15 Bin Tavuk Telef Oldu

Geçtiğimiz hafta içi Alandere Mahallesi’nde yaşanan elektrik arızası mahalle sakinleri olduğu kadar mahalle esnafını da zarara uğrattı.

15 Bin Tavuk Telef Oldu

Elektrik kesintisine zamanında müdahale edilmeyince Mikail Alioğlu'na ait tavuk kümesinde 14450 tavuk havasızlıktan telef oldu. İşletme sahibi Alioğlu’nun zararı yaklaşık 70 Bin TL’ye ulaştı.

Jeneratör yandı
Geçtiğimiz hafta içi Alandere Mahallesi’nde artan nüfus ve elektrik tüketimine karşın yetersiz kalan elektrik nakil hatları yaklaşık üç gün boyunca voltaj düşüklüğüne neden oldu. Voltajda yaşanan bu dalgalanma mahalle sakinlerini olduğu kadar mahalle esnafını da zarara uğrattı. Mahallede çok sayıda elektronik eşya kullanılamaz hale gelirken, Mikail Alioğlu’na ait tavuk kümesindeki jeneratör devresi de yanarak devre dışı kaldı. Jeneratör devresini bakım için servise gönderen işletme sahibi Mikail Alioğlu kümesin havalandırma sistemini şehir hattı üzerinden beslemeye başladı.

Elektrik dokuz saat yok

Geçtiğimiz hafta içi öğlen saatlerinde mahallede yaşanan elektrik kesintisi yaklaşık iki saat sürünce işletme sahibi durumu elektrik arıza hattı 186’ya bildirerek yetkililerin müdahale etmesi talebinde bulundu. Arıza servisine yönlendirilen Alioğlu kesintiye kısa bir süre içerisinde müdahale edileceği yanıtını alsa da ilk müdahale kesintinin üzerinde yaklaşık dört saat geçtikten sonra yapıldı. Kesinti süresince kümesi doğal yollardan havalandıran Alioğlu elektrik arızası giderilince havalandırma sistemini tekrar devreye aldı. Ancak yaklaşık on dakika sonra tekrardan elektrik kesintisi yaşandı ve arızanın giderilmesi yine dört saat kadar zaman aldı.

İmha talebinde bulundu
Kümeste bulunan havalandırma sistemi, gün içerisinde yaşanan elektrik kesintisinden dolayı yaklaşık dokuz saat çalışmayınca kümeste bulunan yaklaşık 15 bin tavuktan 14 Bin 450 tanesi (30 ton) havasızlıktan telef oldu. Geriye sadece bina çıkışı ve camlara yakın yerlerde bulunan yaklaşık 600 tavuk canlı kaldı. Kümesi boşaltmaya üç gün kala (yaklaşık 30 ton) 14 Bin 450 tavuğunu kaybeden işletme sahibi Mikail Alioğlu durumu İlçe Tarım Müdürlüğü ve belediye ekiplerine bildirerek telef olan tavukların imha edilmesi talebinde bulundu. Aynı gün bölgede inceleme yapan heyet ölü tavukların Mikail Alioğlu’na ait araziye gömülmesi kararını aldı. Belediyeye ait ekiplerinde desteği ile arazide yaklaşık sekiz metre derinliğinde çukur açılarak dezenfekte yapıldı. Elektrik kesintisinden dolayı telef olan 14 Bin 450 tavuk, kamyonlarla taşınarak zabıta ekipleri, ilçe Tarım Müdürlüğü ve Sağlık ekiplerinin nezaretinde çukura gömüldü.

Mücadele edeceğiz
Olayla ilgili açıklama yapan işletme sahibi Mikail Alioğlu, ölüm olayının yaşanmaması halinde üç gün sonra kümesin boşaltılacağını ve zararın yaklaşık 70 Bin TL civarında olduğunu söyledi. Alioğlu, “Hafta boyunca süren voltaj düşüklüğü nedeni ile kümeste bulunan jeneratörümüz yandı servise gönderdik. Havalandırma sistemini şehir hattından beslemeye başladık. Ardından mahallenin büyük bir bölümünü etkileyen elektrik kesintisi yaşandı. Kesinti iki saate yaklaşınca durumu 186 arıza ihbar hattına bildirdik ve yetkililerden müdahale etmelerini istedik. Kısa bir süre içerisinde müdahale edeceklerini söylediler ancak arızayı kesintiden dört saat sonra giderdiler. Arıza ekibi gittikten sonra elektrik yeniden kesildi ve tekrardan telefon ederek durumu izah ettik. Ancak ikinci müdahale ise yine dört saat sonra gerçekleşti. Kümesimizin havalandırma sistemi gün içerisinde yaklaşık dokuz saat devre dışı kaldı ve 15 bin tavuğumuzdan 14 Bin 450 tanesi havasızlıktan telef oldu, geriye sadece 600 tavuğumuz kaldı. Tavuklarımız 40 günlüktü ve 3 gün sonra kesime gidecekti. Şu an itibari ile 40 günlük bakım gideri, temizlik ve imha giderleri ve satıl gelirini baz aldığımızda yaklaşık 70 Bin TL zarar yaşadık. Bu olay bizden kaynaklanan bir olay değil. Aynı zamanda ilçemizde bulunan bütün kümes sahiplerinin de dikkat etmesi gerekiyor. Bizler gerekli yerlere müracaatlarımızı yaptık. Zararımızın karşılanması için mücadele edeceğiz. Yetkililerin hassasiyet göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 00:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER