonomik anlamda beklentiler karşılanmadı. Sahil esnafı bu konuda biraz sıkıntılı ancak, onlar da ilerleyen dönemde daha çok kazanacaklarının farkındalar o sebeple sesleri çıkmıyor. Bu arada minibüsçü esnafının şartları biraz daha iyileştirilirse ulaşım işi çözülmüş olur sahilin canlılığı korunur.

Buraya kadar olan kısım sahil kesiminin küçük bir krokisiydi. Şimdi bundan sonrası için ne olacak. Bildiğiniz gibi sezon konusunda gelişmiş ilçelerde, sezondan verim alınabilmesi için yerel yönetim ve emniyetin mutlak suretle işbirliği içerisinde çalışması gerekiyor. Allah’a şükür bizim asayiş olayları konusunda her hangi bir sorunumuz yok. Dolayısı ile sezondan verim alma konusunda en büyük görev yerel idareye düşüyor. Onlar ne kadar başarılı olursa Kocaali’de o kadar fazla kazanç elde edecek. Bir de bu konuda biraz uyanık davranmak lazım. Bu yıl Ramazan ayı sezonun tam ortasına denk geleceği için insanlarda algı oluşturulması lazım. Bir an önce ‘sezon erken açıldı’ mesajları vermek ve şimdiden cazibe uyandırmak şart. Bu konuda belediyeye büyük iş düşüyor. Bildiğiniz gibi kanalizasyon projesi sezona zarar vermemesi için sahil kesiminden başlatıldı ve hızla ilerliyor. Belediye de elini çabuk tutup mutlak suretle bozulan yolları yeniden yaparak estiği yeniden sağlamalı. Yine bu yıl 3-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan Kalkan Balığı Şenliği Kocaali için büyük bir fırsat. O organizasyon basında kesinlikle ‘şenlik yapıldı’ şeklinde günübirlik bir organizasyon gibi kullanılmamalı. Kocaali sezonu açtı gibi yönlendirici ifadelerle o gün yakalanacak olan motivasyon sezona ilave edilmeli.

Bu arada benim bir merakım daha var. Bildiğiniz gibi 30 Mart itibari ile büyükşehir belediyesi sınırlarına dahil olan bir ilçe konumundayız. Ve büyükşehir belediyesinin bu konulardaki gücü tartışılmaz. En basit örnekleri ele almak gerekirse geçtiğimiz yıl Ramazan ayında Kocaali’de yapılan iftar organizasyonuna 4200 kişi katılmıştı. Nüfusu kalabalık olan diğer ilçelerde büyükşehir eli ile yapılan organizasyonlara katılım zaman zaman 10 binleri geçiyor. Seçim sonrasında fazla bir zaman geçmedi dolayısı ile taşlar yerine oturmadı. Bu nedenle Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaali’ye ve yaz sezonuna özgü bir çalışmasını duyamadık. İnanıyorum ki bize özel düşünceleri vardır. Zira Kocaali Başkan Zeki Toçoğlu için büyük fırsat ve büyük bir nimet. Kendisi Kocaali’nin bu eşsiz doğasını bir şekilde değerlendirmelidir, değerlendirecektir. Ve bunun için acele edilmelidir. Büyükşehir belediyesi eskiden üvey evlat muamelesi gören Kocaali’nin artık öz evlat olduğunu bu yıl göstermelidir.

YORUM EKLE