10 yıldır bitmeyen Kocaali MYO İnşaatının Gerçekleri!

2002 yılında derneği kurulan Kocaali Meslek Yüksekokulu yaptırma Derneğinin, 2011 yılından beri Dernek Başkanlığını yapan Sn. Engin Aşçı ile bir söyleşi yaptık.

10 yıldır bitmeyen Kocaali MYO İnşaatının Gerçekleri!

2002 yılında derneği kurulan Kocaali Meslek Yüksekokulu yaptırma Derneğinin, 2011 yılından beri Dernek Başkanlığını  yapan Sn. Engin Aşçı ile bir söyleşi yaptık. Yapımı yılan hikayesine dönen, bir türlü bitirilemeyen,  mevcut Belediye'nin her seçimde seçim propagandası yaptığı Yüksekokulu bir de "günah keçisi" ilan edilen biri ağızdan dinleyelim dedik.

- Sayın Aşçı;  Yüksekokul inşaatının ihalesi kaç yılında, kime, ne kadara verildi?
+Yüksekokul inşaatı 2013 yılında ihale edildi ve Hasan Ekşi'ye 7.000.000TL + KDV anahtar teslim fiyatına verildi.

- 2013 yılında temeli atılıp neden bitirilemedi?
+Bu inşaata başlarken dönemin iktidar partisi vekillerinden biri 1.250.000TL söz verdi. Bu sözün sadece 51.000TL'lik kısmı yerine getirildi. Sayın Hasan Ekşi 1.000.000TL'lik kısmını risk alıp ücret almadan yatırımını yaptı. Üzerine yapılan harcamaları da Dernek bağışlarından biz ödedik, bu da yaklaşık o zamanın değeri ile 1.600.000TL idi. Bizim hedefimiz müteahhide 1.000.000TL'den fazla borçlanmamaktı. Çünkü Derneğin alabileceği risk bu kadardı.

- Peki neden borç şu an 3.500.000TL seviyesine ulaştı?
+İnşaatı paramız bittiğinde durdurmuştuk ancak 2014 Yerel Seçimleri öncesi durmasının mevcut Belediye Başkanına zarar vereceğini düşünen yetkililer, inşaatı devam ettirerek bu borcun büyümesine sebep olmuştur. Nitekim 2014 Yerel Seçimlerinden sonra inşaat tekrar durmuştur.

- Ondan sonraki 4 Yıl Dernek olarak neler yaptınız?
+ Bir çok girişimimiz oldu. Tabii bürokratik engellere takıldık genelde. Dönemin Kaymakamı Alper Balcı 2.500.000TL gibi bir kaynak buldu. O kaynakta Derneğe değil, Üniversite hesabına geçtiği için dernek olarak kullanamadık, borcumuzu ödeyemedik. Ayrıca Dünya Bankası tarafından 5.000.000TL'de düşük faizli ve uzun vadeli para Belediye Başkanı tarafından reddedildi, kullanılmak istenmedi.

- İstifa ettiğiniz söylentiler doğru mu?
+ Ben istifa etmedim, etmem de. Çünkü bu inşaatın bu durumda olması benim suçum değil. Ben istifa edip iki seçimdir Üniversite inşaatını seçim malzemesi yapanlara fırsat vermem. Amaç Kocaali'nin geleceği ise ben bedel ödedim, tekrar da öderim. Ancak 10 yıldır bu inşaat üzerinden prim yapanlara izin veremem. Ayrıca Dernek ile ilgili dedikodulara inanmak yerine herkes benden gelip gerçekleri belgeleri ile dinleyebilir.

- Verdiğiniz bilgiler ve samimiyetiniz için teşekkür ederiz. Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Ayrıca Yüksekokul inşaatına harcadığınız zaman ve bilgi için Kocaali Gençliği olarak çok teşekkür ederiz.
+ Hayır, eklemek istediğim bir şey yok. Kocaali Gençliği her konuda onların yanında olduğumu ve olacağımı bilsin bu benim için yeterlidir.

Bu konu ile ilgili cevap hakkı doğan, başka bilgi ve belgeleri olan kişilerin cevap hakkı haber sitemiz bünyesinde her zaman saklıdır. Haklarını kullanabilirler.kocaali.com Özel Haber

Kocaali Haber

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER