118 Yıllık İftar Geleneği sürüyor

Sakarya Kocaali İlçesi Açmabaşı Mahallesi halkı Ramazan ayı boyunca  orucunu aynı iftar sofrasında açıyor.

118 Yıllık İftar Geleneği sürüyor

Toplu iftar geleneğinin 118 yıl evvel başladığı Açmabaşı mahallesinde köyünde her aile, bir gün Mahallenin tamamına toplu iftar veriyor.

250 haneli Mahallede tek iftar sofrasında buluşan vatandaşlar birlik ve beraberliğini pekiştirip Ramazan ayının coşkusunu birlikte yaşıyor. İftar yemeğinin hazırlandığı Açmabaşı Mahallesi Camii avlusunda kurulan iftar sofrasında bir araya geliyor.

İftar vakti yaklaştıkça köyün gençleri masalara yemekleri servis ediyor. Ezanın okunmasıyla oruçlarını açan vatandaşlar, Akşam teravih namazının ardından evlerine gidiyor.

Açmabaşı Mahalle Muhtarı Ali Şirin ise köylüler arasında birlik, beraberlik ve kaynaşmayı daha ileri safhalara taşımak, mahallemizde 118 yıldır bu gelenek devam ediyor.  İftar yemeğini her gün bir aile veriyor. 

Bizim dedelerimizden, atalarımızdan kalan çok güzel bir mirasımız bu, 1800 yılların sonuna doğru köyümüze gelen bir imama yemek götürmeyle başlayan bu gelenek daha sonra köyde toplu iftarlar yaparak her akşam bir aile vatandaşlara iftar veriyor ve 118 yıldır bu geleneğimizde devam ediyor ve devam ettireceğiz.

İftara Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, karasu belediye başkanı İssak Sarı, Ferizli belediye Başkanı İsmail Gündoğdu ve mahalle halkı katıldı.

Nisanur KARAÇAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER